Goodbye Nečas
Goodbye Nečas • Autor: Matěj Stránský

Zdálo se už, že velké hrábnutí policie mezi politiky poněkud ztrácí temporytmus. Ne že by teď uhánělo nevídanou rychlostí, ale stalo se to, co se podle mnohých nemohlo nestát. Státní zástupce v pondělí požádal Sněmovnu o vydání Petra Nečase, poslance a toho času stále ještě premiéra v demisi.

I když to státní zástupce Ivo Ištván nepotvrdil, žádost velmi pravděpodobně souvisí s kauzou trafik-úplatků pro bývalé poslance ODS Tluchoře, Fuksu a Šnajdra. Ti od poloviny června sedí ve vazbě, stejně jako šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, která měla poslancům místa v dozorčích radách nabízet výměnou za složení mandátů a udržení Nečasovy vlády při životě.


Zdá se to logické: pokud byl podle policistů skutečně spáchán trestný čin, jeho hlavním strůjcem je Nečas. Pokud tedy Jana Nagyová nepodnikala všechny zákulisní šachy za záchranu vlády Petra Nečase bez vědomí Petra Nečase. Takový příběh by byl bezpochyby zajímavý a strašidelný, leč nepravděpodobný. Tím, kdo podle policie korumpoval, byl bezpochyby Petr Nečas. Je teď na ní, aby to také dokázala, a zřejmě to nebude mít lehké. Navíc připomeňme, že i podle mnoha odpůrců politických čachrů je takové jednání neetické, ale neměl by ho řešit trestní zákon.

Každopádně o Nečasově vydání bude Sněmovna jednat až po letní přestávce, tedy v polovině září; jestli se tedy do té doby nerozpustí. A je samozřejmě nejisté, zda Nečase ostatní poslanci vydají. Občanští demokraté trvají na tom, že to, co udělal, nebyl zločin, nýbrž politický kompromis; stejně se vyjadřuje například i Miroslav Kalousek z TOP9. Co se honí hlavou rétoricky méně výrazným postavám politiky, těžko soudit. 

Vlastně ale příliš nesejde na tom, zda Sněmovna Nečase vydá. Po omezení poslanecké imunity, které poslanci odhlasovali letos v únoru, může policie poslanci nevydaného Petra Nečase začít stíhat okamžitě po ukončení jeho mandátu. Což vzhledem k tomu, že odstupující premiér ohlásil odchod z politiky, bude nejpozději po řádných sněmovních volbách v květnu 2014. A to by zajistilo zmíněné ústavní novele velmi působivý start do života. Většině poslanců se v únoru o takové působivosti jistě ani nesnilo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte