úterý 3. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Ředitel zdejšího Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl poskytl krátce před koncem roku Mladé frontě DNES rozhovor, v němž vyslovil pro českou politiku potenciálně třaskavou myšlenku. Česko by podle něj mělo ve svých vztazích jednostranně vsadit na Německo - a to i za cenu možného obětování dosavadní sázky na země Visegrádské čtyřky.

Kvůli směřování Maďarska a Polska k autoritářským režimům se podle Kratochvíla blíží moment, kdy náklady intenzivní orientace na visegrádskou skupinu převáží nad jejími výnosy a klíčová bude volba mezi orientací na Visegrád a na Německo. „Česká zahraničí politika vychází z předpokladu jakési předjednané harmonie mezi německou a visegrádskou osou. Tato harmonie se ale nyní bortí,“ tvrdí pražský politolog a pokračuje. „Neříkám, že bychom měli odejít z Visegrádu. S Polskem i Maďarskem je třeba dál komunikovat. Ale musíme dát výrazně najevo, že takový vývoj těchto zemí nemůže být pro Českou republiku přijatelný.“

Kvůli blížícím se možným otřesům v řadě evropských zemí – zvolení Marine Le Pen prezidentkou Francie, paralýza Nizozemí nebo Itálie kvůli vítězství antisystémových stran v nadcházejících volbách – může dojít podle Kratochvíla až k rozpadu Evropské unie. A Česko by pro takový případ mělo vědět, jaká by měla být jeho hlavní spojenecká vazba.

Sám ředitel Ústavu mezinárodních vztahů o ní nepochybuje. „Zásadním krokem, který by mělo Česko udělat, není kritika Polska a Maďarska. Ale jasné vyřčení toho, že zásadní je naše spojenectví s Německem. Ukázat, že Německo je pro nás důležitější než visegrádská spolupráce,“ tvrdí politolog.

To, že s výjimkou krátkého nesouhlasného komentáře od tvrdého kritika Němců Jana Zahradila na Facebooku zůstala hladina českého rybníka klidná, si lze vysvětlit plynulým přechodem od vánočního stolu k silvestrovským estrádám. S tím, jak se do Česka vrátí běžný život, a jak budou přicházet volební výsledky z evropských států, se nicméně bude Kratochvílova výzva před českou politiku vracet. A jednoho dne ji zřejmě nebude možné obejít.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Ve své době ho málem stál kariéru, nyní je post-apokalyptická sci-fi Potomci lidí režiséra Alfonsa Cuaróna kritiky řazená mezi nejlepší filmy 21. století. Mimoto se zdá, že žádný jiný rok nevzýval ducha tohoto katastrofického snímku tolik jako ten loňský. Myslí si to přinejmenším Abraham Riesman a dokládá to v textu Future Shock na serveru Vulture.

Ten film se možná odehrává v roce 2027, ale již v roce 2016 jsme pocítili, že podobné časy se blíží. Tak reagovali mnozí komentátoři na uprchlickou krizi, která představuje i výchozí situaci z filmu, kdy se z britských ostrovů stává opevněná pevnost vzdorující geopolitickému chaosu.

Reklama
Reklama

Cuarónovi se při tom do námětu podle románu autorky P. D. James, s nímž se poprvé setkal na začátku roku 2001, příliš nechtělo. Sci-fi ho nelákalo. Měl zrovna na kontě lehkou road movie Mexická jízda, s níž slavil úspěch na festivalu v Torontu, když došlo k útokům z 11. září. Pod vlivem této události a následných reakcí mu však došlo, že svět se změnil a žádá si i nové příběhy, protože jedině tak mu porozumíme.

Vymohl si spoustu privilegií. Místo hollywoodské špičky obsadil sice respektovaného, avšak ne hvězdného Clivea Owena, za soundtrack zvolil radostnou melodii Hoppípolla od islandských Sigur Rós. Natáčení pak provázela jedna nesnáz a neshoda s producenty za druhou - a ve finále se film ani nezaplatil, natož aby si ho všimli na Oscarech. Cuaróna to málem stálo kariéru, avšak s postupem let se z Potomků lidí stal kult, kterému diváci začali rozumět s tím, jak se svět stával temnější.

Cuarón se však skepsi svérázným způsobem brání, a když na film s odstupem deseti let vzpomíná, konstatuje: „Podívejte se, pokud jde o současnost, jsem naprostý pesimista. Ale co se týče budoucnosti, hýřím optimismem.“

https://www.youtube.com/watch?v=2VT2apoX90o