Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nové dilema současné ženy: Zmrazit, či nezmrazit

Facebook a Apple začínají zaměstnankyním hradit nákladnou proceduru, s jejíž pomocí si mohou nechat zmrazit vajíčka

Jedině modrá • Autor: Profimedia.cz
Jedině modrá • Autor: Profimedia.cz

Můžeme vlastně Facebooku a Applu poděkovat za to, jak upozornili na nový a dosti nejednoznačný fenomén posledních několika let. Tihle dva technologičtí giganti začínají (Facebook už v lednu, Apple v lednu 2015) zaměstnankyním hradit nákladnou proceduru, s jejíž pomocí si mohou nechat zmrazit vajíčka.

Na první pohled to vypadá jako příběh o zlých korporacích nutících svoje zaměstnankyně odkládat v zájmu kariéry mateřství. Druhý pohled ale tuto zkratku problematizuje. Benefit se jednak nezrodil „seshora“ - tedy jako výmysl vedení firmy, ale naopak „zezdola“. Podniky se logicky snaží nabízet svým lidem výhody, o které mají zájem. A soudě podle nejrůznějších statistik – tedy amerických – právě o tuhle proceduru mají ženy zájem stále vyšší.

Obě firmy navíc nabízejí řadu benefitů, které naopak rodičovství podporují. Zaměstnancům obou pohlaví třeba platí rodičovskou „dovolenou“, což se nám z Evropy nezdá jako kdovíjaká revoluce. Ale v USA, kde státem placená rodičovská prakticky neexistuje, jde o zásadní bonus.

Skutečně zajímavé to nicméně začne to být, když se od firemního rozměru dostaneme k proceduře samé a jejím dopadům, Její advokáti ji prezentují jako další revoluci v osvobození ženy; ke změně podobné vynálezu antikoncepční pilulky. Končí prý diktát biologických hodin – ženy si prostě schovají svoje mladá a plodná vajíčka na pozdější dobu. A ženy, které se pro zákrok rozhodly, skutečně mluví o pocitu velké úlevy a osvobození.

Jenže je to celé mnohem komplikovanější. Jednak nemáme po ruce dostatek dat na to, abychom mohli zcela vyloučit případná rizika. Mimochodem stejně jako až v posledních letech, po několika generacích, vycházejí najevo možné následky dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce. U relativně nové procedury zatím neexistují ani přesná čísla, kolik dětí se ze zmrazených vajíček narodilo.

A jakkoliv to zní drsně: vajíčka sice od procesu stárnutí uchráníme, lidská těla nikoliv. Kritici zmrazování oocytů, jak zní přesný název ženské pohlavní buňky, upozorňují na to, že i když si ženy vlastní vajíčka zmrazí a uchovají, jejich těla je nemusí ve čtyřiceti či ve vyšším věku přijmout. Či donosit zdravé děti. Pokud se tedy bude procedura prezentovat jako zaručená cesta s jistými výsledky, může mít zásadní dopady na celou společnost. 

Text Mateřství u ledu najdete v novém Respektu 45/2014, který vychází v pondělí 3. listopadu (digitálně je číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].