0:00
0:00
Agenda13. 6. 20143 minuty

Okamura i po roce zatápí Transparency International

Policie poslala několik předvolání kvůli obvinění antikorupční organizace z pletich při veřejných soutěžích

Šéf Úsvitu Tomio Okamura zabodoval se svým loňským trestním oznámením na občanské sdružení Transparency International, jehož cílem je omezování korupce v zemi, a to kvůli jejich poradenským smlouvám s ministerstvem zemědělství a dalšími úřady. Oznámení podal už loni v červenci, policie však jeho podezření, že TI získalo některé zakázky neoprávněně bez výběrového řízení, stále aktivně prověřuje. „Ano, dost nás to zaměstnává. Nemáme ale obavy, že by se celá věc nevysvětlila, bereme to spíš jako pomstu pana Okamury,“ uvedl šéf organizace David Ondráčka.

Předvolání k podání vysvětlení dostal v minulých týdnech například bývalý náměstek ministra zemědělství a člen dozorčí rady Lesů ČR Roman Boček (je zároveň stíhaný v kauze Jany Nagyové) a exšéf dozorčí rady Lesů Miroslav Zámečník; dokumenty a vysvětlení si police nedávno vyžádala také od ministerstva zemědělství a samotné TI. „Jsem zklamán, že zrovna tato nesmyslná obvinění tak rozsáhle zaměstnávají policii,“ uvedl k tomu Zámečník.

Okamura v trestním oznámením zpracovaném na celkem devíti stranách mj. tvrdí, že v letech 2011 a 2012 podepsalo ministerstvo dvě smlouvy na poradenství při zadávání veřejné zakázky na lesnické práce a prodej dřeva s TI přímo, tedy bez výběrového řízení. Podle něj přitom nešlo o malé zakázky, na něž by se nemusel tendr vypisovat, ale o jednu větší za více než dva miliony rozdělenou účelově na dvě menší části. TI měla dle Okamury také zkreslovat své účetnictví, protože některé platby od státu nenašel v jeho účetních uzávěrkách.

↓ INZERCE

Okamura považuje svá zjištění za vážná a odmítá, že by šlo hlavně o pomstu TI. Ta ho totiž koncem roku 2012, když chtěl kandidovat na prezidenta země, dala na poslední místo žebříčku transparentnosti kandidátů (vedl ho Jan Fischer). „Kampaň jsem vůbec nezahájil, protože mě do ní nepustili,“ odmítá pomstu dnešní poslanec Okamura.

Říkejte mi pravdivě Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Faktem ale je, že právě po kritice TI si dal tehdejší podnikatel a nezávislý senátor dohromady tým právníků a auditorů, obeslal úřady s žádostí o výpis všech smluv s tímto sdružením, a na Městské státní zastupitelství podal oznámení o podezření hned ze tří trestných činů, jako jsou pletichy při veřejných soutěžích či zkreslování účetnictví.

Stejně jako Transparency International jakékoliv pochybení a podezření z účelového manipulování s velikostí zakázek odmítá i ministerstvo zemědělství. To smlouvy uzavíralo v době, kdy byl v jeho čele Ivan Fuksa, nyní stejně jako Boček stíhaný v kauze Nagyová. Důvodem, proč si najalo Transparency, bylo především prověření zadávací dokumentace na kontroverzní supertendry na těžbu a prodej dřeva tak, aby byly co nejvíce průhledné a kontrolovatelné. „Při uzavření smlouvy nedošlo k porušení zákona. V dané době navíc nebyl dostupný jiný dodavatel, který by byl schopen komplexně splnit požadavky,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Kromě připomínkování zadávací dokumentace na tendry šlo o monitoring průběhu zakázky či návrhy na posílení informační otevřenosti.

Podle Ondráčky práce jeho organizace přispěla k tomu, že dříve kritizované tendry Lesů se otevřely tak, že místo tří uchazečů jich bylo 35 a Lesy pak za poslední tři roky vykázaly historický zisk celkově kolem 15 miliard korun.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].