0:00
0:00
Agenda17. 2. 20094 minuty

S Chávezem na věčné časy?

Dalibor Bartoš
Astronaut
Autor: ČTK

Na začátku prosince 2007 se venezuelský prezident Hugo Chávez pokusil prostřednictvím všelidového hlasování změnit ústavu celkem o 69 článků (celkem jich ústava má 350), přičemž mezi nejdůležitější a nejvíce kontroverzní návrhy patřil ten, který umožňoval neomezenou prezidentskou kandidaturu.

↓ INZERCE

Možnost znovuzvolení měla zajistit kontinuitu a posléze dovršení levicového politického programu, o kterém se v zemi hovoří jako o socialismu 21. století, který se nejvíce projevuje v ekonomice svým antineoliberálním charakterem. Za Cháveze došlo k zestátnění mocné ropné společnosti PDVSA, zdanění zisků nadnárodních korporací a zavedení kontrolních opatření nad pohybem kapitálu. Cílem těchto kroků je zvýšit životní úroveň chudých obyvatel.

Chávez tehdy referendum prohrál jen o několik tisíc hlasů a přijal porážku slovy: „Taková porážka je mi milejší než těsné vítězství po vleklém sčítání zbytkových hlasů. Můžu jít spát s čistým svědomím.“ Ale za okamžik dodal: „Toto není porážka, jen další prozatím.

První „prozatím“ je z roku 1992, kdy Chávez po neúspěšném pokusu o vojenský puč dostal prostor v televizi a prohlásil před miliony diváků: „Prozatím jsme neuspěli.“ Za prohrou stála nedostatečná mobilizace sociálně slabých obyvatel, kteří nepřišli k volebním urnám a neodevzdali hlas na podporu navrhovaných ústavních změn.

Třetí etapa bolívarské revoluce

Z uvedeného výroku bylo jasné, že pokus změnit ústavu se bude opakovat. Nové referendum se uskutečnilo v neděli 15. února 2009, ale na rozdíl od roku 2007 v něm šlo pouze o jediný článek týkající se možnosti znovuzvolení Cháveze. Hlasování předcházela mohutná mobilizační předvolební kampaň, podle opozice velmi nekorektní a urážlivá.

Například úřady nepovolily konání opoziční demonstrace, která měla projít hlavním městem. Největší protestní akce se konala 8. února v Caracasu a sešlo se na ní kolem půl milionu lidí. Několik menších protestů uspořádali stálí kritici prezidenta – studenti. Opozice tvrdí, že cílem opatření je postupná koncentrace výkonné moci v rukou prezidenta na dalších 20 či 30 let.

Podle mezinárodních pozorovatelů však byly volby svobodné a férové. Celkem se pro novelu ústavy vyslovilo 54 procent voličů. Chávez dosáhl toho, že bude moci kandidovat v roce 2012 na prezidenta potřetí. Je pravděpodobné, že se Chávez udrží v prezidentském úřadě až do roku 2019. Podle něho začala třetí etapa bolívarské revoluce, která bude trvat od roku 2009 do roku 2019.

Hluboké rozdělení společnosti

Referendum ukázalo, že venezuelská společnost je rozdělená na dva nesmiřitelné bloky a jejich političtí reprezentanti nejsou ochotni si naslouchat. Schází tak možnost vytváření možného kompromisu v budoucnu. Oba tábory používají argumenty založené na analýze nákladů a přínosů pro venezuelskou společnost během vládnutí Cháveze.

Venezuelská vláda se proti opozici hájí tím, že se jí podařilo výrazně snížit extrémní chudobu v zemi, dětskou úmrtnost a nezaměstnanost, zvýšily se investice do školství, zdravotnictví apod. Socialismus 21. století podporuje především chudina, jejíž životní úroveň se za deset let Chávezovy vlády nepochybně zvýšila. Ta také patří k základnímu elektorátu venezuelského prezidenta, ale jedná se o dosti heterogenní složku obyvatelstva s nižším zájmem o politiku.

Krize může zamíchat kartami

Podle opozice však od roku 1999 došlo k postupné destrukci ekonomického systému Venezuely, která vedla k nejvyšší inflaci a korupci v Jižní Americe. Zemi navíc citelně zasáhla globální ekonomická krize. Více než padesát procent každoročních státních výdajů je zajištěno z prodeje ropy.

Přitom se odhaduje, že pokud se bude dlouhodobě barel ropy prodávat za méně než 70 dolarů (nyní se cena na světových trzích pohybuje kolem 40 dolarů), dostane se Venezuela do značných finančních problémů. Prodej ropy zajišťuje sociální programy ve prospěch chudých Venezuelanů. Zatím v zemi existují zdroje pro podporu chudých, ale až se jich nebude dostávat, poklesne jistě i popularita současného prezidenta.

Změna ústavy, která se ve Venezuele uskutečnila prostřednictvím referenda, sice dává současnému prezidentovi možnost kandidovat na prezidenta opakovaně, ale institut svobodných a demokratických, voleb nebyl zrušen. Pokud Chávez ztratí podporu značně politicky a ideově nekompaktní chudiny, která nejvíce těží z jeho ekonomických a společenských reforem, může v příštích prezidentských volbách v roce 2012 prohrát.

Autor je členem Amerického programu v Asociaci pro mezinárodní otázky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].