Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Hollan: Když prosadím dobré věci, tak klidně i v obleku

S lídrem hnutí Žít Brno o komunálních volbách

Stačí si koupit dobrou košili, ale to ještě dobrého politika nedělá
Stačí si koupit dobrou košili, ale to ještě dobrého politika nedělá • Autor: Tomáš Škoda

V Brně se udála o volbách dost nečekaná věc: původně satirický spolek Žít Brno vedený výrazným protihazardním aktivistou Matějem Hollanem vyhlásil ani ne před rokem, že jde do komunálních voleb, a o víkendu se mu podařilo získat téměř 12 procent hlasů – voliči jej umístili na třetí místo za hnutí ANO a dosud vládnoucí ČSSD. A v největší městské části Brno-střed hnutí dokonce zvítězilo. Zatímco dvě první strany přitom zaplatily za kampaň desetimiliony, Žít Brno do ní vložilo částku 360 tisíc korun. 


Hlavním cílem Žít Brno bylo změnit to, z čeho si v roli satiriků dělali legraci: že radnice je uzavřená odborníkům, nevyhlašuje soutěže na důležitá územní rozhodnutí, neumí představit žádnou vizi a kompetentně vysvětlit svá rozhodnutí, a že jedinou vizí za ty roky bylo představení „verbálních priorit“ pod názvem Žít Brno. Dokument bez obsahu na mnoha stranách nesrozumitelnou řečí vysvětloval, že Brno má na to, aby bylo „dobrou značkou“ a dalo se „žít, prožít i zažít“, ale nebylo jasné, kam má vlastně ta „značka“ směřovat a co představuje. A tak to celé začalo. 

Kdy a proč jste se rozhodli změnit ze satiriků a aktivistů v politiky?
Když nám došlo, že v satiře nikdy nebudeme tak dobří, jako je primátor Roman Onderka a jeho magistrát; že jsou pořád lepší. Úplný začátek je v roce 2010, kdy Brno vyplodilo nový slogan identity Žít Brno a jeden kamarád si zaregistroval doménu s tímto názvem, která víceméně spala. O rok později, když se měla prodlužovat platnost domény, jsme se svolali do hospody Na Božence pár lidí, co vtipně píšou o Brně a sledují, co se v něm děje, a uvažovali jsme, jak s tím naložit. Vzápětí nám nahrál rozhovor v brněnském Deníku, kde vysoká úřednice vysvětlovala, že chce z Brna udělat značku jako Coca Cola - a říkala to jazykem, za nějž by se žádný satirik úřednického ptydepe nemusel stydět. Jeden z účastníků schůzky Na Božence to zparodoval, dal na web Žít Brno a tím to začalo.

Žít a slavit Brno
Žít a slavit Brno

A jak se tohle přetavilo v politiku?
Rozhodli jsme se v únoru, když nám primátor Roman Onderka nahlásil a nechal zrušit facebookovou stránku. O tom, že jako satirici už budeme brzy přešlapovat na místě, protože už není kam se vyvíjet, a navíc jsme stejně pořád jen druzí za městem a jeho rozhodnutími, už jsme přemýšleli dřív. Že bychom do politiky vstoupili, protože mezi sebou máme spoustu chytrých a aktivních lidí, kteří se léta věnují konkrétním problémům a mají co nabídnout.

Ale ta nahlášená a zrušená facebooková stránka nás nakrkla a ono rozhodnutí stvrdila: pochopili jsme, že před sebou nemáme normálního soupeře, s kterým můžeme nesouhlasit případně s ním polemizovat, nebo jím třeba i pohrdat, ale cenzora s bolševickými manýry, který zkrátka neumí vydržet, že ho někdo kritizuje. Došlo nám, že v rámci aktivismu a satiry bychom dál mohli dělat v Brně spoustu věcí, ale už by to nešlo kvalitativně posouvat dál. Mnoha věcem bychom mohli zabránit, ale tady už šlo o víc: odstranit tohle vedení města. A ukázat, že lidé, kteří v občanském aktivismu působí dlouhodobě, mohou svá témata dělat i politicky.

Všude po Brně byla vidět zaparkovaná stará kola s vašimi plakátky na špruslích, taková levná varianta reklamních poutačů – přivázat kolo ke sloupu. Ale chvíli před volbami vám je město nechalo odklidit. Dostanete je zpět?
Je domluveno, že nám je vydají zpátky proti čestnému prohlášení, že jsou naše. Nakonec nám i tenhle zásah města, že nám ukradli kola, u voličů pomohl. A zase se ukázalo, že v satiře za městem pokulháváme: pořád jsme přemýšleli, jaký udělat závěr kampaně, až nám Onderka nechal sklidit kola; a to byl to závěr jako Brno.

Kompletní výsledky voleb najdete na serveru Hospodářské noviny

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, už jste mluvil s jejich lídrem Petrem Vokřálem, zda si pro spolupráci vybere Onderkovu ČSSD, která ta vládne v Brně dnes, nebo raději vás a další menší strany?
Bavili jsme se, ale je brzo na konečná rozhodnutí. Pokračujeme v jednání i s dalšími stranami, se zelenými, lidovci a TOP 09. Jasno, zda má projekt bez ČSSD šanci na úspěch, bude podle mne relativně brzy, možná už v půlce týdne.

Předvolební kampaň Žít Brno
Předvolební kampaň Žít Brno • Autor: HN

Pokud skončíte v opozici a ČSSD u moci, znamená to pro vás, že to celé nemělo smysl?
Ne. Část programu jde dělat i z opozice - rozkrytí hospodaření, zveřejňování smluv a celkově věci posilující transparentnost. A navíc tak silný mandát, jaký jsme od voličů dostali, nám dává slušný základ do budoucna.

Chcete být normální strana s předsednictvem, stanovami, hlasováním a tak?
Žít Brno bude hnutí, které se nebude rozhodovat podle stranické základny, bude daleko víc rozšířené, založíme různé think tanky, chceme přilákat a už jsme přilákali množství lidí, kteří něčemu rozumí, odborníky. Podle nich se chceme rozhodovat, ne podle stranické knížky.

Mimochodem jak se cítíte v tom obleku? Dřív jste chodil ve vytahaných gatích a lidé ze zavedených stran se vám posmívali jako umolousanci. V kampani jste se proměnil v chlapíka v černé košili a kvádru. To bylo asi jen na chvilku, ne?
Ukázali jsme, že obléct do obleku se může každý - a že i v tomhle Onderku trumfneme, když chceme. Stačí si koupit dobrou košili, ale to ještě dobrého politika nedělá. A cítím se v tom celkem dobře. Pokud to má být daň za to, že se nám podaří prosadit dobré věci, tak se budu klidně oblékat hezky.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 464
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte