Od zlehčování po bojkot
Čeští politici se v názorech na současné dění v Tibetu a případný bojkot olympiády v Pekingu různí.
Jak se staví politici k potlačování lidských práv v Tibetu a současnému pořádání olympijských her v létě v Pekingu? Velice různě. Jejich postoj je často „gumový“. Na jednu stranu připouštějí, že je třeba odsoudit potlačování lidských práv, na druhou stranu upozorňují na velmocenské postavení současné Čínské lidové republiky.
„Já myslím, že Tibet je po mnoho generací integrální součástí Číny, takže je věcí Číny, jakým způsobem ty věci řeší,“ řekl o víkendu předseda druhé nejsilnější strany ve sněmovně Jiří Paroubek (ČSSD). Z této věty mrazí a upomíná na moderní dějiny Československa. Mráz přichází skutečně z východu. Poté však dodal: „Mnohokrát v minulosti jsem zdůraznil, že dalajláma je mužem reformně-socialistických názorů. Je to tedy muž názorů velmi blízkých sociální demokracii.“
Stínový ministr pro zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek se snažil výroky svého šéfa zpochybnit (ostatně to později učinil i sám Paroubek v oficiálním prohlášení - ZDE), nebo alespoň korigovat. Není vůbec jasné, co se v Číně děje a kdo je za násilnosti odpovědný, uvedl.
Nezávislé zdroje hovoří o desítkách mrtvých, tibetské zdroje hovoří o 140 mrtvých, Čína pak uznává pouze 16. „Nemyslím si, že by nějaký bojkot mohl něco zmoci. Situace kolem Tibetu není vůbec jednoduchá. Nemáme dostatečné informace,“ řekl Zaorálek pro Respekt.cz. Ocenil aktivity dalajlámy, který se snaží řešit otázky Tibetu pokojnou cestou a formou dialogu. Podle Zaorálka právě konání olympijských her v Pekingu může přispět k otevření a demokratizaci čínského režimu.
„O bojkotu olympiády je ještě předčasné mluvit,“ míní předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). „Konání olympiády je naopak další příležitostí, jak podmínky lidských práv zlepšit,“ řekl pro Respekt.cz Hamáček.
Bojkot politiků
Mezi částí politiků převládá přesvědčení, že by měli olympiádu v Pekingu, na rozdíl od sportovců, bojkotovat. Oznámil to už ministr školství Ondřej Liška (SZ). Jednoznačně s k tomu staví i primátor Pavel Bém (ODS), který má s čínskými úřady osobní zkušenost, když jej v loňském roce nechtěly pustit na Mount Everest. „Já už se rozhodl dávno, na olympiádu nepojedu,“ řekl Respektu.cz Bém. Podle něj by ale bojkot sportovců nic neřešil. „Co se děje v Tibetu je hrozné, svoboda je nedělitelná,“ dodal s tím, že Čína v Tibetu provádí kulturní genocidu.
Kateřina Jacques (SZ) připravila text rezoluce sněmovny, která násilí v Tibetu odsuzuje. „Poslanecká sněmovna vnímá lidská práva jako nedělitelnou a univerzální hodnotu, na jejíž dodržování mají nárok lidé všude na světě,“ stojí v prohlášení, které Jacques poskytla redakci Respekt.cz. Dále v něm stojí, že by se obě strany měly zdržet násilí, čínská strana by měla otevřít Tibet pro novináře, pozorovatele OSN a Červeného kříže a také propustit politické vězně.
Podle poslankyně by měli politici rozhodně olympiádu bojkotovat, sportovci by měli k situaci v Tibetu zaujmout osobní stanovisko. „Každý rozumí tomu, co to je vraždění,“ řekla Respektu.cz Jacques.
Olympiáda v Číně a Rusku
Senátor Jaromír Štětina (za SZ) upozornil na problém pořádání zimní olympiády v ruské Soči v roce 2014. „Pro mne je naprosto nemyslitelné, aby byla zimní olympiáda na Kavkaze blízko míst, kde ruská armáda vymordovala sto tisíc lidí. Myslím tím Abcházii,“ prohlásil pro Respekt.cz Štětina. To samé platí i pro Čínu, která „masově porušuje lidská práva“. Podle něj je chybou, že mezinárodní olympijský výbor vůbec tyto země vybral, aby hry pořádaly.
Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) má na porušování lidských práv v Tibetu vyhraněný názor. „Kdo má možnost něco podniknout, jsou pozvaní politici, ale i jednotliví sportovci,“ řekl Respektu.cz. Politici mohou pozvání odmítnout, nebo učinit na místě prohlášení, navrhuje Pithart.
„Bohužel ideály olympijského hnutí se tak vzdálily od těch původních. Vrcholový sport má blíže k byznysu,“ dodal. Podle něj by státy Evropské unie měly postupovat vůči Číně jednotně, jinak se situace v zemi těžko změní. „Kvituji i to, že premiér Topolánek uvedl, že zváží svoji účast na olympiádě. To není bezvýznamné gesto,“ zdůraznil Pithart.
Stanislav Penc (SZ), který se dlouhodobě zasazuje o dodržování lidských práv v Tibetu, tvrdí, že se situace v Tibetu neuklidňuje již padesát let. „Je nesmysl, aby se vyzývali sportovci, aby bojkotovali hry,“ domnívá se Penc. Bojkotovat hry by měli podle něj politici. Národní olympijské výbory by však měly upozornit na to, že se v Číně porušují lidská práva, řekl Respektu.cz. „Politici by neměli do Číny jezdit. Měli by říci:tudy cesta nevede!“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].