0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Externí hlasy9. 5. 20137 minut

Volejte Putinovi

Ruská opozice ukázala, že je i přes nedávné perzekuce ze strany mocenských struktur stále silná. A Vladimir Putin ukázal, že mu do toho, jak má vládnout, nikdo mluvit nebude.

V Moskvě protestuje 6. května 2013 proti politice Kremlu prý až 20 tisíc lidí • Autor: Globe Media /  Reuters

V pondělí ráno se v Moskvě na Novém Arbatu odehrála pamětihodná podívaná. Dvojice protirežimních aktivistů Vsevolod Čagajev a Maksim Sannikov vyvěsila ze střechy jedné z výškových budov devadesát metrů čtverečních velký červenočerný transparent, na kterém bylo napsáno: „Svobodu pro vězně 6. května“ a „Blatné náměstí 19:00“.

První část se týkala událostí, které se konaly v centru Moskvy přesně před rokem. Tehdy došlo k poslední masové demonstraci proti vládě a znovuzvolení Vladimira Putina prezidentem – protesty byly rozehnány speciálními policejními oddíly a šestnáct hlavních organizátorů „masových nepokojů“ – jak to úřady označují - bylo v průběhu minulého roku postaveno před soud. Druhá část sdělení aktivistů pak byla v podstatě pozvánkou na mítink opozice, jenž se uskutečnil k výročí zmíněného protestu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Transparent byl pověšen velmi rafinovaně – ze střechy by ho šlo opravdu špatně sundat, ale nějaký obyvatel domu číslo deset ho zatáhnul do okna vysavačem,“ řekl Vsevolod Čagajev reportérům televizní stanice NTV. Vyvěšení transparentu a následný zápas neznámého občana s vysavačem natáčel z ulice reportér opozičního deníku Lenta Dmitrij Kuvaldin. Než stačil reportáž dotočit, byl odveden policií a bez seznámení s charakterem obvinění převezen do cely předběžného zadržení. Kameraman byl sice na večer propuštěn, nicméně jeho případ ukazuje, jak daleko si dnes putinovský režim v Rusku dovoluje zajít. Šestnáct obviněných z minulého roku bylo alespoň obviněno z výtržnictví, organizování masových nepokojů a dalších trestných činů. Nyní vás seberou na ulici prostě proto, že si natáčíte něco, co se jim nelíbí.

Dobrý král, špatní rádcové

I letos měli ruští občané 25. dubna možnost zadat své otázky přímo prezidentovi prostřednictvím televizního pořadu Přímá linie. Prezident si v celém průběhu pořadu zachoval tvář, avšak chvílemi bylo vidět, že není v takové formě jako v minulých letech. Když na něj přímo ve studiu slovně zaútočil bývalý ministr financí Alexej Kudrin, který si stěžoval, že celé ruské hospodářství stojí pouze na exportu fosilních paliv, bylo vidět, že je útokem částečně zaskočen. Ve chvílích kdy již nevěděl, jak má odpovědět, se začal vymlouvat na to, že je ve svém úřadě jen rok a za tu dobu se nedají vyřešit všechny problémy země, která pokrývá jednu šestinu zemské souše. A že s ním předchozí prezident Dmitrij Medveděv všechny své kroky nekonzultoval. Tomu by se možná i dalo věřit, pokud by nebyl Putin prezidentem mezi lety 2000 a 2008 a poté zastával post premiéra. Asi si stále myslí, že ruská veřejnost nepřestala věřit pohádce o dobrém králi, který myslí jen na dobro svých poddaných, ale jeho úsilí je stále sabotováno hloupostí a zlotřilostí špatných rádců.

Zatímco se 6. května chystali opoziční aktivisté na svůj protest, většina Rusů si s nostalgií užívala stabilitu, kterou jim dal Putin; stabilitu, která je podobná stabilitě Brežněva v sedmdesátých a osmdesátých letech. Jinak si asi nejde vysvětlit, jak mohl ve stejný den v hlavní ruské zpravodajské agentuře ITAR-TASS vyjít článek, který působí jako ze sedmdesátých let, jen místo slova Brežněv se v něm objevuje slovo Putin. „I přes to, že Putin v minulém roce oslavil šedesátileté jubileum, nesnižuje zvolené tempo práce. Proto nemá vůbec žádný čas na své osobní záležitosti. Avšak taková je jeho volba, ačkoliv volba nesnadná,“ píše mimo jiné ITAR-TASS.

Blatné náměstí

V pondělí okolo sedmé hodiny odpoledne se na Blatném náměstí v Moskvě sešlo několik desítek tisíc demonstrantů. Řečníci vystupovali na provizorním pódiu vytvořeném z nákladního vozu, protože během montování zvukotechniky krátce po poledni jeden z reproduktorů zavalil technika Maksima Melkova (26), který na následky zranění vzápětí zemřel. Několik hodin organizátoři uvažovali o zrušení akce, ale nakonec se rozhodli, že se uskuteční v komornějším formátu. Když většina demonstrantů dorazila skrz třicet bezpečnostních rámů rozmístěných na přístupových cestách na náměstí, představitel opozice Boris Němcov zahájil demonstraci minutou ticha za Melkova. Na náměstí byly zastoupeny takřka všechny věkové a názorové skupiny. Nejčastěji se objevovaly transparenty s hesly požadujícími propuštění politických vězňů, především zmíněných organizátorů loňského protestu. Kolem náměstí bylo velké množství speciálních policejních jednotek OMON, a dokonce několik stovek vojáků. Nedávno vyšlo najevo, že loni začaly speciální jednotky nacvičovat taktiku pro případ, že by demonstranti zaútočili přímo na Kreml.

Asi nejpůsobivější projev měl novinář a opozičník Oleg Kašin, který nejprve zazpíval úryvek písně „Vše půjde podle plánu“ ruské rokové skupiny Občanská obrana. Text písně ve zkratce popisuje nesnesitelnou nehybnost a prohnilost společnosti pozdního Sovětského svazu – něco, co se podle Kašina opakuje i dnes pod Putinem. „Naši vůdci nejsou ve vězení, naši vůdci jsou Puškin, Tolstoj, Dostojevskij, Solženicyn – proto nás Putin nikdy nemůže porazit,“ řekl ve svém proslovu strhující Kašin.

Ke konci mítinku se na pódiu objevil populární ruský bloger a neoficiální hlava ruské opozice Alexej Navalnyj s manželkou Julií. Kromě jiného se vyjádřil k obviněním z korupce. „Před rokem, když jsem zde byl na mítinku, na mě nebyla podána ani jedna žaloba. Nyní jich už je pět nebo snad šest. Mě ale ty žaloby a trestní řízení nezajímají. 5. prosince 2011 jsem skandoval, že Putin je zloděj, a dělám to i teď. Nemám žádnou jinou vlast, jinou Moskvu, nemám kam ustupovat. Rusko bude svobodné!“ prohlásil Navalnyj. „Jestli naši předkové ze země vyhnali ty, kteří nás chtěli zotročit tanky a letadly, tak naším úkolem nyní je vyhnat ze země ty, kteří nás chtějí zotročit s pomocí falzifikovaných volebních lístků a prodejných novinářů.“

V poslední době začínají opoziční aktivisté uvažovat o Rusku bez Putina. Dlouho si nikdo nic takového nedokázal představit.

Opoziční novinář Kirill Rogov na svém blogu tvrdí, že nejsme svědky ničeho jiného než pokračování stalinského teroru jinými prostředky. Putinovi je dobře známo, že v autokracii je vláda skrze teror, respektive skrze strach nejefektivnější. Na počátku vlády proti Putinovi stála mocná skupina oligarchů, kteří se obohatili na státním majetku v chaosu devadesátých let. Aby je zotročil, vybral Putin nejmocnějšího z nich, Michaila Chodorkovského, a nechal ho uvěznit na Dálném Východě. Tak jedním tahem získal poslušnost celé skupiny. Na přelomu let 2011 a 2012 Putinovu moc vyzvali na souboj sami občané; a aby je zkrotil, použije prý ruský prezident úplně stejnou strategii.

Alexej Navalnyj a šestnáct organizátorů demonstrace z 6. května 2012 bude odsouzeno, aby byl vyvolán strach, že stejný osud může potkat jakéhokoliv občana. Na druhou stranu díky úspěšné organizaci pondělního protestu opozičníci ukázali, že se nenechají zastrašit. Perzekuce ze strany režimu má totiž i jeden pozitivní efekt – opozici sjednocuje. V poslední době dokonce začínají opoziční aktivisté uvažovat o Rusku bez Putina. Dlouho si nikdo nic takového nedokázal představit, dlouho si všichni mysleli, že liberalizace může přijít jedině skrze dohodu s prezidentem. Avšak v poslední době se opozice naučila hodnotnou lekci. Když voláte Putinovi, neodpoví vám čestně, možná vám bude lhát. A nejspíš vám neodpoví vůbec.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].