Externí hlasy•13. 1. 2014•2 minuty
Jak jsem fotil pohřeb Jana Palacha
Respekt nabízí k výročí Palachova pohřbu historické snímky Přemysla Hniličky
Týdeník Respekt získal mimořádný historický materiál. Přemysl Hnilička v roce 1969 nasnímal fotografie z rozloučení s Janem Palachem, které jeho syn (a čtenář Respektu) poskytl redakci.
Přemysl Hnilička, bratr trumpetisty Jaromíra Hniličky narozený v roce 1939, dodal ke snímkům i následující vzpomínku popisující okolnosti jejich vzniku:
Z Kralup nad Vltavou jsem ráno odjel do Prahy, abych se zúčastnil pohřbu Jana Palacha. Když jsem došel ke Karolinu, kde byla rakev vystavena, zjistil jsem, že řada lidí, kteří chtěli mrtvému vzdát úctu, je neskutečně dlouhá - a nemám naději, že bych se tam do pohřbu dostal. Chtěl jsem alespoň zachytit množství lidí, kteří chtěli před rakví projít, ale vyfotografovat je v normální perspektivě prostě nebylo možné.
Všiml jsem si ale, že kostel sv. Mikuláše na rohu Pařížské ulice je obehnán lešením, a tak jsem s trochou obtíží vylezl do třetího patra a odtamtud udělal několik fotografií. Ani tak se mi ale nepodařilo vše dostat na jeden snímek. Lidé zaplnili v několikrát zatočené řadě prakticky celé Staroměstské náměstí a odtud vedla dál řada několika set, možná i tisíc lidí až ke Karolinu.
Slezl jsem trochu níž, abych udělal i snímky z nižších pater lešení, ale všimlo si mě několik esenbáků a dost rezolutně, i když poměrně slušně mě vyzvali, abych okamžitě slezl, s tím, že je to nebezpečné.
Udělal jsem ještě několik snímků lidí, stojících kolem cesty pohřebního průvodu, ze země. A protože se příslušníci SNB trochu vzdálili, chtěl jsem zase nahoru. Ale spodní žebřík byl pryč. Nezbylo mi nic jiného, než vylézt na boudu, která stála pod lešením, a odtud jsem zachytil počátek pohřebního průvodu.
Protože mi došel film ve fotoaparátu (s nějakým rozsáhlým fotografováním jsem původně nepočítal), vrátil jsem se do Kralup, film okamžitě vyvolal a následující den vystavil fotografie na nástěnce ve vstupním prostoru administrativní budovy Kaučuku, kde jsem tehdy pracoval. A to byl jeden z důvodů, proč jsem později musel vyměnit práci ve výzkumném ústavu za poněkud odlišnou práci provozního elektromontéra.
P. S. Snímky byly naskenovány z negativů. Několik fotografií bylo podle všeho pořízeno i na Václavském náměstí, ač se o tom jejich autor výslovně nezmiňuje.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].