čtvrtek 15. 6. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Muller, který má za úkol zjistit, zda a případně jakým způsobem Rusové ovlivňovali loňské prezidentské volby v USA, už prověřuje i šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Zkoumá, zda se Trump nepokoušel bránit výkonu spravedlnosti, píše list Washington Post s odvoláním na anonymní zdroje.

Jde o zlomový okamžik, protože dnes již bývalý šéf FBI James Comey, který případ vedl před Mullerem, prezidenta ještě v lednu ujišťoval, že jeho osobně se vyšetřování netýká.

Ke zlomu ve vyšetřování došlo podle deníku poté, co byl Comey z postu šéfa FBI Trumpem na začátku května odvolán. Po Comeyho odvolání jmenovalo ministerstvo spravedlnosti Roberta Mullera zvláštním vyšetřovatelem, který má prověřit kontakty Trumpova týmu s Rusy. Muller tedy převzal Comeyho úkol.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/875305788708974592

Odvolaný Comey před týdnem vypovídal o svých setkáních s Trumpem před senátní komisí. V dramatickém vystoupení popsal, jak se ho Trump snažil ovlivnit, aby jeho lidé přestal vyšetřovat. Šlo hlavně o hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který kvůli ruským kontaktům v únoru sám odstoupil. Je to „dobrý chlap“, říkal prý Trump Comeymu. A žádal, ať ho přestane vyšetřovat, tvrdí Comey.

Podle jednoho ze zdrojů Washington Post nynější přímé zacílení na prezidenta naznačuje, že speciální vyšetřovatel Mueller bere tento lednový rozhovor mezi Trumpem a Comeym velmi vážně. A ne jen jako osobní spor. Bílý dům posílá nyní všechny novináře s dotazy ohledně ruské kauzy na Trumpova osobního právníka Marca Kasowitze. „Únik informací z FBI týkajících se prezidenta je ostudný, neomluvitelný a nelegální,“ řekl pouze Marc Corallo, Kasowitzův mluvčí.

Později se k článku amerického listu vyjádřil i sám Trump. „Vytvořili si falešný příběh o Rusech, nenašli žádný důkaz, a tak teď mluví o ovlivňování justice na základě falešného příběhu. Pěkné,“ napsal na svém Twitteru.

Proti Trumpovi jde v „kauze Rusko“ i Americký kongres a prezidentovi cestu ke zmírnění protiruských sankcí. Senátoři většinou 97 ku dvěma hlasům schválili dodatek k zákonu, který rozšiřuje sankce za ruské zasahování do loňských prezidentských voleb v USA a za politiku Moskvy na Ukrajině a v Sýrii.

Pokud dodatek ještě schválí Sněmovna reprezentantů, což se očekává, Trump nebude moci sankce vůči Rusku bez souhlasu Kongresu zrušit ani zmírnit. Trump sice nemusí dodatek podepsat, Kongres ale může jeho veto přehlasovat.

V debatě senátoři dávali najevo, že Trumpova administrativa je vůči Kremlu shovívavá a že Rusko je třeba potrestat. „Senát postihuje Rusko za ovlivňování našich voleb. Tento dodatek, na kterém se shodly obě strany, zavádí sankční režim, který si Kreml za své počínání zaslouží,“ řekla senátorka za Demokratickou stranu Jeanne Shaheen.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Londýnští hasiči po celonočním zásahu konečně uhasili požár, který zachvátil věžák Grenfell Tower v západní části města. Přímá příčina ještě nebyla zjištěna - premiérka Theresa May nařídila veřejné šetření příčin požáru, který si vyžádal nejméně 17 životů. Další lidé se stále pohřešují. Jeden z přeživších obyvatel domu mluví o porouchané ledničce, která se sama vznítila. Nejen londýnská veřejnost ale vidí příčiny požáru mnohem hlouběji, v obrovské sociální nerovnosti v britském hlavním městě.

Grenfell Tower se nachází na Notting Hillu, což je čtvrť boháčů, kde i ten nejlevnější domek stojí přes milion liber. Dvacetičtyřpatrový věžák mezi tuhle londýnskou smetánku úplně nezapadal. V obecních bytech tu bydlelo zhruba šest set lidí, jejichž životní úroveň se od obyvatel milionářských vil se zahrádkami velmi liší. Panelák pobitý plechem, který měl maskovat nevzhlednost brutalistní stavby ze 70. let, se nad milionářskou čtvrtí vypínal jako osamělý ostrůvek komunálního bydlení v moři dobře zajištěných soukromých vlastníků.

Aby bylo jasno – vysoké domy nejsou doménou chudých, v některých londýnských mrakodrapech bydlí bohatí lidé. Ale tyto luxusní domy požáry nezažívají, píše Anna Minton z deníku Guardian. A připomíná, že obyvatelé paneláku si už čtyři roky stěžovali správci domu na nevyhovující bezpečnostní podmínky v budově, avšak nikdo je neposlouchal. Problém u těchto obecních domů je často právě v jejich správě. Stále více obcí přenechává správu svých domů soukromým firmám, aby se vyvlékly odpovědnosti, píše novinářka. Poskytuje tento systém bezpečí obyvatelům obecních domů?

Na varování znepokojených obyvatel došlo až ve chvíli, kdy dům zachvátil oheň. Centrální protipožární alarm selhal, stejně jako automatický hasicí systém. „Tohle by se nikdy nemohlo stát v okolních domech za dva nebo pět milionů. Nerovnost mezi bohatými a chudými v téhle zemi je nechutná,“ řekl londýnskému deníku Metro pastor Danny Vance z Notting Hillu. V podobném duchu komentují požár i novináři.

Komentátor Christian Caryl z amerického deníku Washington Post vidí v Grenfell Tower symbol prohlubující se propasti mezi Londýňany. Připomíná, že cesta k dnešní situaci vedla přes thatcheristické reformy v 80. letech, kdy se z Londýna stalo světové finanční centrum, které nasálo bankéře, manažery a konzultanty z celého světa. Důsledkem byl nárůst cen nemovitostí a chronický nedostatek obecního bydlení pro ty, kteří si nákup vlastního domu se svým platem nemohou dovolit. Británie i USA patří mezi země s velmi vysokým Giniho koeficientem, který měří nerovnost v příjmech lidí, upozorňuje Caryl.

Obě země podle komentátora musí dělat víc pro to, aby tuhle nerovnost snižovaly. „V liberálních demokraciích existuje problém, který není jen čistě ekonomický. Panuje tu atmosféra rozdělené společnosti a nedůvěry mezi jejími skupinami, rostoucí paranoia a odcizení. Tyto obavy jsou hnací silou voličů Donalda Trumpa, který jim říká zapomenutí lidé. Stejně tak ti, kteří hlasoval pro Brexit, chtějí získat zpět kontrolu nad svými životy. Ekonomickou rovinu tu ale nejde pominout, obzvlášť po neštěstích, jako byl londýnský požár, který ukázal, že nerovnost může být otázkou života a smrti. Sledují to západní lídři?“