0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda17. 7. 20154 minuty

Jak chtěli jít mladí lidovci na Václavák

Je zarážející, že je mládežnická sekce KDU-ČSL ochotna šířit pozvánky s židovskou hvězdou v „nacistickém“ provedení

Adam B. Bartoš • Autor: Archiv

Na Václavském náměstí se bude v sobotu opět protestovat proti imigrantům. A to pod taktovkou strany Národní demokracie. Jde o opakování akce, která se na stejném místě odehrála před dvěma týdny a která proslula hlavně tím, že si někteří její účastníci přinesli makety šibenic s oprátkami a nápisy, že jsou pro vlastizrádce. Tedy pro vládu, která chce do Česka v omezeném počtu přijmout uprchlíky z válečných oblastí. Šéf Národní demokracie Adam B. Bartoš tyto lidi pak pojmenoval jako „hordy negrů“ nebezpečných pro obyvatele této země.

Lze očekávat, že i demonstrace plánovaná na tuto sobotu bude v podobném duchu (účastníci navíc už mají od policie ujištění, že šibenice s oprátkami nebyly nic protizákonného). Co je ale ještě navíc alarmující; jen dvě hodiny před začátkem této akce začíná v polovině Václavského náměstí druhá podivná - a podle všeho spřízněná - demonstrace. Jejími svolavateli jsou MIRD (Mezinárodní institut pro rodinu a dítě založený Alešem Hodinou, který dříve spolupracoval s Věcmi veřejnými) a sdružení Střídavka. Obě uskupení chtějí protestovat proti údajné snaze vlády „segregovat“ děti od rodin podle norského vzoru.

Reklama

Kromě tohoto extrémně laděného názoru je znepokojující i to, že pozvánka na akci, kterou na svém webu zveřejnila skupina Střídavka, má jako hlavní motiv látku s našitou židovskou hvězdou, již „proslavili“ nacisté za 2. světové války. Jen místo nápisu „Jude“ uprostřed hvězdy je nyní slovo „Otec“.

A aby toho nebylo málo. Že účast na této akci s vrcholně nevkusnou pozvánkou doporučuje Národní demokracie, jejíž šéf Bartoš je znám sestavováním žebříčku veřejných osobností s židovskými kořeny a jejich osočováním z nejrůznějších spiknutí, by se ještě dalo pochopit. Překvapení je, že akci s židovskou hvězdou podpořila i mládežnická sekce KDU-ČSL nazvaná Mladí lidovci, konkrétně pak jejich jihočeská pobočka. A jedním z řečníků měl být i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

branme budoucnost nasich deti • Autor: Respekt
branme budoucnost nasich deti • Autor: Respekt

Šéf Mladých lidovců Vladimír Hanáček na dotaz Respektu řekl, že Zdechovský se nakonec akce nezúčastní, protože „nedošlo k dohodě“ s organizátorem, společností MIRD. V čem, ale nevysvětlil. A na demonstraci podle něj nakonec nepřijede ani nikdo z Mladých lidovců, protože se tak nakonec dohodli. Podpora této akce byla podle něj daná osobními vazbami mezi členkou jihočeské buňky mladých a vyplývá z podpory rodin KDU-ČSL; o židovské hvězdě se Hanáček bavit nechtěl. 

Organizátor za MIRD Aleš Hodina na facebookové stránce Mladých lidovců z Jižních Čech poznamenal, že se strana nechala odradit médii, která poukazovala na souběh akce s protiimigrantskou demonstrací. Předseda jihočeských Mladých lidovců Šimon Heler pak ale zopakoval, že se jednalo o solitérní akci jedné členky. 

Mimochodem je pikantní, že Hodina na svém blogu de facto schvaluje nedávný případ, kdy byla mladá Afghánka donucena vdát se za muže, který ji znásilnil a oplodnil - protože je to prý dobré pro dítě. Ale zároveň je jeho sobotní akce doporučovaná antiislamistickou Národní demokracií. 

Heler říká, že jde o nedorozumění a spojení s další akcí na Václavském náměstí považuje za nešťastný konstrukt. I v tom případě je ale zarážející, že jsou Mladí lidovci zřejmě ochotni šířit pozvánky operující s židovskou hvězdou - a vůbec členové této strany uvažují o řečnění na shromážděních podobného typu; obzvláště když je jasné, že se akce bude částečně překrývat s protiimigrantskou „šibeničářskou“ demonstrací. 

Poměrně trefně se nakonec před dvěma týdny nejen k akci na Václavském náměstí vyjádřil šéf TOP09 Karel Schwarzenberg a popsal její hlavní riziko. „Každý barák má svůj hajzl, kde to smrdí. Otázka je, jestli se to, co z něj vytéká, dostane do čisté demokratické vody. Tedy jestli se naši politici, vystrašení úspěchy radikálů, budou snažit jim svoji politiku přizpůsobit,“ řekl. Pro lidovce jistě na zamyšlení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].