Čína povolí short-selling, který v USA zakázali
Ne všude vede současná krize ke snahám regulovat a omezovat trhy.
Čínský regulátor finančních trhů brzy spustí zkušební program, který umožní investorům takzvaně prodávat akcie na krátko. Chce tím modernizovat tamější akciový trh. Přesný termín ale ještě nebyl stanoven.
„Na vyspělých trzích existuje tento short-selling již desítky let, a to, že jej zavádějí také v Číně, je správné rozhodnutí. Druhou otázkou je načasování. Mohou tak přilákat tu nejvíce spekulující skupinu investorů, a to by ceny akcií mohlo ještě více rozkolísat,“ okomentoval pro Respekt.cz čínské rozhodnutí analytik Patria Finance David Marek.
Short-selling, při kterém si investor půjčí akcie od obchodníka s cennými papíry, ty prodá, aby je pak levněji nakoupil zpátky a vrátil, přitom řada zemí naopak začala regulovat. V polovině září zakázal britský Úřad pro finanční služby (FSA) short-selling u akcií bank a dalších finančních institucí. Prakticky ihned následovalo rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry (SEC), která nejdříve zakázala takzvaný naked short-selling, při kterém nedochází ani k samotnému předání akcií, a den poté omezila i klasický short-selling u přibližně 800 akcií finančních titulů. Přidalo se i Německo, Francie a Itálie. Další státy regulaci zvažují.
Obecně akciovým trhům prodeje na krátko pomáhají. Na burzách zvyšují objemy obchodů, umožňují investorům spekulovat na pokles nebo provádět zajišťovací operace. „Za určité extrémní situace ale mohou způsobit rychlý propad cen akcií,“ upozorňuje Marek. „Pokud je ta firma zdravá, tak ji takový pokles cen akcií nějak výrazně poškodit nemůže,“ uvedl nicméně pro Respekt.cz analytik burzovní společnosti Fio Josef Novotný.
Proč regulovat
Proč tedy short-selling regulovat? „Propad cen akcií působí i na úvěrové a dluhopisové partnery firmy. Společnost tak například musí platit z dluhopisů vyšší úroky,“ odpovídá Marek. Navíc pokud klesnou akcie firmy o desítky procent a společnost má nedostatek kapitálu, nebude ani emitovat další akcie, protože by za ně obdržela jen část toho, co potřebuje. Pokud by emitovala akcií více, zředila by tím výrazněji podíly dosavadních akcionářů. Firma se tak stává závislá na úvěrových zdrojích, a to pro ni v současné situaci nedůvěry bank může znamenat velké problémy s financováním.
Do velkých problémů se tak dostávají například developerské společnosti, které jsou na úvěrovém financování závislé a ceny jejich akcií padají strmě dolů. Například akcie společnosti Orco, které jsou také obchodovány na pražské burze, ztratily během roku až 90 procent své hodnoty. „Naše akcie byly poškozeny short-sellingem, který spustil panický výprodej,“ řekl k nedávnému propadu ceny akcií šéf firmy Jean-Francois Ott.
Takto postižená firma se nemůže prudkým propadům ceny akcií bránit. „Kdyby chtěli kupovat vlastní akcie, musely by to nahlásit dopředu,“ upozorňuje na omezení Novotný. Drtivá většina prodejů akcií na krátko byla ale zřejmě provedena na pařížské burze, kde se Orco primárně obchoduje. Na pražské burze se short-selling příliš nevyužívá. Podle informací Czech Business Weekly bylo provedeno v loňském roce v Praze pouze necelých 300 short-sellingových obchodů.
Malý zájem
Nízký zájem o short-selling na pražské burze může být způsoben tím, že institucionální investoři mohou půjčovat akcie maximálně na 30 dnů nebo mohou investory odrazovat vysoké poplatky za půjčení akcií. „Může to být dáno zvyklostmi investorů. Ale například maržové obchody jsou u Čechů poměrně oblíbené,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík.
V případě maržových obchodů, které chce mimo jiné spolu se short-sellingem povolit čínský regulátor, si klient od obchodníka s cennými papíry půjčuje místo akcií peníze. Investor tak nakoupí například 30 procent akcií a na zbylých 70 procent mu půjčí peníze broker. Investor pak využívá finanční páku, která mu násobí zisky, ale i ztráty. Pokud cena akcií poklesne pod 30 procent, pozice se uzavře, a investor přijde o všechno. To může také přispět k dalšímu propadu cen akcií.
Dočasné?
Opatření na omezení short-sellingu na vyspělých trzích nebudou pravděpodobně trvalá. „Ve Velké Británii je to časově omezené rozhodnutí a ve Spojených státech to také zřejmě odvolají,“ předpovídá Marek. Zákaz prodeje na krátko se dá navíc obejít pomocí derivátů na akciový index. Pokud pomocí tohoto instrumentu spekuluje investor na pokles indexu a nakoupí všechny akcie z indexu kromě těch, u kterých chtěl provést short-selling, tak bude výsledek identický. Rozdíl je pouze v poplatcích.
V Česku se, možná i vzhledem k nízkému zájmu, žádná omezení short-sellingu neplánují. „My jako burza jsme žádnou diskusi o změně pravidel neiniciovali,“ tvrdí Kovařík. Podobně to vidí i regulátor finančních trhů Česká národní banka. „O ničem takovém neuvažujeme,“ sdělil Respektu.cz Pavel Zúbek z tiskového oddělení banky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].