Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

AI: Topolánek by neměl zapomenout v Číně na Tibet

Pokud politici na olympiádu přijedou, měli by jasně a „nahlas“ upozornit na porušování lidských práv v Číně, tvrdí Amnesty International.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nevládní organizace Amnesty International (AI) konstatovala, že čínské úřady nedodržely slib, když se zavázaly, že do konání olympijských her, které začínají příští týden, zlepší stav dodržování lidských práv v nejlidnatější zemi světa.

Podle poslední zprávy se situace nezlepšila ve čtyřech sledovaných oblastech souvisejících s hodnotami olympijského hnutí - pronásledování obránců lidských práv, zbavení svobody bez rozhodnutí soudu, cenzura a trest smrti. Ve většině z nich došlo ke zhoršení, tvrdí organizace, která sleduje dodržování lidských práv po celém světě.

Mluvčí AI v České republice Eva Dobrovolná v rozhovoru pro Respekt.cz dále uvedla, že česká pobočka organizace zaslala premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) dopis, v němž jej žádá, aby během své návštěvy Číny o problematice lidských práv hovořil.

Topolánek nejprve ostře odsoudil postup čínských orgánů v Tibetu a uvedl, že na zahájení her rozhodně nepojede. Později však přijal pozvání Českého olympijského výboru s tím, že pouze během her podpoří české sportovce. Zda se setká s oficiálními čínskými přestaviteli nebo disidenty není jasné. „Pan premiér tam letí soukromě, není to státní návštěva,“ zdůraznil pro Respekt.cz Jakub Stadler z tiskového oddělení úřadu vlády s tím, že o podrobnějším programu Topolánka nemá bližší informace.

Pokud premiér myslel své výroky o Tibetu vážně, nesmí na ně zapomenout ani při pobytu v Číně a jednání s čínskými představiteli. V Praze zní obhajoba práv Tibeťanů sympaticky, skutečně pomoci může jedině tehdy, pokud bude slyšet i v Pekingu. V opačném případě hrozí, že bude olympijská myšlenka poškozena bezprávím a lhostejností,“ uvedla Dobrovolná.

Bývalý senátor Jan Ruml, který je předsedou Výboru pro LOH ve svobodné a demokratické zemi, rovněž tvrdí, že by měl Topolánek během své návštěvy Číny o porušování lidských práv mluvit. „Určitě by měl o tom hovořit. Myslím, že novináři ne něj budou v tomto směru doléhat. Když už tam jede, měl by využít i svých kontaktů s čínskými politiky,“ řekl Ruml Respektu.cz.

Někdejší ministr vnitra si netroufal hodnotit, zda je současný stav porušování lidských práv v Číně horší než dříve. „Největší problém je s Tibetem. Zavřeli tam spoustu lidí a dodnes se neví, co se s nimi stalo. A zavírá se tam pořád,“ prohlásil Ruml.

Ocenil však všeobecný trend, kdy pořádání olympijských her mnoho problematických témat otevřelo. „Je však nebezpečí, že se to po LOH zvrátí k něčemu velmi nepěknému,“ varoval bývalý disident. „Bohužel se ani nenaplnily sliby, které Číňané dali před olympijskou kandidaturou.“

To je právě věc, kterou nejvíce kritizuje AI. Mezinárodní olympijský výbor je přesvědčen, že se dodržování lidských práv v Číně podstatně zlepšilo. „Vítáme, že olympijský výbor uznává svou roli v oblasti lidských práv. Překvapuje nás však jistota, s jakou tvrdí, že média budou moci informovat svobodně a internet nebude cenzurován. Současná situace je jiná,“ uvedla ředitelka české pobočky AI Dáša van der Horst.

Český olympijský výbor tvrdí, že sportovci budou moci svobodně vyjádřit svůj názor během her. „Sportovci absolutně nejsou nijak instruováni, aby se jim něco zakazovalo. Jsou to dospělí a rozumní lidé,“ zdůraznil pro Respekt.cz mluvčí výboru Jan Martinek. Nesmí však porušit čínské zákony. To v praxi například znamená, že na sportovištích nebudou moci nosit symboly samostatného Tibetu.

Naše stanovisko je stále stejné. My už jsme před půl rokem odsoudili porušování lidských práv v Číně, situaci v Tibetu. Zároveň však tvrdíme, že role ČOV je spíš v přípravě důstojných a kvalitních podmínek pro český olympijský tým,“ dodal mluvčí Martinek.

Mluvčí AI Dobrovolná zdůraznila, že porušování lidských práv je v rozporu s olympijskou chartou OSN, která je založena na respektu k univerzálním lidským právům. „Dlouho jsme věřili, že pořádání LOH v Číně dá věci do pohybu. Podle nás takzvaná tichá diplomacie MOV neměla velký efekt.“ Rovněž Ruml je počínáním MOV, potažmo ČOV, zklamán. Hovoří dokonce o „skandálním chování“. „Hry by neměly být Potěmkinovou vesnicí, ze kterou se skrývá pravý stav. Téma lidských práv k olympiádě patří,“ míní Ruml.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].