Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Willy Wonka změní barvu pleti

Donald Glover ve filmu Solo: Star Wars Story • Autor: Falcon
Donald Glover ve filmu Solo: Star Wars Story • Autor: Falcon

Filmové studio Warner Bros. připravuje volné pokračování filmu Karlík a továrna na čokoládu a pro roli Willyho Wonky zvažuje afroamerického herce Donalda Glovera, který je známý jako autor ceněného seriálu Atlanta či jako herec z nejnovějšího Star Wars filmu Solo: Star Wars Story. Bylo by to poprvé, kdy postavu Wonky ztvární jiný než bílý herec - a server BBC při této příležitosti připomněl právě případy, kdy fiktivní postavy změnily barvu pleti.

Asi nejznámější novodobou proměnou je zpodobnění Hermiony Granger v divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě. Ta byla poprvé uvedena v roce 2016 v Londýně, kdy roli Hermiony ztvárnila britská herečka narozená ve Svazijsku Noma Dumezweni. Někteří fanoušci na obsazení reagovali rozhořčeně. Vadilo jim, že by africká herečka měla hrát roli, jež byla původně zpodobněna Emmou Watson. Autorka předlohy J. K. Rowling se však proti námitkám rychle ohradila a prohlásila, že v knihách není barva Hermioniny pleti explicitně zmíněna a že Noma Dumezweni byla vybrána jednoduše proto, že je tou nejlepší herečkou pro danou roli.

Dalším příkladem je role Nicka Furyho ve filmech z komiksového universa Marvel. Ten je jak v původních komiksech, tak v animovaném seriálu z devadesátých let bílé pleti, ale v sérii filmů, které odstartoval Iron Man v roce 2008, ho zpodobňuje afroamerický herec Samuel L. Jackson.

BBC zároveň připomíná mnohem starší a kontroverzní praktiku - tedy filmy a seriály, ve kterých bílí herci ztvární postavy jiné barvy pleti, čímž naplní definici tzv. whitewashingu, tedy „přebílení“ postav. Aktuálními příklady mohou být filmy Death Note, Princ z Persie, Aloha či Bohové Egypta. Obzvlášť v Hollywoodu je whitewashing předmětem mnoha debat. Tento fenomén vtipně komentuje kupříkladu televizní moderátor John Oliver a poukazuje mimo jiné na to, že nedostatek ocenění pro ne-bílé herce není jen vinou oscarové akademie, ale také Hollywoodu, který jednoduše nepřináší dost rolí pro herce jiné pleti. A když už se nějaké objeví, stejně do nich obsadí bílé herce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].