Komunisté začínají vládnout
Má být vstup KSČM do krajských rad důvod k obavám, nebo to jen patří k „normalizaci“ české politické scény 19 let od pádu komunismu ve východní Evropě?
To, před čím varovala ODS a upozorňovali mnozí antikomunisté, se začíná naplňovat. Devatenáct let po sametové revoluci budou na krajských úrovních spoluvládnout čeští komunisté, kterým je vyčítáno, že se stále se svojí temnou historií nevyrovnali a někteří se k ní s pýchou hlásí.
V Moravskoslezském kraji se vítězná ČSSD s KSČM dohodla na vládě, v krajské radě, tedy obdobě vlády na celostátní úrovni, bude mít tři křesla. K vládnutí je pozval korupčními pochybnostmi opředený bývalý ministr Jaroslav Palas (ČSSD). On sám však není ve straně vyjímkou, i v dalších krajích mnozí sociální demokraté chtějí s komunisty vládnout. Argumentují zejména tím, že s komunisty mají nejvíc společného z programových tezí a splní tak voličům nejvíce ze slibů, které jim před volbami dali.
Komunisté nedělají problémy
Tak se vyjádřil například lídr ČSSD na Ústecku Jaroslav Foldyna. Než vládnout s ODS a ustupovat v programových prioritách, tak radši s komunisty. Ti totiž nebudou dělat problémy a budou rádi, že se zase o krůček přiblíží k exekutivní moci na celostátní úrovni.
Ve Středočeském kraji by naopak komunisté měli umožnit sestavit menšinovou vládu Davidu Rathovi. S tichou podporou, anebo duhovou koalicí však kalkulují sociální demokraté, kteří vyhráli ve všech krajích, v dalších regionech.
Máme se tohoto vývoje obávat, nebo je to přirozený vývoj, který je zapříčiněn tím, že komunistická strana nebyla po roce 1989 rozpuštěna a zaujímá ve sněmovně místo třetí nejsilnější strany? Názory se různí.
Není to tragédie
Politoložka Vladimíra Dvořáková je přesvědčena, že se nejedná o vážný problém, kdy by společnost měla propadat panice. „Není to tragédie. Při podílu na moci strana ztrácí negativní potenciál,“ řekla pro Respekt.cz Dvořáková. Podle ní by však měly být krajské koalice co možná nejrůznorodější, aby se neopakovaly černobílé, respektive modrooranžové výsledky krajských voleb.
Politolog Jan Kubáček vnímá vstup KSČM do krajských vlád také spíše jako normalizaci českého politického systému. „Účast na vládě staví stranu do pozitivní role. Bude zajímavé sledovat, jak bude zvládat regionální politiku, která byla její slabinou i před rokem 1989,“ míní Kubáček.
ČSSD se připravuje na celostátní úroveň
Kubáček v rozhovoru pro Respekt.cz dodal, že sociální demokraté tak budou především testovat reakce veřejnosti a připravovat si případně i půdu pro vládnutí na celostátní úrovni. „ČSSD si tím rozhodně rozšiřuje koaliční potenciál. Bude také zajímavé vidět, zda na úrovních krajů využijí zákonodárnou iniciativu,“ dodal v narážce na plány obou levicových stran rušit zdravotnické poplatky, které jsou součástí legislativy přijaté českým parlamentem.
Komunistická minulost
Politolog Rudolf Kučera však stále vidí problém v tom, že současná KSČM se plně neodstřihla od své minulosti. „Je třeba s nimi jednat,“ uznal pro Respekt.cz, „ale rozhodně si myslím, že by neměli být součástí krajských vlád. Na to je ještě stále brzo.“
Komunisté mají stále ve svých stanovách následování ideologie marxismu-leninismu. Oni sami to vysvětlují tak, že nechtějí „krvavou revoluci“, ale pouze „myšlenkovou“. Senátní komise pro posouzení ústavnosti strany již předala vládě dokument, který by měl umožnit, aby ústavnost KSČM posoudil Nejvyšší správní soud. Vláda jej zatím neprojednala.
Kučera se navíc domnívá, že spolupráce ČSSD s KSČM na krajské úrovni sociální demokracii může v příštích volbách uškodit. „Pro ČSSD to je zdánlivě nejjednodušší řešení, politicky je však chybné.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].