0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda11. 2. 20085 minut

Klaus je nadále favoritem

Pokud bude KSČM trvat na třetím kandidátovi, šance současného prezidenta se výrazně zvyšují. KDU-ČSL vyzvala k tajné volbě.

Astronaut
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

První volba českého prezidenta naznačila, jak by mohla vypadat ta druhá tento pátek. Václav Klaus nebyl znovuzvolen, ačkoliv ve druhém kole získal již 142 hlasů. Třetí kolo volby se uskutečnilo až v sobotu, kdy předsedající Miloslav Vlček (ČSSD) ukončil páteční volbu krátce po jedenadvacáté hodině (jak si parlament odhlasoval), kdy si nechal poradit od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. (Vojto, Vojto, co mám dělat?) Nepočkal ani na oficiální vyhlášení výsledků hlasování ve druhém kole.

↓ INZERCE

Předsedovi sněmovny Vlčkovi mimochodem celý den vydatně radila i místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Jejich slova nebral ale tak vážně jako slova komunistického lídra.

Vlček, nouzově zvolený do čela sněmovny po vyrovnaných parlamentních volbách v roce 2006, tak řídil asi nejdůležitější schůzi svého života a nutno říci, že dosti zmatečně. Na jeho obhajobu je třeba uvést, že celou volbu řídil pouze on a v podobné situaci by možná i rutinér znejistěl.

V sobotu už všech 281 volitelů nebylo přítomno, tři chyběli. Dva lidovečtí senátoři a jeden sociálnědemokratický poslanec. Zůstává otázkou, čí tlak na jejich rozhodování způsobil jejich zdravotní problémy, atmosféru to ve Španělském sále však vyhrotilo na samu mez únosnosti. Komunistům jejich taktika vyšla, a došlo tak na to, co již dlouho před volbou avizovali. Na druhou volbu a na jejich „vlastního kandidáta“.

Bobošíková na Hrad

Předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi Filip představil pět „svých“ kandidátů. Předsedu ústavního soudu Pavla Rychetského, ombudsmana Otakara Motejla, europoslankyni Janu Bobošíkovou, exministra zahraničí Jiřího Dientsbiera a předsedu Akademie věd ČR Václava Pačese. Pokud by měl mít nějaký z těchto kandidátů šancina zvolení, musela by s ním souhlasit ČSSD. Ta zatím „přepřahat“ nechce.

Rychetský kandidaturu již odmítl, ostatní logicky podmiňují svou kandidaturu tím, že je budou podporovat vyjma ODS všichni ostatní. Kromě Bobošíkové nechtějí jít ani proti Švejnarovi, jenž se tak dostává do komplikovanější situace, než před první volbou. Nominace kandidátů musí být ukončena do úterní půlnoci.

O Švejnarovi bylo v posledních měsících mnoho napsáno, on sám se pokusil o americkou kampaň a objížděl česká města a vesnice. Jeho největší slabinou ovšem bylo a stále je, že jeho zvolení záleží právě na Paroubkově straně a podpoře komunistů.

Pokud však KSČM dodrží svou taktiku, Švejnara dostane ze hry, a její kandidát pravděpodobně dostane v prvním kole druhé volby méně hlasů než Klaus. To by pak znamenalo, že do druhého kola postoupí ze Senátu Klaus a ze sněmovny také Klaus. Kdo by se stal prezidentem na dalších pět let je pak evidentní.

KSČM si vedla více než obratně, a neustále zvyšovala a bude zvyšovat svou cenu,“ zhodnotil dosavadní průběh prezidentské volby pro Respket.cz politolog Zdeněk Zbořil. „Samozřejmě vědí, že nějaká Bobošíková nebude prezidentem,“ dodal. Komunisté by tak mohli dostat své lidi do Ústavního soudu, nebo na některá velvyslanectví, myslí si Zbořil. „Své požadavky budou konkretizovat.“

S komunisty o formě volby

Premiér Mirek Topolánek (ODS) na pondělním brífinku po jednání vlády uvedl, že vztahy v koaliční vládě po první prezidentské volbě narušeny nejsou. „Jsme profesionální politici,“ řekl s úsměvem a dokumentoval to tím, že se vláda jednohlasně shodla na první části důchodové reformy.

Odmítl se k navrhovaným kandidátům vyjadřovat, hodlá počkat do úterní půlnoci, kdy bude jasné, jací kandidáti do páteční volby půjdou. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) však bez podrobností dodal, že atmosféra na jednání vlády byla víkendovou volbou narušena.

Podle Topolánka se ukázalo, že veřejná volba selhala a bude jednat se všemi stranami, včetně komunistů, o tajné volbě. „To martyrium nechci opět absolvovat,“ řekl k veřejné volbě předseda vlády.

Lidovci pro tajnou volbu

Poslanci a senátoři KDU-ČSL se v úterý shodli na tom, že by páteční volba měla být tajná. "Zákonodárci se usnesli, že na základě negativních zkušeností z průběhu volby konané ve dnech 8. a 9. 2. 2008 doporučují usilovat, aby další volba prezidenta byla tajná, a tak byla zachována její důstojnost," uvedl v prohlášení tiskový mluvčí strany Martin Horálek.

Podle křesťanských demokratů by měl předsedající sněmovny Vlček zajistit takový průběh volby, aby respektoval názor většiny volitelů.

Komunisté po úterním jednání trvají na volbě veřejné, nechtějí volit Klause, ale jednoznačně nevyslovili ani podporu Švejnarovi. Stále hovoří o třetím kandidátovi. Případnou podporu Švejnarovi podmínili uspořádáním referenda k vybudování radarové základny v Bredech.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].