Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Žebříčku nejlépe placených sportovců vládne muž usvědčený z násilí na ženách

Boxer Floyd Mayweather (vlevo) porazil v exhibičním zápase zápasníka MMA Connora McGregora • Autor: REUTERS
Boxer Floyd Mayweather (vlevo) porazil v exhibičním zápase zápasníka MMA Connora McGregora • Autor: REUTERS

Magazín Forbes zveřejnil žebříček 100 za uplynulý rok. Součet jejich příjmů za posledních 12 měsíců činí 3,8 miliardy dolarů, což je o 23 procent více než loni. Mezi TOP 100 se zařadili sportovci z 23 zemí světa reprezentující 11 odlišných sportů. Seznamu dominují Američané (65 sportovců) a basketbalisté (40), naopak v něm poprvé od roku 2010 zcela chybějí ženy.

Nejlépe placeným sportovcem za uplynulý rok se stal boxer Floyd Mayweather s příjmem 285 milionů dolarů. Na druhém místě se umístil fotbalista Lionel Messi s příjmem 111 milionů dolarů, za ním je se 108 miliony dolarů další fotbalista Cristiano Ronaldo. Čtvrtý je zápasník MMA Conor McGregor, pátý fotbalista Neymar, šestý basketbalista LeBron James. Na sedmém místě se umístil tenista Roger Federer. Tenis měl loni v žebříčku i ženskou zástupkyni - Serenu Wiliams na 51. místě, která si ve sledovaném období přišla na 27 milionů dolarů. Williams ale v září porodila dceru Alexis, takže na kurtech po většinu roku chyběla a z žebříčku se  ziskem 18 milionů dolarů coby jediná žena vypadla.

Od roku 2010, kdy Forbes seznam rozšířil na nejméně 50 jmen, se v žebříčku objevily ještě další dvě ženy, taktéž tenistky – Li Na a Maria Sharapova. Nynější absence žen mezi stovkou nejvýdělečnějších sportovců planety si všímá Kate O’Halloran, bývalá hráčka kriketu a nyní sportovní redaktorka, která z Austrálie píše pro The Guardian. Ve svém komentáři varuje, že nulové zastoupení žen v žebříčku nejbohatších sportovců poprvé za osm let neznamená jen to, že vrcholový sport má do rovnosti mužů a žen pořád daleko, ale že se situace dokonce zhoršuje.

Platové rozdíly pro muže a ženy jsou prý v mnoha sportech ještě větší než v politice, medicíně, vesmírném výzkumu nebo v soukromém sektoru. Například fotbalista Neymar za angažmá v Paris Saint-Germain prý dostává více peněz než všechny fotbalistky v sedmi nejlepších soutěžích světa dohromady. Za hlavní příčinu současného stavu označuje nedostatečný respekt k ženám - o kterém podle O’Halloran svědčí i vítěz letošního žebříčku.

Boxer Mayweather byl několikrát byl vyšetřován kvůli násilí na ženách a dvakrát shledán vinným – poprvé však byla obvinění nakonec po pěti letech stažena, podruhé strávil 60 dní za mřížemi za fyzické napadení matky svých dětí. Nevadská boxerská komise mu přesto nikdy nepozastavila činnost. Mayweather se letos představil v ringu jen jednou, za jeden zápas si však vydělal rekordních 275 milionů dolarů. Spolu se sponzorskými smlouvami se pak jeho roční příjem vyšplhal na 285 milionů dolarů a Mayweather se počtvrté za sedm let stal nejlépe vydělávajícím sportovcem roku.

I další sportovní novináři a novinářky upozorňují na sociálních sítích na poměr 0:100 v neprospěch žen a na to, že žebříčku bez žen vládne muž usvědčený z násilí na ženách; resp. i na to, že pachatelé násilí na ženách nejsou dostatečně potrestáni, natož pokud to jsou slavní sportovci.

O’Halloran si pak všímá i zmíněné Sereny Williams. Podle ní ukazuje smutnou věc - že ani nejúspěšnější sportovkyně nevydělávají tolik, aby se dostaly do top 100. A přestože jde samozřejmě o výjimečný případ, redaktorka věří, že by americká tenistka mohla pomoci upozornit na rozdíly v platech mezi muži i ženami nejen ve sportu - a také na další problémy v rovnoprávnosti včetně obtížného návratu po přerušení kariéry v mateřství.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].