Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

ODS dva roky u moci. Promarněná šance?

Analytici se shodují, že vláda má snahu prosazovat reformy, její komunikační strategie je však chabá.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Občanská demokratická strana je dva roky pánem Strakovy akademie pod vedením jejího předsedy Mirka Topolánka. Co se ODS podařilo za dva roky prosadit? Je oprávněná kritika části ODS, že strana nedostatečně prosazuje svůj volební program?

Špatná komunikace

Politolog Jan Kubáček se domnívá, že ODS ve vládě v polovině volebního cyklu ztrácí dech. Navíc strana mohla prosadit mnoho nepopulárních věcí po volbách a nepřesouvat část reforem až do doby před dalšími volbami.

Reformy jsou poměrně mělké, ale přesto se dějí,“ mírně optimisticky zdůraznil pro Respekt.cz s tím, že se od roku 1998 reformní úsilí kabinetů pod vedením ČSSD prakticky zastavilo. „Hlavní manažer, tedy premiér Topolánek, stále neumí Čechům vysvětlit, proč se tyto reformy dějí,“ upozornil na slabinu současného kabinetu.

ODS se po osmi letech v opozici učí každopádně realismu. „Osm let pobytu v opozičních lavicích sice ODS dodal elánu, ale zároveň jim dodal utopismu. Špičky ODS si začaly uvědomovat, že mnohé modré šance nejsou splnitelné po výsledku voleb v roce 2006. K tomuto poznání postupně přicházeli i řadoví členové strany,“ soudí Kubáček.

Analytik CVVM Daniel Kunštát by rozdělil vládnutí ODS do dvou rovin. Obsah vládnutí podle něj není tak špatný, jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění. „Koaliční vládnutí má vlastní logiku,“ řekl Respektu.cz Kunštát s tím, že se občanští demokraté musí často podřizovat preferencím menších koaličních partnerů.

ODS nemůže ze svého programu prosadit víc, než je tomu nyní.“ Podle posledních průzkumů preferencí se ODS podařilo zastavit jejich propad a začíná se dotahovat na opoziční ČSSD.

Formu vládnutí však hodnotí jednoznačně kritičtěji. „Vláda a premiér mají problémy prezentovat své kroky, nejen reformní, ale i rutinní, ve vztahu k veřejnosti, médiím,“ je přesvědčen Kunštát. „Komunikační stránka vládnutí ODS je asi jejich největší slabinou.“

Čekali jsme víc

Hlavní makroekonomický analytik ČSOB Tomáš Sedláček je k vládě kritičtější. „Všichni čekali trochu víc. Něco sice udělali, ale nedošlo k žádné radikální změně,“ řekl pro Respekt.cz Sedláček. Také on považuje za jednu z největších slabin vlády komunikaci.

Nezvládá logisticko-komunikační strategii. Uvnitř i navenek,“ zdůraznil s tím, že například o potřebě důchodové reformy a jejích parametrech nedokáže přesvědčit sociální demokraty. ODS se rovněž nedaří některé drobnější věci, jako je snižování byrokracie a reforma ministerstev, jak se k tomu strana zavázala před volbami, tvrdí Sedláček.

Kunštát upozornil na to, že se na Slovensku podařilo nastartovat reformy bývalého premiéra Mikuláše Dzurindy velmi rychle a díky tomu Dzurinda po čtyřech letech svůj post obhájil. „Nevím, zda je toto vědomá chyba vlády, nebo to je úkrok, kompromis, který je vynucen okolnostmi,“ uvedl analytik CVVM.

Sedláček je přesvědčen, že vláda zvolila špatnou strategii. „Nejcennější na demokracii je první rok po volbách. ODS nebyla připravena na vládnutí, neměli připravené zákony a propočty dopadů reforem,“ a přirovnal to k situaci, kdy by automobilka dělala crash-testy až poté, co nový vůz opustí továrnu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].