Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Zahraničí: Prezidentské volby jsou referendem o Zemanovi a kursu země

Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Česko je další zemí, kde se formuje početná skupina lidí bez důvěry v standardní instituce a politiky. Lidí, kteří se bojí, že skončí na okraji zájmu, případně že jejich zemi zaplaví muslimové prchající před válkou a nouzí. Populisté, kteří umějí na tuto notu hrát, bodují v celém západním světě, píše americký list  New York Times v souvislosti s českou volbou prezidenta.

A Miloše Zemana vykreslují jako jednoho z představitelů tohoto proudu. Příští dva týdny mají podle listu ukázat, jak velkou sílu tento protestní hlas má, a to nejen v Česku, ale v celém regionu.  „Druhé a závěrečné kolo prezidentských voleb pomůže rozhodnout, zda je český národ nadále přitahován na Východ k Rusku a Číně, nebo se více vrátí zpět do náruče Evropské unie,“ píše deník s tím, že druhé kolo bude těsné a kampaň bude špinavá.

O těsném duelu a špinavé kampani píší i další zahraniční média. Podle bavorských novin Süddeutsche Zeitung nelze vyloučit, že se Zemanův tým bude pokoušet Jiřího Drahoše zdiskreditovat. Deník připomíná první přímou volbu před pěti lety, kdy Zeman vyhrál i díky apelu na protiněmecké nálady části veřejnosti.

O faulech – respektive o Drahošově varování před nimi – se zmiňují i ruská média. Deník Kommersant nebo agentura TASS zaznamenaly, že Drahoš o Rusku hovořil jako o hrozbě pro férový průběh voleb - a že veřejně mluvil o možnosti, že se Rusko bude snažit ovlivnit volby proti němu.

Podle francouzského listu Le Monde je z výsledků prvního kola patrné, že volby jsou a budou referendem o Zemanovi a že Češi jsou veteránem levice už možná poněkud unaveni. Právě to by však mohlo stávajícího prezidenta a jeho tým nabudit k tvrdé hře, tipuje slovenský Denník N: „Ak chce Zeman vyhrať, musí k urnám priviesť nových voličov a, naopak, zneistiť voličov protikandidáta. Použije na to všetko a budú mu pri tom pomáhať Babiš a extrémisti,“ píše slovenský web a dodává, že Zeman je „obratný debatér a bytostný populista, ktorý bežne a veľmi šikovne klame, zavádza, používa podpásové údery a vie, že jeho voličom sa to páči alebo im to aspoň neprekáža“.

The Wall Street Journal vykresluje Zemana rovnou v titulku jako proruského kandidáta: list připomněl jeho pochlebování Vladimiru Putinovi i souhlas se zabráním Krymu a ruskou politikou v Sýrii. Nic z toho však podle listu není pro Zemanovy voliče problém. Příliš dávná je pro ně i vzpomínka na ruskou okupaci Československa před padesáti lety – převahu má naopak strach, že Česko se dostalo do područí Západu, a víra, že Zemanova politika může tuto dominanci vyvážit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].