0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda4. 4. 20085 minut

Přichází revoluce: přátelské daně

Ministr financí Miroslav Kalousek představil svůj plán jak reformovat daně. Ekonomové tleskají.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ministr financí Miroslav Kalousek plní své sliby. Na začátku dubna představil svůj plán, jak změnit daně v Česku. A nebude se jednat o drobné úpravy. „Bude to první komplexní reforma od roku 1993,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra Peter Chrenko. „Systém by měl být po reformě stabilní, předvídatelný a přátelský,“ doplnil Kalousek. Změny by měly platit od roku 2010.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Reforma má stát na třech pilířích – zjednodušení daňových zákonů, zjednodušení správy daní a na změně institucionálního uspořádání. Všechny navržené úpravy projdou do konce června veřejnou diskusí. „Poprvé dal tu věc k odborné diskusi. Zrušil monopol politické debaty. Vrátil to zpět veřejnosti, kam to i patří,“ okomentoval Kalouskův postup pro Respekt.cz analytik ČSOB Tomáš Sedláček.

Jednodušší zákony

V rámci zjednodušení legislativy dojde k zeštíhlení zákona o daních z příjmů a k převodu některých dalších daní právě pod něj. Mělo by se jednat například o daň dědickou nebo darovací, které tak už nebudou mít svůj vlastní zákon. „Nový zákon o daních z příjmů bude poloviční, než je tomu dnes,“ slíbil Kalousek.

Ministr poskytl odborné veřejnosti seznam všech daňových výjimek spolu s jejich dopadem do rozpočetu. Kalousek tímto krokem vyzval odborníky a politické strany, aby sami přišli s návrhem, které výjimky by se měly zrušit.

Podniky si polepší

Firmy si podle navržených změn uleví od zdanění kapitálu a dočkají se i větších daňových úlev pro investice do vědy a výzkumu. „Nechceme, aby nejbohatší holdingy utíkaly z Česka do Nizozemí nebo na Kypr,“ uvedl k tomu Kalousek.

Také domácnosti se v případě zdaňování kapitálu dočkají změn. Podle návrhu by měl být zrušen takzvaný časový test. Soukromá osoba díky němu nemusela zdaňovat například příjmy z prodeje akcií, které držela delší dobu než šest měsíců. Nově by byly zdaňovány veškeré příjmy od určité hranice (60 až 100 tisíc korun). Dividendy se budou zdaňovat stejně jako dosud.

Jedna superdaň

Největší změnou pro domácnosti bude navrhované sloučení daňového základu. Do něj by nově mělo spadat sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem i zaměstnavatelem. Příjmy do čtyřnásobku minimální mzdy by se pak zdaňovaly základní sazbou, příjmy nad limit a jiné příjmy než ze závislé a samostatně výdělečné činnosti by byly zdaněny sníženou sazbou.

Sazby zatím vůbec neřešíme, je to diskuse o systému,“ upozornil Kalousek. Základní sazba by se nicméně mohla pohybovat kolem 40 procent. „Politicky to bude vypadat zle. Čtyřicet procent prostě vypadá víc než patnáct,“ sdělil Respektu.cz analytik Sedláček. Daně a odvody by tak platil pouze zaměstnanec. Odváděl by je ale i nadále zaměstnavatel.

Ministerstvo navrhuje i druhou alternativu, ve které by došlo pouze ke sloučení sociálního a zdravotního pojištění, ale daň z příjmu by zůstala samostatná. Pokud by ale uspěla první varianta, dojde ke zvýšení všech mezd o 35 procent. „Lidé si zaslouží vědět, kolik skutečně odvádí,“ řekl na konferenci Kalousek.

Technické detaily

Tento návrh by ale mohl zkomplikovat práci Českému statistickému úřadu (ČSÚ), který sleduje průměrnou mzdu v ekonomice. „Je to trochu předčasné. Až se to dostane do konkrétní podoby, tak to budeme řešit. Museli bychom to nejspíše přizpůsobit, aby se dal sledovat vývoj do minulosti,“ prozradil Respektu.cz Ladislav Pištora z tiskového referátu ČSÚ. „Pro mezinárodní srovnání bychom museli používat převodové můstky, protože tento systém má v Evropě jen jediná země (Dánsko),“ dodal.

Technickou realizací navržených změn se ale ministerstvo ještě nezabývalo. „Je to dílčí problém. Bude se to řešit až v další fázi. Musíme si nejdříve ujasnit, jestli je tady zájem o změnu celého systému,“ upřesnil pro Respekt.cz náměstek Chrenko.

Ministr Kalousek rovněž navrhuje, aby došlo ke sjednocení výběru daní ze strany generálního ředitelství cel, finančních úřadů a správy sociálního zabezpečení do jediné instituce. „Naším cílem je jeden formulář, jedno podání a jedna platba,“ prohlásil Kalousek. Podle ministra by se tímto daly ušetřit tisíce míst ve státní správě.

Pochvala

Kalouskův návrh se zatím líbí jak ekonomům, tak představitelům podnikatelů. „Jsem z toho lehce nervózní, protože se mi to hodně líbí. Je to věc, která je odvážná a dává ekonomicky velký smysl,“ tvrdí například Sedláček.

Zjednodušení výběru daní a zdravotního a sociálního pojištění patří mezi dlouhodobé požadavky Hospodářské komory ČR. Návrh ministra financí toto zjednodušení přináší,“ uvádí na svých stránkách zase Hospodářská komora.

Skeptické jsou ale odbory. „Zatím jsem se na to moc nedíval, ale jsem velmi, velmi rezervovaný. Je to návrat před rok 1993 nebo spíše 1989. Je to experiment,“ okomentoval návrh pro Respekt.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].