Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Co přinese daňová reforma

Ministerstvo financí se vypořádalo s připomínkami ostatních rezortů a veřejnosti. Většinové stanovisko MF: „Návrh nelze akceptovat.“

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Čeští občané i firmy se zřejmě od ledna 2010 dočkají výrazných změn v daňovém systému. Tedy pokud projde legislativním procesem návrh ministerstva financí (MF) na změnu zákona o daních z příjmů. Od dubna do konce června návrh posuzovala veřejnost a mohla ministerstvu zaslat své připomínky.

Nyní se MF vypořádalo také s mezirezortními připomínkami. Podle předkládací zprávy si ale ministerstvo nenechalo do svých záležitostí příliš mluvit. S drtivou většinou připomínek totiž ministerstvo nesouhlasí. Předkládací zprávu si můžete přečíst ZDE.

Dosavadní návrh příliš nepotěšil ani příznivce škrtů daňových výjimek. V zákoně jich bude méně jen o třetinu, a to některé budou nahrazeny pouze jiným ustanovením. Ještě v dubnu přitom ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) tvrdil: „Můj osobní názor je ten, aby se možnost desítek daňových výjimek zredukovala na minimum.“

Dnes už mluví trochu jinak. „Každá daň má dvě funkce. Jednak je to nástroj na získání peněz na veřejné výdaje a také by měla sloužit jako společenský nástroj. Výjimky by ale neměly být selektivní,“ řekl Respektu.cz. Část daňových výjimek a osvobození je podle něj nutná, aby byla daň vůbec spravovatelná. „Když si doma vypěstujete ředkvičky, které poté sníte, nemůžu za vámi běhat s daňovým formulářem,“ dodal.

Přijdou změny

Hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček se nízkému počtu seškrtaných výjimek příliš nediví. „Zrušit všechny výjimky není možné. Určitě je pravda, že některé nemají svou logiku, ale zase zdaňovat invalidu stejně jako podnikatele není taky logické. Důležité je, aby to nebylo zneužitelné,“ uvedl pro Respekt.cz.

Podle Sedláčka ale nebylo příliš strategické nejdříve lidem snížit daně a teď škrtat výjimky, které fakticky daně zvyšují. „Uvidíme, co přinese vládní balíček na podporu ekonomiky, o kterém zatím nikdo nic neví. Určitě to ale nebudou opatření, která by musela projít legislativním procesem, to by bylo příliš pomalé,“ doplnil.

V novém zákoně o dani z příjmu se zruší například osvobození příjmů z prodeje nemovitostí, které budou nyní považovány za příjem z kapitálového majetku. Pod tyto příjmy budou zařazeny také příjmy z prodeje cenných papírů. Na ně v současnosti platil takzvaný časový test, který v případě obchodovaných cenných papírů činil šest měsíců, po kterých byl výnos od daně osvobozen. „Určitě to není krok, který by kapitálovému trhu pomohl. Původní časový test byl standardní a správný. Cokoliv jej rozmělní, situaci neprospěje,“ okomentoval pro Respekt.cz novou úpravu tiskový mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

Nově se tak budou sčítat všechny kapitálové příjmy a dohromady pro ně bude stanoven roční limit pro osvobození (mělo by jít o 60 až 100 tisíc korun). Změn se dočká také podpora stavebního spoření. Od roku 2010 nebudou mít zřejmě lidé možnost odečíst si od základu daně úroky z vkladů. „Trh s byty je už relativně saturován. Určitě to bude ale negativně vnímáno, to je cena za zrušení jakékoliv výjimky,“ myslí si Sedláček. Pro firmy přestanou být daňově uznatelné například příspěvky na stravenky zaměstnancům.

Kompletní přehled zrušených výjimek pro: fyzické osobyprávnické osoby.

Zaměstnanecký paušál

Zrušenou podporu stravenek by měl nahradit takzvaný zaměstnanecký výdajový paušál. Proč by měla být zrušená výjimka pro právnické osoby kompenzována na straně zaměstnance? Daňová reforma totiž počítá s navýšením mzdy o 35 procent, které v současnosti platí za pracovníka zaměstnavatel. Půjde tedy o jakousi obdobu superhrubé mzdy, i když se jí tak nebude říkat. Z této mzdy se poté budou počítat veškeré platby státu. Aby zaměstnanci nebyli poškozeni v porovnání s podnikateli, umožní jim zákon odečíst si od příjmů určitý výdajový paušál.

Pod zákon o daních z příjmů bude nově spadat i daň z převodu nemovitostí, darovací a dědická. Mezi další změny by měl patřit jednotný výběr daní, pojistného a zdravotního pojištění. V posledním kroku by mělo dojít k institucionálnímu propojení výběrových míst pro daně, cla, sociální i zdravotní pojištění. Vláda plán na spojení výběrových míst již schválila, a měl by fungovat od roku 2014. Ministerstvo financí si od tohoto kroku slibuje ušetření nákladů jak na straně výběru daní tak plátců.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].