yyyyy
Autor: ČT

Karlovarský festival má sice v názvu slovo filmový, ale pro spoustu návštěvníků je spíš setkávací. Potkávají se tu nejen baťůžkáři, ale i herci, filmoví kritici nebo mladé hvězdy internetu. Dorazila sem třeba youtuberka Teri Blitzen nebo facebookový politik Dominik Feri - a soudě podle jejich profilů na sociálních sítích se tu na plný úvazek věnují focení skupinových selfie.

Reklama
Reklama

Ti, kteří se kvůli neustále vybitým mobilům fotit nemůžou, využívají k setkávání legendární festivalovou nástěnku. Velká tabule v přízemí Thermalu hned za rohem od hlavních pokladen se už od prvního dne plní nabídkami na lístky, ubytování, společné cesty domů i večerní seznámení.

Festivalová nástěnka ve středu dění #kviff

Fotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal),

 

Motto letošní festivalové nástěnky #kviff Fotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal),

Čtěte také: Filmové vývary – Respekt na karlovarském festivalu

Pokračovaly i hudební produkce. Po celém městě jsou roztroušeny skupinky více či méně zdatných hudebníků, kteří za dobrovolný příspěvek obveselují kolemjdoucí hrou na všechno od houslí po dřevěnou rytmickou krabici jménem cajón. Místo na klíčové spojnici mezi Thermalem a místním supermarketem zabral hráč na lahve, který zvládal hrát známé filmové i nefilmové melodie několik hodin v kuse.

dlouhohrající lahvové duo #kviff

Fotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal),

A dál si samozřejmě užívají i filmoví diváci. I šest dní po začátku festivalu přišlo na řadu několik premiér, třeba dokument Ama-San o japonských lovkyních perel, které v Česku známe především z křížovek. Pro silnější povahy tu byla pětihodinová projekce detektivní minisérie Viktora Tauše Modré stíny, nejspíš druhé nejdelší představení po osmihodinovém černobílém filipínském filmu Ukolébavka pro bolestné tajemství.

Pokec s Viktorem Taušem, Klárou Melíškovou a Stanislavem Majerem po čtyřhodinové projekci Modrých stínů #kviff Fotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal),

Po projekci si s diváky - tedy s jejich zbytkem, který neodešel - přišel popovídat sám režisér Tauš spolu s představiteli hlavních rolí Klárou Melíškovou a Stanislavem Majerem. Pokusil se vysvětlit svůj umělecký záměr a pozadí vzniku seriálu. Ve filmařských kruzích vychvalovaný seriál je každopádně v Česku ojedinělý: rozostřená kamera, absence umělého osvětlení a postavy téměř mimo záběr se v hlavním vysílacím čase na ČT 1 jen tak nevidí. Bohužel platí, že odvážný experiment dobrou detektivku nedělá - a Modré stíny dobrá detektivka nejsou, ať už kvůli toporným dialogům, dějovým nesrovnalostem nebo nadbytečným odbočkám, které snad měly vyplnit čtyřapůlhodinovou seriálovou plochu. Nakonec je ale dobře, že ČT má na podobné projekty (a třeba taky Kosmo, které jsme tu zmiňovali včera) chuť a odvahu. I díky ní už několik let neplatí, že to nejzajímavější, co můžeme na televizních obrazovkách z českých detektivních seriálů vidět, je repríza Četnických humoresek.

Čtěte také: Online zpravodajství z festivalu na Aktuálně.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte