0:00
0:00
Agenda21. 7. 20084 minuty

Jednání WTO a nacistická propaganda

Ještě než začalo klíčové jednání Světové obchodní organizace, stihl brazilských ministr přirovnat výroky kolegů z vyspělých zemí k praktikám nacistického pohlavára Goebbelse.

Astronaut
Autor: Respekt

Ještě než začalo tento týden další jednání představitelů Světové obchodní organizace (WTO) v Ženevě, brazilský ministr zahraničí Celso Amorim se postaral o velký poprask. Podle deníku Wall Street Journal Europe totiž přirovnal hodnocení průběhu současného vyjednávacího kola z Dauhá ze strany západních politiků k nacistické propagandě Josepha Goebbelse. Amorim jejich snahu označil za „pokus opakovat dokola lež, dokud se nestane pravdou.“

Slova brazilského ministra jsou o to horší, když jeho země má v tomto kole sílu a páky na Spojené státy a Evropskou unii. Šéf WTO Pascal Lamy označil šanci na uzavření dohody na více než 50 procent, i když tři roky poté, kdy mělo být původně kolo z Dauhá ukončeno. Lamy ale také mluví o „momentu pravdy“ v rámci kola Dauhá, a přidává se tak k mnohým hlasům zastoupených zemí, že dohoda se buď uzavře, nebo na dlouhou dobu k žádné nedojde.

↓ INZERCE

Oslovený analytik České spořitelny Luboš Mokráš to ale považuje pouze za vyjednávací taktiku. „V té či oné formě by jednání i tak pokračovala. Spíše je to nátlak na státy, aby dohodu uzavřely,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz. Podle zahraničních komentátorů nicméně hrozí, že pokud se státy nedohodnout, budou mezi sebou uzavírat bilaterální dohody, což by zkomplikovalo situaci soukromým firmám.

Bude dohoda?

Deník Financial Times je k uzavření dohody skeptický. Upozorňuje na to, že ve Spojených státech nemá jednání u demokratů ani republikánů prioritu vzhledem ke změně nálady obyvatelstva, které požaduje naopak více protekcionismu. „Demokratický kandidát Barack Obama patří spíše k táboru bránící další liberalizaci, republikán John McCain by v ní chtěl pokračovat,“ okomentoval americkou situaci Mokráš.

Příští rok se také změní obsazení Evropské komise a budou volby v Indii, která patří v tomhle kole jednání mezi důležité státy. Součástí plánované dohody má být, že země v čele s Brazílií a Indií sníží svá dovozní cla na průmyslové výrobky. Celní sazby v těchto zemích jsou totiž někdy až třicetiprocentní.

Problematické zemědělství

Před dvěma lety ztroskotala jednání na neochotě Evropské unie a Spojených států provést ústupky v oblasti zemědělství. „Z informací, které mám od evropského nevládního sdružení zemědělců COPA, vyplývá, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude i v současných jednáních proti snižování dovozních cel. Zůstane to tedy při starém nebo dojde jen ke kosmetickým změnám,“ prozradil Respektu.cz prezident Agrární komory Jan Veleba.„Americký agrární trh je srovnatelně dotovaný, a Američané se svých výhod nebudou chtít vzdát. Na tom se to podle mě zastaví. Po Evropské unii se chce něco, k čemu by samotné Spojené státy nepřistoupily,“ doplnil.

Sarkozy je podle analytika Mokráše v oblasti zemědělství spíše tradiční, nechce dělat nepopulární kroky. „Postoj Francie je v jednání zásadní. Uvidíme, jestli jej nějak ovlivní světová potravinová krize,“ naznačuje možnou cestu Mokráš. Veleba žádné překvapení nepřipouští: „Sarkozy drží tu proagrární linku Francie dál. Nedá se čekat překvapení, které by si liberální proud v čele s Velkou Británií přál.“ Server BBC přesto přinesl zprávu, že Evropská unie půjde do jednání s návrhem na snížení dovozních cel až o 60 procent. Úspěšné uzavření dohody v této oblasti by ovlivnilo i připravovanou reformu společné zemědělské politiky.

Sedm let jednání

Hlavním cílem kola zahájeného v katarské metropoli Dauhá v roce 2001 je zbavit chudoby miliony lidí v rozvojových zemích a podpořit globální hospodářský růst prostřednictvím dalšího odbourání bariér v mezinárodním obchodě. Neshody současných jednání připomínají vývoj předešlého uruguayského kola, které začalo v roce 1990 a trvalo osm let, tedy dvakrát déle, než se původně předpokládalo.

Dohoda se ve Světové obchodní organizaci hledá konsensem, ale důležitá jsou i neformální jednání vybraných zemí v takzvaných zelených pokojích (podle barvy kanceláře generálního ředitele WTO). Tato jednání ale kritizují rozvojové země, protože na ně nejsou přizvány.

Česko bylo zakládající zemí WTO. Po vstupu však nevystupuje samostatně, protože Unie je brána jako celní unie a vyjednává za ni Evropská komise. „Celkově lze říci, že postavení ČR se upevnilo, protože postavení EU jako celku je v rámci WTO přirozeně mnohem významnější a silnější,“ řekl pro Respekt.cz tiskový mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.„Jsme „opatrnými“ optimisty a věříme, že nejen my si uvědomujeme význam toho, oč nyní v Ženevě jde,“ okomentoval Bartovský šanci na úspěšnou dohodu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].