Propuštěná členka Pussy Riot Naděžda Tolokonikovová před věznicí v Krasnojarsku
Propuštěná členka Pussy Riot Naděžda Tolokonikovová před věznicí v Krasnojarsku • Autor: Globe Media / Reuters

„Rusko bez Putina!“ vykřikla v pondělí čerstvě propuštěná členka Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová. Odpověděla na dotazy novinářů, zapálila si první cigaretu na svobodě, zavolala rovněž propuštěné Mariji Aljochinové, a pak se odebrala i s rodinou ke své babičce. V sibiřském Krasnojarsku, kde jako dítě trávila prázdniny, bude mít pár dní na přemýšlení o tom, jak se vypořádat s prezidentskou milostí. Její upřímnosti nevěří ani ona, ani svět. Pro další boj Naděždy Tolokonnikovové je však asi nejdůležitější, nakolik gestu Vladimira Putina věří Rusko.

Dlouhá cesta

Když v říjnovém Respektu v říjnu vyšel profil Naděždy Tolokonnikovové, odpykávala si ruská umělkyně za dnes již slavnou punkovou modlitbu v hlavním moskevském chrámu trest v táboře číslo 14 v Mordvinsku. Přesněji řečeno – nacházela se v té chvíli v nemocniční sekci lágru a nedokázal se k ní dostat ani její právník, ani manžel. Naděžda totiž trávila čas ve vězení v duchu svých předchozích činů, tedy bojem za lepší Rusko. A nestáhla se ani tehdy, když její snaha vyjednat s vedením věznice - která byla často přirovnávána ke stalinským gulagům - lepší podmínky pro spoluvězeňkyně měla za výsledek ještě tvrdší zacházení.


V několikastranném dopisu médiím barvitě popsala situaci, kde fungují kolektivní tresty, vězeňkyně hlídají samy sebe, k jídlu je plesnivý chléb a teplá voda je spíš odměnou než právem - a nato vyhlásila hladovku, pokud se tyto podmínky nezmění. Díky popularitě Pussy Riot se o život ruských trestanců začal zajímat svět i kontrolní orgány a Naděžda dostala slib, že její požadavky budou vyslyšeny, včetně přesunu do jiné věznice. V Mordvinsku se totiž po všech problémech, které zdejšímu vedení „způsobila“, necítila bezpečně.

V tomhle bodě skončil říjnový profil, Naděždin život však pokračoval dál za důkladné pozornosti světových médií. Zejména když se členka Pussy Riot téměř na měsíc „ztratila“ v ruském vězeňském systému při převozu do nového kriminálu. Místo jejího pobytu se nikdo neobtěžoval oznámit jejímu právníkovi ani manželovi - a Pjotr Verzilov se je dozvěděl až soukromě od jednoho ze zaměstnanců vězení.

Členka Pussy Riot Marija Aljochinová
Členka Pussy Riot Marija Aljochinová • Autor: Globe Media / Reuters

Naděžda se ocitla v nemocnici pro léčbu tuberkulózy, i když touto nemocí netrpěla - a do dnešního dne není znám oficiální důvod, který ji přivedl na nemocniční lůžko v Krasnojarsku ležícím více než čtyři tisíce kilometrů od Moskvy. Zároveň však na místo, odkud pochází její otec a které ze svého dětství dobře znala; podle některých médií dokonce jen několik minut chůze od babiččina bytu.

To se odehrálo v polovině listopadu a Naděžda i její rodina očekávali, že si zde mladá aktivistka odsedí zbytek trestu, který měl skončit 3. března. Některé zprávy dokonce mluvily o tom, že se neúspěšně pokoušela koupit pro věznici vánoční osvětlení.

A pak přišla minulý čtvrtek amnestie Vladimíra Putina, která osvobodila dvacet tisíc vězňů včetně třiceti členů organizace Greenpeace a dvou vězněných členek Pussy Riot. Další prominentní vězeň Michail Chodorkovskij pak obdržel milost. 

PR amnestie

Kapela Pussy Riot se svou „punkovou modlitbou“ Bohorodičko, vyžeň Putina proslavila loni v únoru. Tři dopadené členky byly odsouzeny za výtržnost na dva roky; Jekatěrině Samucevičové už dříve soud změnil trest na podmínku. Skupina se nyní podle Aljochinové poradí, co dál. „Kapela samozřejmě existuje,“ řekla. A na dotaz, zda by dnes svůj skutek zopakovala, odpověděla jasně, že "píseň bychom dozpívaly bychom do konce, protože je třeba slyšet ji celou“.

„Myslím, že je to pokus zlepšit obraz současné vlády před olympiádou v Soči – zejména v západní Evropě,“ nechala se pak Aljochinová slyšet v souvislosti s amnestií. Podle vlastních slov o ni nestála a byla připravená odsedět si tři měsíce zbývající do propuštění.

Podobná slova zazněla i z úst Naděždy Tolokonnikovové: amnestie podle ní v žádném případě není důkazem toho, že by se Putin změnil, jde spíš o mediální kampaň. Tento názor ostatně zastává i velká část západních médií. Amnestie, kterou Vladimir Putin podepsal minulý čtvrtek, přišla v době, kdy účast na ruské zimní olympiádě odříkají vlivní světoví státníci, a neustává politický boj o vliv Ruska na Ukrajině.

Pokud bereme za směrodatný průzkum veřejného mínění nezávislého centra Levada z poloviny listopadu, pak Putinova podpora v Rusku klesá. Podle výsledků má pozitivní názor na prezidenta už „jen“ 52 procent občanů. Naopak, negativní názor na Putina má 29 procent Rusů. Slovo „jen“ je zde na místě, podle RIA Novosti se totiž podpora prezidenta mezi lety 2001 a 2007 pohybovala v rozpětí od 68 do 76 procent a procento kritiků nikdy nepřekročilo hranici 15 procent. Zjistit přesný počet kritiků současného ruského režimu není úplně jednoduché: pojmy oblíbenost, schvalování, nesouhlas a kritika tu nemají standardní význam. Ale jisté je, že amnestie částečně sebrala kritikům vítr z plachet.

Hvězdy podporují Pussy Riot
Hvězdy podporují Pussy Riot • Autor: Amnesty International

Ne že by na ruském vězeňském systému a ruské politice nezbylo co kritizovat - ale bez jasného příběhu a symbolické tváře se nespravedlivé poměry můžou stát pro svět příliš obecnými. S velkou nadsázkou lze říct, že kritizovat lidsko-právní poměry v Rusku bude nyní trochu jako dělat reklamu na Disneyland bez celosvětově známých postaviček. Pořád tu zůstane park, zábava a atrakce, ale marketingové oddělení se musí mnohem víc snažit.

Za lepším Ruskem

Pro kritiky ruského režimu nese amnestie ještě jednu smutnou zprávu směrem dovnitř. Ani Chodorkovskij, ani členky Pussy Riot nejsou podle všeho nyní natolik silné, aby dokázali Putinův režim rozkývat - a pro prezidenta dnes mají větší cenu na svobodě coby živoucí důkaz jeho velkodušnosti a schopnosti odpouštět. 

42 profil
42 profil • Autor: Respekt

Michail Chodorkovskij je po deseti letech rád, že může vidět svou rodinu a zejména těžce nemocnou matku, Mariji Aljochinovou čeká doma pětiletý syn Filip a Naděždu Tolokonnikovovou o rok mladší Gera. Sám Putin také prohlásil, že jejich amnestie je spjata výlučně s humanitárními důvody. Obě členky Pussy Riot ovšem daly hned prvními kroky najevo, že se z nich nestanou vděčné matky bez veřejných ambicí - a oficiální média již oběma propuštěným stačila vyčíst, že Naděžda i Marija daly přednost rozhovorům a politickým prohlášením před dětmi.

Studentky posledních ročníků vysoké školy plné ideálů totiž viděly a zažily to, co se jinak mladým vzdělaným ženám zase tak často „nepovede“. Poznaly ruský justiční i vězeňský systém zevnitř. Jestli doposud jejich protesty směřovaly všeobecně proti krokům vlády, teď mají obě osobní zkušenost a už si sestavily dlouhý seznam toho, co by se mělo v Rusku změnit.

„Vytvoříme speciální, pestré a silné programy pro ochranu dalších nevinných žen v ruských věznicích, ze kterých se právě teď stávají otrokyně,“ prohlásila Marija Aljochinová pro britský The Guardian a dodala, že obě umělkyně se chtějí vydat na dráhu lidsko-právních aktivistek.

„S odchodem z vězení pro mě všechno začíná. Hranice mezi svobodou a nesvobodou je v Rusku úzká, žijeme v autoritářském státě. Po osvobození na mně leží odpovědnost za ty, kdo ve vězení zůstávají,“ mluví zase Tolokonnikovová s tím, že chce pomáhat odsouzeným politickým vězňům. První cílem je prý sesadit krutovládce mordvinského vězení. 

Režim jim dal vše, co potřebují: jasný směr i cíl a pozornost médií z celého světa. Naděžda Tolokonnikovová bude pokračovat ve své cestě za vysněným lepším Ruskem – a ruský prezident je paradoxně tím, kdo jí vyznačil trasu.

Přečtěte si komentář Nadi Strakové o propuštění Pussy Riot nazvaný Svobodné a nenapravené

https://www.youtube.com/watch?v=grEBLskpDWQ

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte