0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu31. 10. 20174 minuty

Vynálezce se přiznal, že rozřezal tělo slavné novinářky

Albína Mrázová, Dánsko
Peter Madsen

Po téměř čtyřech měsících od smrti novinářky Kim Wall na ponorce Nautilus hlavní podezřelý Peter Madsen znovu změnil svou verzi příběhu, co se tehdy stalo. Zatímco v první verzi dánský soukromý stavitel ponorek a raket tvrdí, že švédskou žurnalistku, která s ním vyjela na reportáž, odvezl zpátky na břeh, ve druhé už říkal, že Wall zemřela při nešťastné nehodě: na hlavu jí spadl 70 kilový poklop a byla na místě mrtvá. On se ji pak v panice rozhodl pohřbít do moře. Nejnovější verze příběhu zní tak, že Wall zemřela na otravu oxidem uhelnatým, zatímco on byl venku na palubě ponorky.

„Po tomto prohlášení budeme muset zopakovat jisté forenzní procedury a další názory od vícera odborníků jak na patologii, tak i na ponorky,“ řekl hlavní vyšetřovatel Jens Møller Jensen deníku Jylland Posten.  Madsen se přiznal i k tomu, že oddělil její končetiny a hlavu od těla. Nevysvětlil ale proč - a stále tvrdí, že smrt novinářky byla nešťastnou náhodou. Konstruktér, vynálezce a dobrodruh, který je ve Skandinávii známou celebritou, zároveň dobrovolně přistoupil na žádost prokuratury o prodloužení vazby. Nadále však popírá, že ženu zavraždil.

Reklama

Šestačtyřicetiletý Madsen se 10. srpna vydal na moře v miniponorce, kterou sám sestavil. Na palubě byla i třicetiletá novinářka. Druhý den Madsena vyzvedl záchranný člun, protože se ponorka potopila. A žurnalistka byla nezvěstná. Později policie našla trup novinářky. Za další více než měsíc ruce, nohy a hlavu. Končetiny i hlavu pachatel uřezal pilou; tu pátrací tým našel ve vodě blízko trasy, kterou ponorka v noci z 10. na 11. srpna plula. Ostatky byly uložené v igelitových taškách a zatížené kusy železa.

Původně byl Madsen obžalován za zabití. To se ale změnilo, kdy policie nedávno našla na jeho počítači videa, kde jsou ženy mučeny a zabíjeny včetně stínání hlav; není jim vidět do tváře, takže není jisté, zda jde v některém případě o Kim Wall. Policie se domnívá, že jde o skutečné nahrávky. „Z obsahu je zřejmé, že vlastník tohoto videa se zajímá o fetiš, mučení a vraždění,“ uvedl Buch-Jepsen.

Na těle Kim Wall bylo nalezeno 14 bodných ran a znaky znásilnění. Pitva ale potvrdila, že Wall neutrpěla ránu do hlavy, jak tvrdil Madsen. Ten setrvává ve vazbě minimálně do 15. listopadu. Zde je již od nálezu těla, tedy od konce srpna. „Aktuálně kodaňský soud rozhoduje o konkrétním datu, kdy se vypořádá s tímto zvláštním případem. Soudní jednání začne 8. března a má trvat maximálně osm dní. I když se bude prodlužovat, konečný rozsudek by měl být zveřejněn nejpozději 25 dubna. Podle žalobce Jakoba Buch-Jepsena by podklady pro trestní stíhání měly být pohromadě do konce roku,“ píše dánský levicový deník Politiken, který případ nazval „nejspektakulárnější vraždou v dánské historii“.

Madsen dlouho dosud mlčel. V pondělí se však vynálezce, který se zabýval myšlenkou sestrojit po miniponorce také vesmírnou miniraketu, částečně přiznal dánským policistům. Proti Madsenovi svědčí i fakt, že DNA zavražděné ženy našli experti nejen na jeho rukou, ale také na jeho nosních dírkách a krku. Švédsko a Norsko navíc požádaly dánské kolegy o zaslání vzorku Madsenovy DNA. Chtějí si ověřit, zda neměl něco společného se staršími vraždami, které se nepodařilo objasnit.

K vraždě se vyjádřila i přítelkyně novinářky, která pro Guardian napsala: „Po všech cestách a reportážích z Afriky, Asie a Karabiku to byla právě její rodná Skandinávie, údajná bašta rovnoprávnosti, kde Kim zmizela. Je to smutná připomínka, že bezpečí žen není jen problémem rozvojových zemí - ani Západ není imunní vůči misogynii.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].