0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda26. 2. 20083 minuty

Podpora obnovitelných zdrojů stojí ročně miliardy

V loňském roce se vyrobily z obnovitelných zdrojů téměř 3 terawatthodiny elektřiny. Ročně se na jejich podporu vyplatí přibližně 2 miliardy korun.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) se každoročně zvyšuje. V loňském roce bylo takto vyrobeno přes 2,8 terawatthodiny elektrické energie, tedy přibližně 4,7 procenta celkové domácí spotřeby. Meziročně se množství produkce z OZE zvýšilo přibližně o sedm procent.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Česko není v tempu rozvíjení OZE výjimkou. Evropská unie si vytkla za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2020 na pětinu. Podíl přitom bude rozdělen mezi zeměmi podle toho, jak jim to umožňují ekonomické a geografické podmínky. Česká vláda na svém listopadovém zasedání stanovila laťku v roce 2020 na 8,6 procenta. "Hranice, na kterou je Česko schopno se s ohledem na svou geografickou a průmyslovou strukturu dostat, se pohybuje mezi osmi až devíti procenty," uvedl tehdy vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS).

Podpora stojí miliardy

V Česku se podporuje rozvoj OZE dvěma způsoby. Všem elektrárnám vyrábějícím z obnovitelných zdrojů, tedy slunečním, větrným, vodním a spalovnám biomasy, garantuje výkup jejich produkce po dobu minimálně 15 let. „Energetická přenosová soustava má povinnost 15 let vykupovat elektřinu za cenu vyšší než je tržní. Na 15 let tak mají jistého zákazníka,“ uvedl pro server Respekt.cz analytik Atlantik FT Petr Novák.

Vyplácený bonus, tedy rozdíl tržní a výkupní ceny, je poté zahrnut do ceny pro koncového zákazníka. Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) tak platíme v každé spotřebované kilowatthodině necelé dva haléře právě na podporu „zelené“ energie. Celkově by v roce 2008 mělo jít o více než 1,1 miliardy korun.

Druhým způsobem podpory jsou dotace na výstavbu elektráren. „Může to být až do 80 procent nákladů na výstavbu. Záleží na ekonomice projektu,“ tvrdí Novák. Tyto dotace k nám plynou z EU. V období mezi lety 2004 a 2006 bylo vyplaceno z Programu OZE v rámci Operačního programu průmysl a podnikání 750 milionů korun.

V novém rozpočtovém období získáváme více

V novém rozpočtovém období 2007–2013 Česko využívá prostředků z programu Eko-Energie. „Koncem dubna loňského roku jsme vypsali první výzvu za 1,4 miliardy. Letos na podzim bude vyhlášena další výzva ve srovnatelném objemu,“ sdělil pro server Respekt.cz Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které má program na starosti.

Celkem bude v programu Eko-Energie k dispozici 6 miliard korun, tedy přibližně 850 milionů korun ročně. Mimoto ještě MPO vypsalo národní program Efekt 2008, který by měl podporovat využívání OZE. Na něj je přiděleno dalších 80 milionů. Podle dostupných údajů tak plynou na podporu obnovitelných zdrojů dohromady přibližně 2 miliardy korun ročně.

Potenciál do budoucna?

Výstavba dalších elektráren bude ale v budoucnu těžší. „U vodních elektráren už skoro žádný potenciál není, nemáme tady alpské řeky,“ poznamenal Novák. Podobně na tom je větrná energetika, pro kterou nemáme dobré podmínky. „Už teď se staví větrné elektrárny, které se točí jen 15 procent času,“ dodal.

Solární energetika má podle Nováka potenciál hlavně pro ohřev vody. Jde ale zatím o relativně drahé řešení. Rozvoj tak lze čekat hlavně u biomasy. „Je to zatím v plenkách, ale potenciál to má. Musela by se vytvořit jednotná zemědělská politika podpory těchto plodin. Je to ale náročné na dopravu. Denně musí do velké elektrárny jezdit desítky kamionů s palivem, takže je otázka, jestli je to úplně ekologické,“ upozornil analytik.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].