středa 12. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

S blížícím se termínem voleb se veřejnost začíná seznamovat s lídry stran v regionech. Andrej Babiš v rozhovoru pro Info.cz oznámil, že Martin Stropnický bude volebním lídrem hnutí ANO v Praze (doposud je poslancem za Jihomoravský kraj). Ve stejném rozhovoru pak Babiš vyjevil Stropnického nezájem o prezidentskou kandidaturu. Zda je o tomto nezájmu informován i sám Stropnický, nevíme.

Kromě ANO již schvalovali kandidátky také v ODS. A ve skládání sestav, které mají oslnit voliče, nezahálí ani ČSSD. Navržený lídr ve Zlínském kraji, poslanec Antonín Seďa, uvedl, že: „… kandidátka spojuje zkušenost moji i Aleny Gajdůškové. Její neúspěch v minulých primárkách (do krajských voleb) zavinili naši členové. Nevěděli, jak hlasovat, a proto bylo hodně neplatných hlasů.” Tak držíme palce, aby to letos padlo.

Reklama
Reklama

Volby ČSSD

Zajímavá situace nastala i v Moravskoslezském kraji, kde se k volbě vůbec neodhodlalo 30 procent straníků. Jelikož stranu čeká další hlasování, zajímalo nás, jak těžké může být - a zda nehrozí, že takových odmítnutí bude víc.

ČSSD před krajskými volbami zveřejnila manuál pro své členy, jak mají hlasovat. Dělil se na rozhodování o lídrech strany v kraji a na část, kdy se řešil zbytek kandidátky. Straníci měli k dispozici také instruktážní video s předsedou Sobotkou v hlavní roli. Premiér kolegům ukázal, jak správně kandidáty kroužkovat a křížkovat - a také to, že je třeba vše spolu s identifikačním lístkem poslat v přiložené obálce do sídla strany.

Vše marno, Gajdůšková jako jediná z navržených lídrů (v rámci volby z jednoho kandidáta) nezískala dostatečné procento hlasů. Je pravdou, že nebyla vyčerpána například možnost dvoudenního výjezdního semináře, ale popsaný systém primárek se však nejeví jako nepřekonatelně komplikovaný. Seďův výrok přesto nejde korektně vyhodnotit…

Více k personálním rošádám a velkým návratům v ČSSD zjistíte na webu Demagog.cz.

Lístek

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Výrok to byl šokující i na „trumpovské“ poměry – a byla jen otázka času, než přijde omluva. Stalo se za pár hodin. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer si totiž opravdu zle naběhl, když chtěl vyjádřit míru pobouření nad syrským režimem a před zjevně překvapenými reportéry během tiskové konference prohlásil, že ani nacistický vůdce Adolf Hitler se nesnížil k tomu, aby zaútočil chemickými zbraněmi a aby „použil plyn proti vlastním lidem“. Ze záznamu tiskové konference, kde slova zazněla, je patrné, že si Spicer záhy uvědomuje, že přestřelil -  a později se za výroky omluvil coby „nevhodné a necitlivé“.

Incident nicméně otevřel minimálně dvě otázky: využití chemických zbraní nacisty během druhé světové války a Spicerovu kompetentnost. Jak totiž později mluvčí vysvětlil, výroky směřovaly k bojištím druhé světové války (stejně jako podobné výroky amerického ministra obrany).

Reklama
Reklama

Pokud mluvíme výhradně o bojových akcích, tam skutečně nacistické Německo sarin ani jiné chemické zbraně nepoužilo, přestože prvně jmenovaný nervový plyn byl v Německu ve třicátých letech vyvinut - to víceméně náhodou, při hledání pesticidu, který by napadal nervový systém hmyzu -  a na pokyn nacistů průmyslově vyráběn.

Jak upozorňuje magazín Atlantic, nevíme přesně, proč se nakonec Hitler rozhodl nevyužít chemické zbraně v boji. Jedna z teorií říká, že se obával odplaty Spojenců. Jak však ví kdokoliv se základními znalostmi historie, ale jak to opomenul „zmínit“ Trumpův mluvčí, nacisté plynem zabíjeli v koncentračních táborech.

Nad druhou otázkou a nad tím, kdo by mluvčího, který nezvládá práci, nahradil, se pak zamýšlí magazín Slate. Ať už to Spicer myslel jakkoliv, vyjádřil se neobratně v takové míře, v jaké by se to mluvčímu amerického prezidenta stávat skutečně nemělo. Výzvy k výměně, které zazněly třeba od demokratické političky Nancy Pelosi, nicméně Trump nevyslyšel.