Lékařům se nechce hlásit vedlejší účinky očkování
 
Ockovani deti
Ockovani deti

Poslanci se budou znovu bavit o očkování. Na programu jejich nejbližší schůze, která začíná tento týden, by se totiž měla dostat i novela zákona o ochraně veřejného zdraví, jež pravidla očkování určuje. A zatímco vláda chce posílit roli státu, poslanci TOP 09 a Starostové chtějí naopak větší volnost pro rodiče. Navrhují, aby mohli dítě očkovat podle individuálního očkovacího plánu a z povinného kalendáře některé vakcíny vypustit nebo je dát dítěti později. 


Z vládní novely chtějí škrtnout vysoké pokuty pro mateřské školy a další organizace pracující s předškolními dětmi za to, že přijmou dítě, které nemá všechny vakcíny. Chtějí zrušit rovněž milionové sankce pro lékaře. Stát by měl zároveň odpovídat za škodu na zdraví, která v souvislosti s pravidelným očkováním vznikla. Poslankyně TOP 09 a Starostů Nina Nováková odhaduje, že celý návrh neprojde, nicméně jeho části by některé poslance mohly oslovit. „Já osobně špatné zkušenosti nemám. Ale jsem asi idealista a trvám na tom, že každý člověk by měl mít svobodnou volbu,“ říká ke své iniciativě.

Jak velká je šance, že projde váš pozměňovací návrh?
Zdravotní výbor ho sice smetl ze stolu, ale ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček slíbil, že je ochotný o něm debatovat. Budeme chtít, aby se nehlasovalo o celém návrhu, ale o každém bodu odděleně. Pak je šance, že by se k některým bodům mohlo připojit víc poslanců. Za dobrý výsledek probíhající debaty považuji už to, že se ukazuje, kolik dětí mělo po očkování nežádoucí účinky. Dostávám maily od jejich rodičů a podobné maily dostávají také jiní poslanci. Věřím, že především poslankyně se zamyslí nad tím, že obavy rodičů z očkování jsou oprávněné.

V Belgii je povinné pouze jediné očkování – proti dětské obrně.
Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz

 

Které body vašeho návrhu by mohly mezi poslanci rezonovat?
Především pokuty organizacím, které by dost nekontrolovaly, zda je dítě očkované. Původně se mluvilo o sankci až půl milionu korun, pak zhruba sto tisíc korun, teď je ve hře třicetitisícová pokuta. Z toho je vidět, že od ministerstva byla výše pokuty jen plácnutím do vody. Pokusem prosadit, aby organizace měly opravdu velký strach. Ta hra se strachem mi vadí - a myslím, že nejsem ve sněmovně sama.

 

Jak vysoká pokuta by pro vás byla přijatelná?
Žádná, mateřské školy či skautské oddíly tu nejsou od toho, aby kontrolovaly, zda je dítě očkované.

A co pokuty pro lékaře?
Chápu, že nějaká sankce v souvislosti s výkonem lékařského povolání existovat musí. Předpokládám, že se na poslední chvíli objeví pozměňovací návrhy, které se budou snažit najít kompromis v tom, jak vysoká pokuta může být. Předpokládám, že vysoké pokuty neprojdou.

Za co mají lékaři vlastně platit pokutu?
Ručí za to, že dítě bude očkované. Když rodiče očkování odmítnou, musí to nahlásit na hygienu, a ta pak rodičům vyměří pokutu do deseti tisíc korun. Chápu, že evidence, kolik dětí je neočkovaných, být musí. Lékař by to měl zapsat do dokumentace dítěte a měl by to hlásit - ale nesouhlasím s tím, aby to bylo pod hrozbou sankce. Větší problém ovšem vidím v tom, že systém sankcí vede lékaře k tomu, aby nehlásil vedlejší účinky očkování.

Když je totiž nahlásí, může očekávat, že se dostaví kontrola a bude pátrat po tom, zda s očkovací látkou nakládal, jak měl, zjišťovat, zda ji uchovával ve správné teplotě. Předpokládám, že kontrolor spíš řekne, že chyba je na straně lékaře než na straně farmaceutické firmy, která látku vyrobila. Lékařům se nechce hlásit vedlejší účinky, když se tím vystavují riziku kontroly a sankce za to, že udělali chybu. Řada rodičů je přesvědčena, že lékaři vedlejší účinky vakcín bagatelizují právě proto, že nechtějí sami sobě přivodit problémy. Chtěli bychom, aby lékaři v hlášení vedlejších účinků konali svobodně; ne pod hrozbou, že tím sami sobě přivodí problémy.

profimedia 0102399423 foto YAN RENELT MAFRA Profimedia
profimedia 0102399423 foto YAN RENELT MAFRA Profimedia • Autor: Profimedia.cz

Říkala jste, že rodiče vám píší maily a popisují v nich nežádoucí účinky očkování. Co konkrétně zažili?
Nejčastěji pláč, který trval několik hodin nebo dní a byl jiný, než na jaký byli doposud u dítěte zvyklí. Popisují ho spíš jako vřískot. A někdy mají pocit, že se po očkování, především hexavakcínou, na čas zastavil vývoj dítěte. Třeba dítě lezlo, už skoro chodilo, ale po očkování se vývoj jeho motoriky zastavil, začalo být po nějakou dobu apatické. Epidemiologové s vedlejšími účinky pracují, ale podle mého názoru je jich hlášeno méně, než jich je ve skutečnosti. Rodičům radím, že nemusí čekat, až tyto vedlejší účinky nahlásí lékař: Státní ústav pro kontrolu léčiv umožňuje, aby je hlásili i sami rodiče.

Navrhujete také, aby stát odpovídal za škodu na zdraví, která vznikne v souvislosti s očkováním. To by mohlo projít, když totéž navrhli nedávno i ústavní soudci?
Nejsem si tím jista. Vzali jsme si za příklad Německo a formulaci „stát odpovídá za účinky, které jsou nikoliv zanedbatelné a jsou v pravděpodobné souvislosti s očkováním“. Ministerstvo ale s vazbou „jsou v pravděpodobné souvislosti“ nesouhlasí. Chce, aby souvislost byla prokázaná. Zdánlivě jsou to jen slovíčka, ale znamenají úplně jiný režim. Aby byla souvislost prokázaná, museli by se rodiče obrátit na soud a souvislost doložit. Předpokládám, že poslanci-lékaři nebudou chtít o pravděpodobné souvislosti ani slyšet. Poslanci-právníci by ji ale mohli podpořit. 

Dobrovolné očkování místo současného povinného nechcete prosadit?
Povinné očkování bych klidně zachovala. Podle čtyři roky starého průzkumu by své děti nenechalo očkovat - nebo si z povinného kalendáře vybralo jen některé vakcíny – pouz jedno až dvě procenta rodičů. Těm bych nabídla individuální očkovací plán. Stačí odstranit sankce spojené s očkováním, pro většinu rodičů nechat vyhláškou nalajnované povinné očkování - a těm, kteří o vakcínách více uvažují, nabídnout individuální cestu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte