Neonacisté Plzní pochodovat nebudou
Plzeňský primátor zakázal pochod neonacistů. Zda je jeho postup v souladu se zákonem má následně posoudit soud.
Plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS) ve čtvrtek zakázal protestní pochod neonacistů, kteří naplánovali akci na sobotu 19. ledna. Oficiálně svolavatel Václav Bureš akci nahlásil jako „protest proti omezování svobody shromažďování a omezování svobody slova“. Tento termín se však „náhodou“ téměř shoduje s datem prvního transportu plzeňských Židů do Terezína – 18. ledna 1942.
Rödl tvrdí, že současný zákon o shromažďování vznikl v polistopadové euforii a je příliš liberální. Poukazuje na to, že v současné době musí příslušný úřad do tří kalendářních dnů oznámení posoudit. Požaduje změnu, aby úřad mohl o žádosti rozhodnout do tří pracovních dnů. Pokud svolavatel akci oznámí před víkendem, úřad nemá šanci žádost vyhodnotit, zda se účel shromáždění shoduje s tím, co svolavatel tvrdí.
„Kdo ohlásí takový pochod a platí, že úřad se musí do tří kalendářních dnů vyjádřit, prakticky nemá téměř žádnou možnost ověřit, o co jde,“ řekl pro Respekt.cz Rödl. Podle primátora nejde o to, někoho omezovat, ale spíše zabránit konání akcí „na hraně zákona“. „Úředník během hodiny nerozhodne,“ dodal.
„Jsem přesvědčen, jak jsem rozhodl, bylo jediné možné, jak jsem mohl rozhodnout. Pokud druhá strana s tím nesouhlasí, tak samozřejmě mé rozhodnutí může dát k soudu k přezkoumání. Soud rozhodne, zda bylo právoplatné,“ zdůraznil Rödl. (Celý text zdůvodnění rozhodnutí čtěte ZDE)
Evangelický farář a bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek se domnívá, že současné zákony není třeba měnit. „Je třeba, aby ti, co o tom rozhodují, se tomu více věnovali.“ Podle Karáska by se však lhůta pro rozhodnutí mohla prodloužit na týden.
Ředitel pražského Židovského muzea Leo Pavlát s rozhodnutím plzeňského primátora souhlasí. „Rozhodnutí primátora vítám. Podle mého názoru je v intencích precedenčního výroku Nejvyššího správního soudu k zákazu předchozí neonacistické provokace naplánované na 10. listopad v Praze.“
Souhlasí rovněž s úpravou shromažďovacího zákona. „Jak ukazuje praxe, tři dny pro vyjádření kompetentního orgánu nejsou dostatečná doba. Měla by být podle mého názoru prodloužena nebo alespoň upřesněna na tři pracovní dny,“ uvedl pro Respekt.cz Pavlát.
Co se bude ve skutečnosti v Plzni v sobotu dít, není možné odhadovat. Neonacisté by se však podle některých informací mohli sejít v Praze na Palackého náměstí. Toto místo má zvláštní režim (tzv. Hyde Park), kde není potřeba shromáždění dopředu oznamovat. Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS) již oznámil, že případnou akci neonacistů na místě při porušení zákona úředníci rozpustí.
Komentář redaktora Respektu Adama Šůry:Úředníci si sice stěžují na nedokonalý zákon, ale dosavadní praxe spíš ukazuje, že ho neumí využívat. Praha zdůvodnila svůj zákaz pochodu neonacistů na výročí Křišťálové noci rozsáhlým elaborátem, ve kterém odborníci na extremismus dokladovali, že svolavatelé pochodu jsou ve skutečnosti neonacisté.
Úředníci si ale nevšimli, že svolavatel Erik Sedláček udělal při oznámení pochodu formální chybu, na základě které šlo pochod zamítnout nebo ho alespoň oddálit. A elaboráty nebyly potřeba.
V Plzni nejdřív pochod povolí, potom se na základě reakce veřejnosti leknou, a nakonec ho zakáže primátor, ačkoliv k tomu podle mého názoru vůbec nemá mandát a vytváří tak poněkud nebezpečný precedens. Možná by bohatě stačilo, kdyby úředníci nad podobnými případy víc přemýšleli.
Religionistka Věra Tydlitátová ze Západočeské Univerzity v úterních Událostech a komentářích říkala, že jejich občanské sdružení (Liga proti antisemitismu) pro podobné případy chystá databázi odborníků na extremismus, na které se úřady budou moci obracet (to reprodukuji velmi nepřesně). Možná, že spolupráce mezi úřady a občanskou společností je ta správná cesta. A zákon se ani měnit nemusí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].