Zadržela policie ilegálně odpůrce prezidenta republiky?
 
Otakar van Gemund
Otakar van Gemund • Autor: Karel Cudlín

Policejní prezident Tomáš Tuhý má vážný problém. Jeho lidé jsou totiž v podezření, že sledovali a zajistili holandského překladatele Otakara van Gemunda, aby nemohl dát najevo svůj nesouhlas při protiprezidentských demonstracích 17. listopadu. Van Gemund, jenž je odpůrcem Miloše Zemana, chtěl na shromáždění ukázat heslo „Miloši, tak na čí straně jsi“, jež odkazuje k prezidentově proruské politice a které měl připraveno na těle. Pro úspěch tohoto protestu se tak chtěl van Gemund dostat co nejblíže hlavě státu.

Když ale vyrazil na demonstraci ke Karolinu, kde prezident plánoval otevřít výstavu, přikročil k němu policista a zeptal se ho, jestli je „pan van Gemund“. Další policisté ho pak začali bez udání důvodů legitimovat, na což podle zákona neměli právo. Policejní akce proti němu pokračovala i v dalších hodinách, když tramvají odjel na Albertov. Tedy na místo, kde měl Zeman veřejně vystoupit.


Když tam van Gemund přicházel, zastavil ho další policista. A opět chtěl jeho legitimaci. Stejně jako u Karolina, i zde zasahovaly policejní posily. „Tou tramvají přijela kupa lidí a neviděl jsem, že by legitimovali i někoho jiného. Nechápu to - to mě sledovali až na Albertov?“ diví se překladatel. Co následovalo, si lze prohlédnout na Youtube, protože v tu chvíli van Gemund zapnul nahrávání na svém fotoaparátu a video později zveřejnil.

https://www.youtube.com/watch?v=OSssxtdgZBM

Policie, která následně van Gemunda předvedla na služebnu, nedokáže vysvětlit, proč ho opakovaně zastavovala. Odvolává se sice na hrozbu, že by mohl skočit pod prezidentskou kolonu – ale pro toto svoje tvrzení ale není schopná předložit jediný důkaz nebo indicii.

Případem se tak začali zabývat již někteří poslanci bezpečnostního výboru a žádají po ministrovi vnitra jasné vysvětlení. Jestli se totiž ukáže, že muži zákona tu záměrně zadržovali van Gemunda, aby nemohli vyjádřit protest vůči prezidentovi, jde o skandál, jaký Česko dlouho nezažilo. S možným vyústěním v rezignaci policejního prezidenta.

Další informace a podrobnosti najdete v novém Respektu 50/2014, který vychází v pondělí 8. prosince (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi). Kauze se věnuje i komentář Jaroslava Spurného.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte