Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Nejvyšší státní zástupce udeřil na středně velké solárníky

Pavel Zeman podal správní žaloby na odebrání licencí

Rozhodnutí soudů o licencích zatím padlo ve třech případech • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Rozhodnutí soudů o licencích zatím padlo ve třech případech • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Mezi dvěma desítkami solárních elektráren, které mají údajně pochybné licence a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tak nedávno podal správní žaloby na jejich odebrání, jsou většinou středně velké, několikamegawattové zdroje.

Nejsou tedy mezi nimi obří solární parky, kolem nichž se vede nejvíce pochybností či je přímo vyšetřuje policie. Nicméně pokud skutečně přijdou o licence i tyto menší firmy, stát by tak na dotacích sluneční elektřiny, kterou mají tyto fotovoltaiky garantovanou na dalších patnáct let, mohl ušetřit miliardy korun.

Seznam celkem 22 firem, u nichž má nejvyšší zastupitelství podezření, zveřejnil na svém webu reportér ČT David Havlík, který si je od zastupitelství v minulých týdnech vyžádal. Licence vydával Energetický regulační úřad ERÚ; v dotyčných případech to bylo v drtivé většině těsně před koncem roku 2010, kdy vrcholil tzv. solární boom.

Do konce tohoto roku totiž platila vysoce dotovaná výkupní cena sluneční elektřiny garantovaná státem na dalších dvacet let. Od ledna 2011 tato cena klesla na méně než polovinu a řada firem se tak snažila získat licenci – a tím i výhodnější cenu – ještě do Silvestra 2010. Jak ale později sám ERÚ zjistil, některé licence byly vydány na základě pochybných či přímo zfalšovaných podkladů.

39 profil vitaskova • Autor: Respekt
39 profil vitaskova • Autor: Respekt

Podle Zemana jsou na seznamu případy, které jeho úřad vybral z celkem 140 oznámení dodaných loni v září ERÚ právě kvůli podezření z nezákonného udělení licence. „My jsme je prozkoumali a vyšlo nám z toho 18 případů, kde jsme skutečně podali správní žaloby na zrušení licence. Další čtyři případy jsme zažalovali na základě našich vlastních poznatků,“ řekl Zeman.

Nejvyšší státní zastupitelství využilo pro podání žalob pravomoc, kterou má pro případy, v nichž má podezření na porušení zákonů státními úřady, která poškozují veřejný zájem. Ten je u solárních elektráren daný vysokými dotacemi cen.

Rozhodnutí soudů zatím padlo ve třech případech. Společnosti Solar CD už byla Krajským soudem v Brně zrušena licence pro závažné pochybení v podkladech pro její udělení, další dvě žaloby byly naopak zamítnuty. Jde o případy známých elektráren rodiny podnikatele Zdeňka Zemka s názvy Zdeněk-Sun a Saša-Sun. Soud žalobu státního zastupitelství odmítl proto, že ERÚ jim vydal licence nové, se zpětnou platností od konce roku 2010, které jsou již v pořádku.

Okolnosti vydání původních licencí ERÚ včetně toho, proč se řízení o jejich zrušení na úřadě samém zastavilo, nicméně rovněž řešila policie. V současné době je případ již u soudu, škoda způsobená údajným podvodem mohla dosáhnout za dobu životnosti elektráren až dvě miliardy korun. Mezi obžalovanými z podvodu skončila i sama šéfka ERÚ Alena Vitásková. O licencích se tak zřejmě bude jednat znovu na základě výsledku tohoto trestního soudního řízení.

Pochybnosti kolem licencí podle Pavla Zemana spočívají většinou v tom, že pro jejich udělení buď chyběla revizní zpráva, že je zařízení hotové a schopné dodávat proud do sítě, nebo byla tato zpráva pochybná. Už v minulosti se objevily případy, že revizní správy byly přímo zfalšované (to je ostatně i případ Zemkových fotovoltaik).

K nejznámějším firmám provozující zároveň největší elektrárnu ze Zemanova seznamu patří například společnost Talwin, která spravuje více než čtyřmegawattový fotovoltaický park v Moldavě v Krušných horách. Firma je spojována s bývalým regionálním bossem ODS Alexandrem Novákem, který nyní sedí ve vězení za korupci. Čtyřmegawattovým projektem je také elektrárna firmy Solar 6, která je ve vlastnictví Energy 21, jež v minulosti patřila k největším investorům do solárních zdrojů. Na seznamu je také například FVE 28, jejíž majitel už byl nedávno odsouzen za podvod při získávání licence na solární elektrárnu v Mrlínku na jihu Moravy. Škodu soud odhadl na 300 milionů korun.

Právní zástupce čtyř firem ze seznamu Pavel Doucha z advokátní kanceláře Frank Bold považuje postup Zemanova úřadu za sporný. „Není jasné, proč licence neprověřil sám ERÚ. V takovém řízení by firmy jako držitelé licencí byly přímým účastníkem a mohly by se bránit, tedy přinést svoje argumenty. V případě žalob nejvyššího zastupitelství, které směřují proti rozhodnutí ERÚ, jsou firmy jen přidružené a mají omezenou možnost obrany,“ upozorňuje.

Dodal, že v případech jeho klientů - které ovšem nechtěl zveřejnit - žaloby sporné, protože jde spíše o formální pochybení v podkladech pro vydání licence. Za zvláštní považuje Doucha i výběr držitelů licencí. Podle něj jsou mezi nimi třeba členové spolku, který dal podnět na arbitráž proti státu za dodatečné zdanění solárních elektráren, nebo lidé angažující se v solárnických svazech.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].