Když před osmi lety demokratický kandidát a bývalý senátor za Illinois Barack Obama drtivě vyhrál volby, miliony republikánských voličů prožívaly upřímné zklamání. Také republikánští politici byli skleslí. Většina z nich se ale brzy oklepala a nového prezidenta postupně přijala. Ač celoživotní konzervativci a republikáni tělem i duší, dali před destruktivním odporem vůči novému prezidentovi s jinými názory přednost tomu, aby se v jejich zemi vládlo. Tyto republikánské politiky ovšem brzy čekala studená sprcha.
V rámci jejich strany se zrodilo nové hnutí odporu proti Obamovi zvané Tea Party, které zvolna prosakovalo stranou, sílilo a získávalo přízeň voličů. Přesvědčení zasloužilí republikáni byli postupně sesazeni vlastní stranou jako nedostatečně aktivní, případně rovnou coby pomocníci nepřítele. Nyní se něco velmi podobného rodí v ulicích amerických měst - jen naruby. Můžou protesty proti Trumpovi oživit demokratickou stranu podobně jako Tea Party oživila republikány? ptá se server The Atlantic. Hnutí vůči Trumpovi zatím nemá jméno, ale vykazuje nápadně podobné rysy, jako měl odpor po Obamově vítězství, všímá si server.
Po volbách na podzim roku 2008, které Obama drtivě vyhrál, někteří komentátoři republikánskou stranu úplně odepisovali. Pak se ale začalo cosi dít. V lednu 2009, krátce po Obamově inauguraci, se na různých místech objevily nekoordinované protesty. V únoru pak reportér stanice CNBC Rick Santelli symbolicky volal po potřebě nové strany, tea party - čímž odkazoval na historickou událost známou jako Bostonské pití čaje. Událost z roku 1773, kdy američtí kolonisté naházeli čaj určený pro britské impérium do moře – a předznamenali tím americkou válku za nezávislost. Santelli tím chtěl poukázat na revoluční náladu protestujících a hnutí tím nechtěně dal nové jméno.
Protestující varovali před zlem, které se Obamova vláda chystá uvalit na americký lid. Nová politika bydlení i zdravotní politika, to vše povede ke kolektivismu a komunismu. „Kuba také kdysi měla honosná sídla a relativně slušnou ekonomiku,“ sýčkoval Santelli. Osm dní poté se souběžně odehrály protesty ve 40 amerických městech. Řada jejich účastníků reportérům říkala, že se nikdy předtím politicky neangažovali, ale teď jsou vyděšení tím, co se děje ve Washingtonu, a cítí potřebu se ozvat. Hnutí podporovali tradiční konzervativní hráči jako bratři Charles a David Kochové. Liberálové protesty označovali za bizarní a umělý konstrukt vytvořený elitami, vlivnými magnáty jako právě bratři Kochové - a také televizní stanicí Fox.
Dnešní, zatím bezejmenné hnutí odporu vůči Trumpovi rovněž přivedlo do ulic měst tisíce lidí. Paralely jsou pozoruhodné: masové hnutí vznikající zdola, většina jeho stoupenců jsou v aktivismu nováčky a cítí prostě potřebu se ozvat. Jejich hnacím motorem není konstruktivní politika, ale odpor a strach. K očerňování Trumpa používají i nepodložené informace. Stejně jako to dělali před osmi lety liberálové, tak dnes republikáni označují protesty za uměle vyvolané pro změnu lidmi, jako je filantrop George Soros. Odpor vůči jmenování Trumpovy ministryně školství Betsy DeVos do funkce zase podle republikánů vyvolaly učitelské odbory.
Soros ani odbory ale tento požár nezpůsobili, stejně jako Kochovi nerozjeli Tea Party. Pouze se vezou na vlně a doufají, že pomůže jejich cílům, píše The Atlantic. A rovněž jsme svědky ostřelování „zarputilých demokratů“ ze strany protestujících. Nancy Pelosi a Bernie Sanders musejí čelit útokům za to, že projevili ochotu domluvit se s Trumpem vůbec na něčem. Lídr demokratické menšiny Chuck Schumer dokonce viděl protestující dav před svým domem v Brooklynu.
Zatím nejde jistě říci, jak tyto protesty ovlivní demokratickou stranu. Republikány hnutí Tea Party terorizovalo. Pro řadu z nich přivodilo konec ve funkci. Hnutí však stranu také posílilo. Podle The Atlantic umožnila právě aktivita hnutí Tea Party nástup Donalda Trumpa. Velkopodnikatel nebyl členem republikánů a v kampani na straně nenechal nit suchou, ale zároveň ji po volbách přivedl k takové moci, jakou dlouho neměla.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].