Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Lidovecké řezání větví

Boj o ministerská křesla v KDU-ČSL mezi Čunkem a Kalouskem v mediálním přímém přenosu hodně napovídá o stavu strany.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Jak nejvíce otrávit voliče? Stranickými půtkami, nejednotností, rozhádaností, bažením po moci a postech. Právě toto nyní předkládají veřejnosti křesťanští demokraté. Poté, co vyšlo najevo, že premiér Mirek Topolánek hodlá z kabinetu vyhodit šéfa lidovců a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka, ten vzápětí kontroval a doporučil změnu povolání svému stranickému odpůrci a ministru financí Miroslavu Kalouskovi. (Později Čunek uvedl, že odvolání Kalouska navrhoval Topolánkovi již v prosinci) Kalousek je přitom Topolánkem hodnocen jako nejlepší lidovecký ministr. Ministerské židle se ale doposud nejvíce kývaly pod jinými lidovci – pod ministryní obrany Parkanovou nebo kultury Jehličkou.

Kdo má poslední slovo

Čunkovo stanovisko v úterý podpořilo předsednictvo strany. Další postup bude řešit v pátek jak celostátní konference strany (většinu má Čunek), tak celostátní výbor lidovců (většinu má Kalousek). Oba tábory se navíc přou, kdo má mít v personálních otázkách konečné slovo.

Na podporu Kalouska, který je pozitivně hodnocen v ministerské funkci mnohými odborníky (bezprecedentně mu vyjádřila podporu také Hospodářská komora), již vznikla Tříkrálová výzva, kterou během jednoho dne podepsalo 177 straníků, například šéf poslaneckého klubu Pavel Severa, senátor Adolf Jílek, nebo europoslanec Jan Březina. Ani regiony s Čunkovým návrhem nejsou příliš spokojeny, kromě několika moravských.

"Odmítáme, aby byl odvolán respektovaný ministr v průběhu českého předsednictví EU, kdy má řídit výbor ministrů financí a podílet se na boji proti dopadům globální hospodářské krize,"stojí ve výzvě.

Místopředseda sněmovny a lidovecký matador Jan Kasal se již nechal slyšet, že se ve straně jedná o „velkou krizi“. Březina hovoří o naprosté neschopnosti vedení strany. Kritici Čunka navíc žádají, aby se sjezd strany konal dříve než na podzim.

Titanik jde ke dnu

Politolog Jan Kubáček na dotaz Respektu.cz potvrdil, že si lidovci současnou rozhádaností řežou sami pod sebou větev. „Česká veřejnost nemá ráda vnitřní rozhádanost politických stran, natož když je jí účastna v přímém přenosu a v situaci kdy očekává, že bude česká politika vystupovat vůči cizině alespoň na čas jednotně.“ Podle něj dlouho skrývaná animozita mezi jednotlivými frakcemi vyplula na povrch v nejméně vhodný okamžik – v době českého předsednictví Unii a blížících se voleb do europarlamentu.

Jeho profesní kolega Josef Mlejnek jr. se sice domnívá, že na kmenové voliče by současné tahanice neměly mít podstatný vliv, druhým dechem však dodává, že i nepatrný odklon skalních příznivců může lidovce poslat mimo parlamentní lavice. „Pouze s kmenovými voliči by byla tato strana schopná překonat pětiprocentní laťku spíše jen s odřenými zády, a je možné, že vnitrostranické třenice znechutí i část kmenových voličů, strana se v průzkumech propadne pod pětiprocentní hranici a následný psychologický efekt ji definitivně srazí ke dnu,“ uvedl pro Respekt.cz Mlejnek. Tuto cestu nastoupili již zelení, kteří se podle posledního průzkumu agentury Median dostali na 2,7 procenta rozhodnutých voličů.

Kubáček upozornil na to, že současná lidovecká mizérie je pouze pokračováním dlouhodobého rozpadu totožnosti strany. „KDU-ČSL zažívá již několik let krizi identity a trpí nedostatkem nových impulsů, proto se nově uchyluje i ke změnám mezi sjezdy, což je pro tuto konzervativní stranu a její tradiční členstvo velmi nestandardní.

Topolánkova hra

Otázkou zůstává, proč se k odvolání skandály ověnčeného lidoveckého vicepremiéra Čunka (co prosadil jako ministr na MMR se mu daří umně skrývat) rozhodl Topolánek právě nyní. Podle koaliční smlouvy totiž odvolání ministra z vlády musí odsouhlasit jeho stranický šéf, což Topolánek během Čunkovy korupční aféry mnohokrát opakoval. Nyní prohlásil, že si do složení vlády nenechá od nikoho mluvit a pohrozil, že s odchodem Kalouska padne celý kabinet. Podle Kubáčka hraje Topolánek velmi riskantní hru, bez dobrého řešení pro stabilitu vlády.

Mirek Topolánek nastoupí cestu fakticky menšinového kabinetu, kdy bude vládnout s částí KDU a s částí SZ, využívaje oslabení koaličních partají. Začne hledat podporu napříč politickým spektrem. Životnost kabinetu bude otevřeně odvislá od vůle předáka opozice Jiřího Paroubka a od nemožnosti vyvolat předčasné volby ústavním zákonem (bude chybět většina pro její schválení),“ odhaduje Kubáček.

A co si myslí o Topolánkově taktice politolog Mlejnek? „Zvenčí to vypadá jako zatmění politického rozumu. Pokud pro to existuje nějaké racionální vysvětlení, tak na základě nějakých zákulisních skutečností, které ale já neznám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].