0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda23. 7. 20085 minut

Silná slova

Existuje pouze několik málo osob, které dokážou svým prohlášením ovlivnit ekonomiku. Patří mezi ně i guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Se silnou korunou si už nevěděl nikdo rady. Ekonomové upozorňovali na to, že takto silná měna neodpovídá stavu naší ekonomiky, koruna si ale dál dělala, co chtěla. Za poslední rok se stala nejsilněji posilující měnou na celém světě. Vůči evropské měně získala přes pětinu, k dolaru dokonce dvakrát tolik. Pokud by koruna posilovala stejným tempem i nadále, v roce 2012 bychom euro kupovali za 10 korun. V úterý ale poskytl guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma rozhovor agentuře Bloomberg, ve kterém se vyslovil pro oslabení české koruny.

↓ INZERCE

Jednalo se přitom o nejsilnější slovní intervence za několik posledních let. Varoval totiž trh, že pokud bude česká měna pokračovat v tomto trendu, nemusela by bankovní rada jednat o zvýšení sazeb, ale o jejich snížení, a to dokonce výrazném. „Mluvil sám za sebe, prezentoval svůj náhled na situaci, že by si dokázal představit jednání bankovní rady, kde by se diskutovala tato varianta,“ okomentovala výroky guvernéra pro Respekt.cz tisková mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Bankovní rada bude jednat 7. srpna.

Strach z nižších výnosů vedl k úprku spekulantů z české koruny, což vedlo k jejímu oslabení. Česká měna oslabila během necelého jednoho dne k euru o téměř korunu až nad 23,80 a k americké měně o více než 50 haléřů nad 15 korun za dolar. „Očekávám, že v řádu týdnů se měna vrátí nad 24 korun za euro,“ sdělil Respektu.cz analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Příliš nízká inflace

Guvernér v rozhovoru uvedl, že pokud by koruna dále posilovala, mohlo by to vést k podstřelení inflačního cíle, který má ČNB stanovený na třech procentech. Optikou červnových čísel o inflaci, kdy růst cen dosáhl 6,7 procenta, by se mohlo zdát, že jde o přehnané obavy, ale například Pikora s guvernérem souhlasí. „Tůma má naprostou pravdu. Koruna tak výrazně posílila, že se to musí projevit v ekonomice. Vysoké inflace se už nebojím.“ Pokles inflace se očekává od října, kdy se vykompenzuje vliv rostoucích cen potravin a výrazně klesne růst cen od ledna, kdy se v meziročním srovnání odstraní vliv reformy veřejných financí.

Podle Pikory bude ale záležet také na dalších faktorech. „Bude záležet na ceně ropy. Když bude klesat, sníží se také inflační tlaky z vnějšku. Rizikem jsou politici, kteří mohou třeba strašit výraznějším zvyšováním regulovaných nájmů a v prosinci to odvolají. ČNB pak počítá s vyšší inflací a nechá sazby příliš nahoře, což vede k razantnějšímu snížení inflace,“ tvrdí. Ve čtvrtém čtvrtletí navíc Pikora očekává, že česká ekonomika razantně zpomalí, což bude také tlačit inflaci dolů.

Obavy guvernéra Tůmy ale nesdílí analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.„Nemyslím si, že by koruna byla takovým protiinflačním faktorem. Česká ekonomika roste stále nad potenciálem a spolu s nízkou nezaměstnaností to tlačí inflaci nahoru,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz. Zásadní bude podle Michla změna inflačního cíle ČNB v roce 2010 z tří na dvě procenta. „Bylo by pro mě šokem, kdyby banka snižovala sazby za současné inflace. Buď by ČNB musela zrušit posunutí svého cíle, nebo nemůže snižovat sazby,“ upozornil.

Devizové nebo slovní intervence

Spolu s neustále posilující měnou se začínalo také spekulovat o možných devizových intervencích ČNB. Banka při nich prodává českou korunu a nakupuje eura nebo dolary, a tím českou měnu oslabuje. Guvernér Tůma je v rozhovoru pro Bloomberg označil jen za nástroj poslední instance, ale neuvedl, zda by k nim banka v případě dalšího posílení přistoupila. „O devizových intervencích informujeme vždy až zpětně, protože jinak by byly neúčinné,“ zdůvodnila neurčitá slova guvernéra Bolfová.

Podle Pikory by ale jejich použití skutečně bylo na pořadu dne. „Je kolem toho řada mýtů, že jsou neúčinné, ale příklad Česka z roku 2002 nebo Evropské centrální banky z roku 2000 ukazují, že mohou být vysoce efektivní.“ Jediný důvod, proč je ČNB zatím nepoužila, je podle něj ve zvyšování devizových rezerv, které s posilující korunou způsobují bance obrovské ztráty. Kumulovaná ztráta včetně letošního roku již podle poslední dekádní bilance ČNB dosáhla neuvěřitelných 270 miliard korun.

Proč slovní intervence guvernéra byla účinná, zdůvodňuje analytik Michl: „Tůma je autorita, která, při vší úctě, převyšuje jak členy vlády, tak bankovní rady.“ Důkazem toho byly nedávné výroky ke koruně ze strany premiéra Mirka Topolánka, na které trh prakticky nereagoval. V dlouhodobém horizontu o české koruně nerozhodne podle Michla ČNB ale Spojené státy. „Pokud začne dolar posilovat, koruna oslabí. Na konci měsíce se objeví první předběžné údaje o HDP Spojených států a bude důležité, zda to bude mít znaménko mínus nebo plus. Být exportérem, tak ještě šampaňské neotvírám, šance jsou padesát na padesát,“ dodal.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].