ČEZ nabízí fixaci cen elektřiny. A určitě neprodělá
ČEZ představil svůj plán, jak vtáhnout zákazníky do procesu tvorby cen. Není ale první. Pražská energetika nabízí podobnou službu už měsíc.
ČEZ nabídne začátkem roku domácnostem i firmám možnost zafixovat si ceny elektřiny na rok 2010. Zákazníci, kteří na to přistoupí, budou přesně vědět, kolik v průběhu dvou let zaplatí za elektřinu. Jedná se pouze o marketingový tah nebo začíná v boji o zákazníka přituhovat? „Kdo bude vítěz, a kdo bude poražený, budeme vědět až ex post,“ odpověděl Respektu.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Výhodnější tato nabídka bude pro firmy než pro domácnosti. Pro podnikatele bude důležitější znát cenu elektřiny dopředu i za cenu toho, že by v průběhu roku elektřina mohla zlevňovat. S tím souhlasí i Hospodářská komora, která nabídku ČEZ uvítala. Vývoj ceny elektřiny se totiž v současnosti špatně odhaduje. „Současné prognózy jsou postavené na vodě. Nikdo pořádně neví, jak se bude cena vyvíjet,“ upozornil Hatlapatka.
Samotný ČEZ nebude tato nabídka stát prakticky nic. Elektřinu totiž bude nakupovat na burze podle poptávky svých zákazníků. „ČEZ na tom nemůže prodělat,“ tvrdí Hatlapatka. Zájem ze strany domácností podle něj ale nebude velký. „Nemyslím si, že by si tuto variantu zvolila více než desetina domácností. Pro rozhodnutí o fixaci cen totiž musí mít určité znalosti, poradit se s někým a podobně. U firem očekávám zájem větší,“ uvedl. ČEZ si zmrazením cen navíc uváže zákazníky minimálně na dva roky.
Ceny na rok 2010
Zákazníci ČEZ budou mít celkově tři varianty, ze kterých si budou moci vybrat. Buď si zafixují ceny až do konce roku 2010, nebo jen na jeden rok, popřípadě využijí čtvrtletní či měsíční změnu ceny. „Poslední variantu nabízíme už více než rok. Cena se u nich určuje podle příslušných kontraktů na energetické burze,“ prozradila Respektu.cz tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková. Nová je tedy pouze nabídka fixace ceny na přespříští rok. „Domácnosti si ji mohou vybrat do konce února, firmy do konce dubna,“ uvedla Nováková. Fixace se bude odvíjet od ceny elektřiny na pražské energetické burze na konci roku.
Pokud by se cena na burze již neměnila, znamenalo by to pokles konečné ceny v roce 2010 přibližně o 3 procenta ve srovnání s rokem 2009. Velkoobchodní ceny elektřiny totiž sice poklesly z letních maxim o třetinu, ale ČEZ nakupoval elektřinu na příští rok ještě ve složeném kontraktu v loňském roce. „Elektřina se obchoduje v eurech a koruna v posledních měsících oslabuje. Velkoobchodní cena tvoří navíc pouze zhruba polovinu konečné ceny,“ vysvětlil relativně mírný pokles ceny pro rok 2010 Hatlapatka. O zdražení elektřiny v příštím roce čtěte v článku Elektřina zdraží „pouze“ o 10 procent.
ČEZ na pražské energetické burze (PXE) prodává většinu své produkce. Přes svou dceřinou společnost ČEZ Prodej zase elektřinu nakupuje, aby ji mohl dodávat svým zákazníkům. Z tohoto pohledu má silné postavení jak na straně nabídky, tak poptávky, a mohl by teoreticky ovlivňovat cenu, která se použije pro výpočet fixované ceny. „Nemyslím si, že by ČEZ s cenou mohl hýbat, jak se mu líbí,“ vylučuje to nicméně Hatlapatka.
Dlouhodobý produkt?
Společnost ČEZ nepotvrdila, že nabídka fixace cen bude platit i pro další roky. „Je otázka, jak se bude vyvíjet cena elektřiny v průběhu roku,“ odpověděla Nováková na dotaz, jestli dostanou domácnosti stejnou šanci také příští rok. Důvody mohou být dva. Pokud by se ekonomická kondice ekonomiky zlepšila, a předpokládal by se růst ceny elektřiny, nebylo by pro výrobní část ČEZ výhodné prodejní ceny zafixovat. Cena na burze by ale mohla reagovat poměrně rychle, a potom by si domácnosti a firmy zafixovaly vyšší cenu, což by je mohlo od použití tohoto produktu odradit.
ČEZ s nabídkou zmrazení cen na dva roky nebyl první. Už zhruba před měsícem přišla s podobným produktem Pražská plynárenská (PRE). „Nabízíme to zatím domácnostem, a do konce roku by se to mělo týkat i podnikatelů,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí Petr Holubec. Na rozdíl od ČEZ už ale zákazníci PRE mají cenu zafixovanou, a ví, kolik budou v roce 2010 platit. „Nechci říct, že to ČEZ od nás opsal, ale ten náš produkt o něco doplnil. Věděli jsme od začátku, že je zapotřebí zákazníky zainteresovat do procesu tvorby cen,“ doplnil Holubec.
Nevýhodné zmrazení
Návrh zmrazení cen se nelíbí Spolku proti nemravným cenám elektrické energie. „ČEZ se tak snaží zajistit své zisky a i přes pokles cen vydělávat na sociálně slabších, kteří mu uvěří a cenu si zafixují na vysoké úrovni,“ tvrdí mluvčí spolku Jiří Chvojka. V pořadu České televize Události, komentáře ještě dodal: „Snaží se udělat z lidí pitomce. Proč se tady neprodávají například předplacené karty na elektřinu, které se pouze zasunou do elektroměru.“ Stejnou otázku jsme položili mluvčí ČEZ. „Zatím o předplacených kartách neuvažujeme. Před deseti lety byly zavedeny ve Skandinávii a Velké Británii, ale ani tam se moc nechytly. Je to náročné na investice do měřidel. A to by se pak mohlo projevit v růstu distribučních sazeb,“ odpověděla Nováková.
Podobně jako spolek argumentuje tak E.ON, podle kterého by bylo zmrazení cen vůči zákazníkům nefér. „S ohledem na klesající ceny energií nechceme přenášet zodpovědnost vyplývající z možného rizika na zákazníky,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí firmy Vladimír Vácha. Situaci tedy zatím E.ON pouze monitoruje, a podle dalšího vývoje cen bude reagovat.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].