0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu24. 10. 20162 minuty

Wall Street Journal radí se sexem: buďte hodní, hlavně na ženy

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Jak udržet při životě chuť na sex, když se vytratí prvotní okouzlení? Tip listu Wall Street Journal zní překvapivě prostě: buďte na sebe hodní.

Podle vědců je prokázáno, že sex funguje lépe tam, kde jsou si partneři vnímaví a dokážou si vyjít vstříc i v každodenním životě. Kdo se chová vstřícně, dává tím najevo, že má o druhého zájem a že mu/jí záleží na tom, co je pro druhého důležité. Vnímavost zkrátka pomáhá vytvořit hlubší pouto. Máte-li po boku někoho, kdo vás skutečně chápe, vážíte si pak víc i sami sebe. „A to je velmi velmi sexy,“ prohlašuje izraelská psycholožka Gurit Birnbaum, o jejíž poznatky se článek opírá.

Reklama

Na začátku vztahu stačí k chuti na sex chemie – mozek čerstvě zamilovaných lidí pracuje podle psycholožky, jako kdyby byl na drogách. Jenže tenhle účinek poměrně rychle vyprchá, obvykle během jednoho až tří let. Výzkum, z něhož vzešla banální rada zmíněná v úvodu, zkoumal, co ve vztazích funguje po úvodní fascinační fázi. Výzkum probíhal na třech stovkách heterosexuálních párů a kouzlo vnímavosti se prokázalo jak u žen, tak u mužů; u žen ale viditelně víc.

Nový výzkum vyvrací staré teorie, podle kterých sexuální touha ochabuje v přímé závislosti na tom, jak partneři poodhalují jeden před druhým svou intimitu. Tento tzv. „intimacy-desire paradox“ nedává delšímu soužití v podstatě žádnou šanci.

Nový výzkum ale říká trochu něco jiného, nadějnějšího. A sice že intimita může mít různé podoby. Holit se před manželkou, anebo nechávat otevřené dveře na záchod rozhodně ničemu nepomůže. Ale pak je tu něco jako „emoční intimita“, jejíž sdílení může vztah naopak posílit.

Jestli to zní moc teoreticky, na konci jsou čtyři tipy, co konkrétně dělat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].