Dámy a pánové, konec sázek
Neslazený černý čaj v obřím hrnku vychladl, aniž se ho senátor Josef Novotný jedinkrát dotkl. Stačilo pronést kouzelné slůvko: hazard. A muž, který se už léta snaží osekat drápy tomuto nejvýnosnějšímu českému byznysu, mluví a mluví.
Neslazený černý čaj v obřím hrnku vychladl, aniž se ho senátor Josef Novotný jedinkrát dotkl. Stačilo pronést kouzelné slůvko: hazard. A muž, který se už léta snaží osekat drápy tomuto nejvýnosnějšímu českému byznysu, mluví a mluví.
Čtenáři novin se právě dozvěděli, že v Česku se loni prosázelo rekordních sto miliard a Novotný má v parlamentu návrh zákona, který chce této zemi sebrat letitý titul ráje hazardu. Miliardové zisky však dávají hazardním bossům viditelně dost prostředků na to, aby ovlivňovali politická rozhodnutí ve svůj prospěch.
Jedna Novotného novela, snažící se omezit volné bujení herního průmyslu a zločinů, které se na něj lepí, už před časem padla pod stůl. Té současné chystá v Senátu podobný osud zvláštní koalice ODS se sociálními demokraty a lidovci. „Musí za tím stát korupce,“ komentuje Novotný parlamentní benevolenci, díky níž je jen v Praze na Václavském náměstí víc heren než v celém Rakousku, a praní špinavých peněz v kasinech tu podle policie dosahuje už léta jedenáctimístných čísel.
Detektiv v ráji
Něco se však přece jen změnilo. Zatímco se svou předchozí zamítnutou novelou stál Josef Novotný proti kolegům v Senátu před dvěma lety sám, letos návrh podepsalo dalších jedenáct členů horní komory z nejrůznějších uskupení a stran. I proto bijec hazardu věří, že nový zákon nakonec projde.
Jeho cestě pomáhá i fakt, že výčet českých problémů s hráčským byznysem se stále rozšiřuje. Na popis některých potíží stačí pouhé nahlédnutí do obchodního rejstříku: majiteli mnoha zdejších heren a kasin jsou členové ruského podsvětí, včetně lidí proslulého kmotra moskevské mafie Sevy Mogileviče. Velký vliv na hazard má i rozvětvená rodina kombinátora, přítele šéfa sociálních demokratů a dlouholetého vládce nad pražským Výstavištěm Václava Kočky. Vlastníky mnoha dalších společností není možné zjistit, protože sídlí v různých daňových rájích.
Zákon z roku 1990 dovoluje provozovatelům hazardu neplatit daně. Místo toho odvádějí od šesti do dvaceti procent zisku na „veřejně prospěšné účely“. Výše odvodu se počítá od toho, jak vysoký má firma obrat – majitelé ale dělí své podniky na menší, aby byl obrat co nejmenší. Důkazem je výmluvné číslo. Ze svého loňského stomiliardové obratu odvedly hazardní společnosti na veřejně prospěšné účely pouhá dvě a čtvrt procenta. Z toho polovinu Sazka, která přitom drží jen sedm procent trhu v hazardu. Ostatní firmy se tváří, že jsou menší a je jich víc a odvádí méně i z toho, co přiznají.
Daňové prázdniny ovšem nejsou všechno. Čeští podnikatelé v hazardu mají navíc jeden podstatný bonus: není možné účinně kontrolovat jejich účty. Zatímco běžní podnikatelé musejí své účetnictví skladovat pro případnou kontrolu berňáku deset let, majitelé heren mohou informace o výhrách a prohrách zničit po třech měsících. Informace o výhrách je proto velmi jednoduché falšovat a proprat přes ně velké peníze.
Všechny tyhle výhody dal podnikatelům v hazardu zákon schválený hned v zimních měsících roku 1990 – jedna z prvních norem svobodného polistopadového Česka.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].