Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Narodit se bohatý

Dědic firmy Johnson and Johnson režisérem: dokument Born Rich oslavil desetileté výročí

born rich poster artwork ivanka trump georgina bloomberg luke weil • Autor: Respekt
born rich poster artwork ivanka trump georgina bloomberg luke weil • Autor: Respekt

Jaké to je, když v jednadvaceti zdědíte víc peněz, než si ostatní vydělají za celý život? Přesně to se pokusil přiblížit Jamie Johnson, jeden z dědiců americké firmy Johnson and Johnson. Na jeho deset let starý film Born Rich, který natočil právě v době svých jednadvacátých narozenin, jsem narazil při rešerši k článku o globálních superboháčích, který vyšel v minulém Respektu. A navzdory filmařským nedokonalostem je to stále výjimečná sonda do života velmi uzavřené elity.

„Jamie, byli by blázni, kdyby s tebou mluvili. V jejich rodinách je nejvyšším přikázáním, že se o penězích a o bohatství nemluví,“ odrazoval Johnsona od plánů finanční poradce jeho rodiny. Nakonec se ale miliardářskému rebelovi zdařilo to, co by profesionální režiséři nejspíš nedokázali. Před kameru dostal pár svých kamarádů: dceru miliardáře Donalda Trumpa Ivanku, vnuka německého císaře Viléma II., mladší dceru bývalého newyorkského starosty Michaela Bloomberga nebo Josiaha Chestona Hornblowera z klanu Vanderbiltů, jedné z nejbohatších rodin amerických dějin. Jeho krátký příběh vás snad zláká zhlédnutí filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=7×huSxyHWRw

Josiah na začátku snímku cestuje newyorským metrem, které postavili a provozovali jeho předci. „Asi to byli pořádní grázlové, jako všichni, kdo v té době zbohatli,“ směje se Josiah během jízdy. Rodiče se ho snažili vychovat v pocitu, že je poměrně chudý. „Pak jsem ale šel na víkend ke strýčkovi a ten o téhle výchově nevěděl. Bylo mi deset, on mě vzal na procházku New Yorkem a začal mi říkat, co nám všechno patří. Jen jsem zíral.“

8 profil bohaci • Autor: Respekt
8 profil bohaci • Autor: Respekt

Pořád to ovšem bylo příjemnější než zkušenost jiného z miliardářských synků: o výjimečném bohatství své rodiny se dozvěděl, až když ho zmlátili spolužáci, kteří jméno jeho otce objevili v seznamu nejbohatších Američanů vydávaném časopisem Forbes.

Deset let po natočení filmu se Josiah se svým „údělem“ smířil: poslední roky řídí investiční fondy. Když mu ale bylo kolem dvaceti, pláchnul ze své miliardářské bubliny a dva roky pracoval na ropné plošině v Texasu s mexickými imigranty. „Divili se, jak znám dobře třeba Chile,“ vypráví Josiah: „Létali jsme tam totiž s tátou přes hory pronajatou helikoptérou a pak rybařili.“

V jeho dokumentu najdete samozřejmě i příběhy, které mnohem více zapadají do našich představ o rozmazlené diamantové mládeži: večírky s lahvemi šampaňského za tisíc eur nebo přiznání mladých multimilionářů a miliardářek, že randí jen s podobně bohatými partnery.

Rozdílné příběhy hrdinů však ukazují, že ani miliardáři – a dnes členové nepopulárního top 1% – si nezaslouží házet do jednoho pytle. I oni mohou být citliví a vnímaví; vážně.

P.S. O dnešních životech hrdinů filmu si můžete přečíst v tomto článku z britského bulvárního deníku Daily Mail.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].