Šejk, který dobyl svět fotbalu a hýčká si své válečníky (The New York Times)
Spoluvládce Emirátů Mansúr je známý jako majitel fotbalového týmu Manchester City. Ze zákulisí ale řídí tajnou a krvavou snahu své země získat globální vliv
Několik týdnů předtím, než v Súdánu vypukla katastrofální občanská válka, přivítal jeden z nejbohatších mužů Blízkého východu, šejk Mansúr bin Zájid Ál Nahján, ve svém honosném paláci v Perském zálivu muže, který byl odpovědný za její následné rozpoutání.
Mladší bratr mocného vládce Spojených arabských emirátů je na Západě známý jako sběratel superjachet, dostihových koní a majitel úspěšného anglického fotbalového týmu Manchester City. Loni získal povolení postavit za 780 milionů dolarů vůbec první fotbalový stadion v New Yorku ve čtvrti Queens.
V únoru 2023 ovšem šejk hostil nechvalně proslulého velitele z pouští západního Súdánu, generálporučíka Muhammada Hamdana Dagala. Muže, který se moci chopil převratem, nashromáždil jmění nelegálním prodejem zlata a byl podezřelý ze spáchání mnoha zvěrstev. Nebylo to jejich první setkání. V roce 2021 provázel šejk Mansúr Hamdana po veletrhu zbraní ve Spojených arabských emirátech (SAE), kde si společně prohlédli exponáty raket a bezpilotních letounů.


Když pak v dubnu 2023 vypukl v Súdánu konflikt, stál šejk Mansúr na Hamdanově straně a pomáhal mu válku vést. Charitativní organizace řízené šejkem Mansúrem zřídily v Súdánu nemocnici s tím, že v ní budou pečovat o civilisty. Podle představitelů americké vlády a OSN šlo ale o zástěrku, pod kterou Emiráty do země tajně pašovaly bezpilotní letouny a další výkonné zbraně a dodávaly je právě Silám rychlé podpory, skupině generála Hamdana známé pod zkratkou RSF (z anglického Rapid Support Forces). Tedy skupině, která poté páchala masakry, hromadné znásilňování a genocidu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu