Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Malé maturitní vítězství (veřejnosti)

Zveřejnění jmen členů komise, která rozhoduje o korektnosti maturitních úloh, zveřejnění všech dat ze státní maturity až na úroveň každého studenta. Změny ve státní maturitě, které v pondělí ohlásil CERMAT, jsou nejen významným vylepšením maturitního modelu, ale i nenápadným vítězstvím veřejnosti v přetlačované se státem o to, zda bude s občany zacházet korektně.

Maturity • Autor: Karel Cudlín
Maturity • Autor: Karel Cudlín

Dobrých zpráv není mnoho, přesto některé uniknou veřejné pozornosti. Změny ve státních maturitách, které poslední březnový týden ohlásil CERMAT a ministerstvo školství, jsou takový případ. Většina médií zaznamenala, kolik bude testů a písemek, kdo je bude opravovat a kolik se přihlásilo studentů. Jen výjimečně padla zmínka i o tom, že CERMAT bude v komunikaci se studenty letos otevřenější. Přitom pokud se někde odehrála vpravdě revoluční změna, pak právě tady.

Když v červnu 2011 státní maturita startovala, CERMAT odmítl zveřejnit jakákoli data. Veřejnost dokonce neměla vědět ani to, na co se stát studentů ptal. Testová zadání i správné odpovědi měly zůstat tajné. Což samozřejmě poškozovalo studenty, kteří sice měli právo podat žádost o přezkum výsledku státní maturity, ale neměli možnost zjistit, co vlastně měli podle CERMATu špatně. Toto absurdní opatření padlo po veřejných protestech a velké studentské petici po pár měsících. Už v podzimním termínu byly testy veřejné, ale ještě chvíli trvalo, než byly spolu s testovými úlohami ihned zveřejňovány i klíče správných odpovědí.

Pořád ale zbýval jiný problém. V některých případech byly úlohy koncipované tak, že neměly jen jednu správnou odpověď, ale kvůli nepřesné formulaci jich měly víc, žádnou, nebo jinou, než kterou CERMAT za správnou považoval. O tom, kde je pravda, ale nebylo možné diskutovat, protože o korektnosti úloh rozhodovala takzvaná validační komise CERMAT a ta byla opět tajná. Vždy jen sdělila, že podle ní toto je či není v pořádku, ale vést s ní odbornou polemiku nebylo možné. Tak to bylo i v loňském ročníku maturit, po nichž byl pro celou sérii chyb vyměněn ředitel CERMAT Pavel Zelený, jenž se právě vyznačoval mimořádně bohorovným přístupem ke studentské veřejnosti.

A konečně třetí velký problém byla data o výsledcích maturit. I ta CERMAT utajoval s vcelku rozumným argumentem, že sestavování maturitních žebříčků ničemu neprospěje. Jenže pak část dat vysoudily a zveřejnily Lidové noviny. I to bylo malé vítězství, ale data byla neúplná a například žebříček, který z nich letos na jaře sestavil internetový deník Aktuálně.cz, nejenže přinášel zmatené informace, ale mnoho škol zbytečně poškodil.

Jestliže tedy CERMAT v pondělí 25. března oznámil, že po maturitách zveřejní nejen všechny testy a klíče správných odpovědí, ale i jmenné složení validační komise a validační zprávu, tedy dokument o tom, co a proč v maturitních testech považuje komise za chybné, je to zásadní změna. Stejně tak revoluční je, že vznikne samostatný server, kde budou pro všechny, od akademiků po rodiče, dostupná anonymizovaná data z maturit až na úroveň každého studenta. Budete si tedy moci prohlédnout všechny výsledky studentů ve třídě, jen nebudete vědět, komu patří.

K úplné transparentnosti maturit a korektnímu zacházení s veřejností ještě pár věcí chybí. Je nutné jasně pojmenovat, jak se budou vyřizovat případy sporných úloh, kdy se bude lišit názor validační komise od názoru externích expertů. Takové případy se vyskytly v obou dosavadních ročnících maturity. Stejně důležité je vědět, kdo a na základě jakých parametrů stanovuje obtížnost státních maturit. To totiž není nijak triviální problém. A bylo by vhodné spolu s testy a klíči správných odpovědí zveřejnit i odborné zdůvodnění, proč CERMAT považuje tu konkrétní odpověď v testu za správnou. U všech úloh ve všech testech. Výrazně by to zvýšilo odbornou úroveň debaty o státní maturitě. 

Tohle ještě vyřešené není, ale jinak je třeba kroky CERMAT a ministerstva školství ocenit. Pro veřejnost je to důležitá zpráva. Potvrdilo se, že má smysl nahlas mluvit o tom, kde je hranice slušného zacházení státu s občany. Nejen v případě státních maturit.

Autor je spolupracovníkem EDUin, o.p.s.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].