Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Kolik Ukrajinců pracuje legálně a nelegálně Česku

Žádná xenofobie ani hra proti cizincům. (Ministr Chovanec s policejním prezidentem Tuhým v Kvasinách) • Autor: Milan Jaroš
Žádná xenofobie ani hra proti cizincům. (Ministr Chovanec s policejním prezidentem Tuhým v Kvasinách) • Autor: Milan Jaroš

V souvislosti s aktuálními zátahy na cizince jsme se rozhodli zaměřit na situaci Ukrajinců v ČR. Kolik jich u nás žije, kolik pracuje? Demagog.cz se podíval na základní fakta.

České firmy cizince často zaměstnávají proto, že na českém pracovním trhu chybí lidé schopní a ochotní danou práci vykonávat. Je zde však problém s pracovním povolením, v případě Ukrajinců je navíc problém s VISAPOINTY, skrze které se o víza žádá: standardní cestou se do systému téměř nelze přihlásit, registrované termíny se dají sehnat skoro výhradně za úplatu zprostředkovatelům. Jak ukazuje rozsáhlá reportáž Českého rozhlasu, tyto “agentury” za částky od 5 do 10 tisíc zajistí volný termín v jinak nedostupném systému.

A jaký je pohled na Ukrajince skrz čísla? Ukrajinci tvoří přes 20 % cizinců žijících v ČR, jejich počet válka na Ukrajině příliš neovlivnila.

  • Ukrajinců v ČR bylo podle předběžných dat cizinecké policie 31. 12. 2016 legálně 110 245  (tvořili 22,2 % z cizinců).
  • Za rok 2016 tvořili Ukrajinci největší skupinu zadržených kvůli nelegálnímu pobytu: šlo o 1 552 osob, jde o třicetiprocentní meziroční nárůst.
  • Dle Úřadu práce, který v souvislosti s pracovními povoleními cizince eviduje, jsou Ukrajinci druhou největší pracující cizineckou skupinou po Slovácích. Přes 40 tisíc je v zaměstnaneckém či obdobném poměru, dalších asi 23 tisíc je držiteli platného živnostenského oprávnění.
  • Další však bezpochyby reálně pracují, ale z různých důvodů bez legálního oprávnění. Loni podle Státního úřadu inspekce práce (ČTK) tvořili Ukrajinci většinu zadržených pro výkon nelegální práce, ať z důvodu chybějícího nebo propadlého povolení.

Podrobnější rozbor najdete na Demagog.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].