Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Vsaďme na Německo, nikoli na Visegrád, vyzývá politolog

V4 v Praze; ilustrační foto • Autor: ČTK
V4 v Praze; ilustrační foto • Autor: ČTK

Ředitel zdejšího Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl poskytl krátce před koncem roku Mladé frontě DNES rozhovor, v němž vyslovil pro českou politiku potenciálně třaskavou myšlenku. Česko by podle něj mělo ve svých vztazích jednostranně vsadit na Německo - a to i za cenu možného obětování dosavadní sázky na země Visegrádské čtyřky.

Kvůli směřování Maďarska a Polska k autoritářským režimům se podle Kratochvíla blíží moment, kdy náklady intenzivní orientace na visegrádskou skupinu převáží nad jejími výnosy a klíčová bude volba mezi orientací na Visegrád a na Německo. „Česká zahraničí politika vychází z předpokladu jakési předjednané harmonie mezi německou a visegrádskou osou. Tato harmonie se ale nyní bortí,“ tvrdí pražský politolog a pokračuje. „Neříkám, že bychom měli odejít z Visegrádu. S Polskem i Maďarskem je třeba dál komunikovat. Ale musíme dát výrazně najevo, že takový vývoj těchto zemí nemůže být pro Českou republiku přijatelný.“

Kvůli blížícím se možným otřesům v řadě evropských zemí – zvolení Marine Le Pen prezidentkou Francie, paralýza Nizozemí nebo Itálie kvůli vítězství antisystémových stran v nadcházejících volbách – může dojít podle Kratochvíla až k rozpadu Evropské unie. A Česko by pro takový případ mělo vědět, jaká by měla být jeho hlavní spojenecká vazba.

Sám ředitel Ústavu mezinárodních vztahů o ní nepochybuje. „Zásadním krokem, který by mělo Česko udělat, není kritika Polska a Maďarska. Ale jasné vyřčení toho, že zásadní je naše spojenectví s Německem. Ukázat, že Německo je pro nás důležitější než visegrádská spolupráce,“ tvrdí politolog.

To, že s výjimkou krátkého nesouhlasného komentáře od tvrdého kritika Němců Jana Zahradila na Facebooku zůstala hladina českého rybníka klidná, si lze vysvětlit plynulým přechodem od vánočního stolu k silvestrovským estrádám. S tím, jak se do Česka vrátí běžný život, a jak budou přicházet volební výsledky z evropských států, se nicméně bude Kratochvílova výzva před českou politiku vracet. A jednoho dne ji zřejmě nebude možné obejít.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].