Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Filmové vývary, Kultura

Čtvrtý den: Francouzská spojka a laskavý psychopat

(Nejen) filmové vývary z letošního ročníku karlovarského festivalu

Tohle je náš svět
Tohle je náš svět

Zatímco neděle, kterou jsme tu hanebně opominuli, znamenala na karlovarském festivalu přinejlepším projekci Posledního pokušení Krista ve studeném a propršeném letním kině, včerejšek byl zase o něco nabitější. Na řadu přišla poslední projekce filmu Anthropoid, který se hodně probírá na festivalu i jinde. Moderátor Anthropoid před promítáním označil za „lehce kontroverzní“, což je zřejmě nový způsob, jak říct „ne moc dobrý“. Jamie Dornan, který ve filmu hraje parašutistu Jana Kubiše, už z Varů odjel, takže se s diváky přišel pozdravit aspoň režisér.

Sean Ellis a spol., Anthropoid #kviffFotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal), Čec 4, 2016 v 5:11 PDT

O samotném Anthropoidu se toho napsalo už spoustu, ale nedá se mu upřít, že to opravdu není příliš dobrý film: počínaje nepochopitelnými ruskými přízvuky hrdinů (kteří mluví anglicky) přes kameru, která v průběhu filmu několikrát nepochopitelně změní styl (tak to dopadá, když necháte točit režiséra) po scénář, ve kterém se nepovedlo vysvětlit ani to, proč postavy dělají to, co dělají. Víc třeba v recenzi Martina Svobody na Aktuálně.

pohodinda na #kviffFotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal), Čec 4, 2016 v 5:08 PDT

Ti, na které nezbyly lístky a nechtělo se jim do dlouhých front, se vyhřívali na slunci na terasách před hotelem Thermal. Ostatní běhali mezi kinosály, kterých je tu jedenáct, ale v Thermalu jen čtyři; kromě nich festival využívá městská kina i divadla, třeba to městské, mimořádně nepopulární kvůli úzkým dřevěným sedačkám, na nichž je umění protrpět i hodinový film. Nedávno taky přibyl Národní dům, kde jsou sedačky o trochu pohodlnější a od Thermalu blíž než ty v hotelu Richmond za městem, kde se promítalo dřív.

Národní dům #kviffFotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal), Čec 4, 2016 v 10:54 PDT

Kinosál A, narváno novináři - promítají laskavý film s tím pánem, co hrál Aragorna. #kviffFotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal), Čec 4, 2016 v 10:55 PDT

A na samém konci dne přijela celebrita. Poznalo se to tak, že asi na patnáct minul odmítli do Velkého sálu pustit diváky s lístky, což jako několikrát každý rok vyvolalo chaotickou tlačenici stovek lidí, kteří netušili, co se děje. Některé organizační jistoty zůstávají pořád stejné.

Přichází celebrita - 1200 lidí musí čekat na vstup do sálu. Každoroční organizační fail #kviffFotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal), Čec 4, 2016 v 1:21 PDT

Všechno ale dobře dopadlo a usazení diváci brzy tleskali příchodu Jeana Rena, který měl cestu okolo, a tak od festivalového prezidenta Jiřího Bartošky dostal cenu. Měl taky uvést film Leon, což ovšem překazil Marek Eben natáčením svého pořadu Na plovárně přímo před diváky. Otázkami na tak zásadní témata, jako je technika pěstování hercových olivovníků, diváky v tak pokročilou hodinu takticky unudil a po hodině veřejnoprávního povídání se dobrá polovina místo Leona rozhodla pro postel. Tím se prostor ve Velkém sále citelně uvolnil a ti, kteří zůstali, mohli do dvou do rána sledovat kvalitní thriller klidně i na třech sedadlech najednou. Snad bude mít Jean Reno na co vzpomínat.

Eben/Reno/plovárna/#kviffFotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal), Čec 4, 2016 v 2:10 PDT

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].