Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Anketa: Co píší zahraniční novináři o české krizi

Kauza Nagyová rezonuje od Washingtonu po Paříž

Jana Nagyová • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Jana Nagyová • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jak vidí zpravodajové zahraničních médií v Česku dění posledních dní, kdy domácí média rozplétají souvislosti mezi policejní razií, pražskými kmotry, bývalými poslanci, trafikami, vojenskou kontrarozvědkou, předsedou vlády, šéfkou jeho úřadu, odposlechy jeho ženy a svědky Jehovovými?

Nejlepší kampaň má Babiš a TOP 09 • Autor: Archiv
Nejlepší kampaň má Babiš a TOP 09 • Autor: Archiv

Hans-Jörg Schmidt, německý deník Die Welt:
Pro čtenáře je na celé kauze nejzajímavější to, co se stalo mezi Nečasem a Nagyovou - on jako zamilovaný chudák a ona jako chytrá blondýna. Pro mě je však důležitý fakt, že po více než 20 letech má konečně policie a státní zastupitelstvo dostatek odvahy vyšetřovat, co se děje ve vrcholné politice. Že to umožnila právě Nečasova vláda, je trošku paradoxní. Myslím si, že se z toho rodí naděje, že ČR bude někdy opravdu normální stát, kde funguje justice. A že funkcionáři v politice pochopí, že všechno není dovolené. Ale je to dlouhá cesta, například vzhledem k reakci poslanců na eventuální žádost vydat pana expremiéra. Politici v Česku asi neznají rozdíl mezi prosazováním mocenských zájmů a korupcí, která je trestná.“

Marc Lehmann, švýcarský veřejnoprávní rozhlas a televize: 
Je poměrně komplikované vysvětlit celou kauzu zahraničnímu publiku, protože má tři linie. Já jsem se ve svých komentářích nejprve zaměřil na politickou korupci, potom na „klasický“ styl uplácení, na který jsou Češi v posledních letech od svých politických a ekonomických elit docela zvyklí, a až nakonec na obskurní příběh „sexu a zločinu“. Pokoušel jsem se vysvětlit, proč tato kauza zničila právě Nečase – člověk, který kladl důraz na boj proti korupci a nechal policii dělat svou práci, se stal obětí své vlastní politiky. Komentoval jsem to tak, že bývalý premiér měl poctivé úmysly, ale „semlel“ ho systém. Média samozřejmě spekulují hlavně o sexuálním aspektu celého příběhu. Podle mě je ale nejzajímavější, že vyšetřování zasáhlo nejvyšší příčky politiků; že se policie odvážila na tuto úroveň vstoupit a že se chystané vyšetřování podařilo tak dlouho utajit. I když mi není zcela jasná role vyšetřovatelů (vypadá to, že byli možná až příliš ambiciózní), řekl bych, že v dlouhodobém horizontu může tato kauza přispět k čistšímu vývoji v české vrcholné politice.

Dan Bilefsky • Autor: radio.cz
Dan Bilefsky • Autor: radio.cz

Dan Bilefsky, americký deník New York Times: 
Skandál, ve kterém je šéfka úřadu premiéra obviněna z nasazení tajných služeb ke sledování několika lidí včetně premiérovy ženy, rezonuje lidmi od Washingtonu po Paříž. To platí také o obvinění, že rebelující poslanci mohli být upláceni pohodlnými pozicemi ve státních podnicích výměnou za jejich odchod. Američané – a lidé žijící v liberálních demokraciích kdekoli na světě – mohou toto považovat za případné zneužití moci. Dále se snažím publiku New York Times připomínat, že toto se děje v České republice, zemi Václava Havla, který byl považován za pilíř svobody a ekonomického rozvoje ve východní a střední Evropě po pádu komunismu. Mnoho lidí mimo Českou republiku může překvapit, jak je v této zemi korupce zakořeněná. Skandál kolem Nečase obsahuje prvky telenovely, které útočí na všechny naše základní smysly. Ale jedním z klíčových detailů celé kauzy je fakt, že padl premiér. To samo o sobě sice čtenářsky zcela atraktivní není, ale ukazuje to, že všichni v této zemi se musejí zodpovídat -  i předseda vlády.“

Stefan Heinlein, německý rozhlas ARD: 
Korupce je součástí české společnosti nejen v politice, ale v i běžném každodenním životě. Je to pozůstatek komunistické doby. Kmotři zde mají velký vliv na politiky, což je zase dědictví divokých devadesátých let. Čeští politici si stále myslí, že „obchody“ jsou tou správnou cestou, jak řídit zemi, a tak škodí demokratickým principům - a ani se necítí vinni. Politici v Praze mají tendenci prosazovat vlastní zájmy, ne sloužit své zemi. A když se dostanou k moci, myslí si, že jsou nepostižitelní. Česká republika tak potřebuje ještě mnoho let, aby se naučila pravidla demokracie. Ale určitě je tu naděje: mladá generace už má dost zaběhnutých cestiček a korupce. Také média a soudy si těchto problémů víc všímají. Pro naše posluchače je v kauze hned několik zajímavých otázek: Jak velký vliv mají kmotři? Byla to jenom milostná zápletka, nebo je Nečas s Nagyovou typickým příkladem, jak funguje politika v Česku? A jak je zachová prezident Zeman, aby vyvedl zemi ze současné politické krize?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].