Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

V Orlandu opět zabíjela AR 15, oblíbená zbraň masových vrahů

Hobit ještě záhadnější • Jaké zbraně zakázat • Co jsou zač ruští rowdies • Nekupujte jídlo online

Donedávna se AR 15 dala koupit ve Wallmartu • Autor: http://www.thefirearmblog.com/
Donedávna se AR 15 dala koupit ve Wallmartu • Autor: http://www.thefirearmblog.com/

Americká média jsou plná detailů největšího masakru způsobeného palnou zbraní v dějinách Spojených států. Několik novinářů si všímá pušky, kterou útočník použil v gay klubu v Orlandu - a celkem oprávněně se ptá, jestli není na čase ji zakázat. Nebylo to totiž poprvé, co tahle rychlopalná zbraň v rukou teroristy během okamžiku připravila o život velké množství nevinných lidí.

Poloautomatická útočná puška AR 15, pomocí které devětadvacetiletý Omar Mateen o víkendové noci v gay baru Pulse ve floridském městě postřílel 49 lidí a dalších 53 zranil, „patří k Americe stejně jako baseballové kartičky nebo jablečný koláč,“ začíná svůj článek o nejkrvavější přestřelce v dějinách USA redaktor Washington Post Thomas Gibbons-Neff, který byl sloužil u americké námořní pěchoty.

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

AR 15 je upravená verze vojenských zbraní M16 a M4. Nákup zbraně není podmíněn složitým prokazováním psychotestů či bezpečnostních prověrek. To z ní činí oblíbenou zbraň masových vrahů. Americká média připomínají, že ve všech posledních známých masakrech civilistů měl u sebe útočník právě AR 15.

Tuto pušku použili útočníci na premiéře filmu Batman: Návrat temného rytíře v Coloradu v roce 2012, měl ji u sebe také Adam Lanza, když postřílel dvacet studentů a šest učitelů na základní škole v Newtonu; naposledy byla součástí smrticího arzenálu dvou mužů, kteří na konci loňského roku zabili čtrnáct lidí v kalifornském San Bernardinu.

Puška je sice běžně k dostání “jen” v poloautomatické verzi, se kterou není možné vypustit nepřetržitý proud střel jako třeba se samopalem UZI. Dostupná verze střílí náboje po jednom tak rychle, jak je její majitel schopen mačkat spoušť. Ale pokud je střelec školený, což Mateen byl, může to být proklatě rychlá frekvence. Do zásobníku se vejde 30 nábojů, a když dojde, dá se velmi rychle vyměnit. Podle amerických médií Mateen vystřelil celkem 110 kulek. Kdyby měl pomalejší zbraň, tragédie mohla být méně krvavá.

Puška vznikla jako odpověď na sovětský kalašnikov a masově používanou se stala ve vietnamské válce. Ústava Spojených států dovoluje každému občanovi vlastnit střelnou zbraň. Právě AR 15 se stala symbolem v boji mezi těmi, kteří volají po zpřísnění zákonů o držení zbraní, a mezi konzervativními zastánci ústavního práva na sebeobranu. Její kritici argumentují, že tato zbraň rozhodně nebyla vyrobena k obraně, ale zcela evidentně k útoku. Otázku co je obrana a co útok nechme stranou, ale název útočná puška a smutná statistika říká mnohé.

Nález pozůstatků miniaturních lidí na indonéském ostrově Flores vzbudil v roce 2004 vzrušené debaty, které stále neutichají. Od té doby se sice ukázalo, že podivný, asi metr vysoký tvor připomínající dávné předchůdce člověka nežil před pouhými 12 tisíci lety, jak se původně myslelo; byla to chyba při datování vykopávek, ve skutečnosti je stáří tehdy nalezených hobitů – jak se tvorům začalo říkat - 50–60 tisíc let.

I tak to ale byl neuvěřitelný objev. Hobiti, lidé se zavalitým tělem a krátkýma nohama, jimž ruce končily kdesi u kolen, jsou zřejmě potomky Homo erectus, jednoho z nejstarších druhů člověka. V některých ohledech se dokonce podobají ještě starším australopitékům. Byli přitom současníky anatomicky moderního člověka i neandrtálců.

Autor: Photograph: Peter Schouten/Natio
Autor: Photograph: Peter Schouten/Natio

Nyní se na ostrově našly nové pozůstatky hobitů (část dolní čelisti a několik zubů) staré 700 tisíc let. Podivné je, že jedinci, kteří je po sobě zanechali, byli stejně malí, či dokonce ještě menší než zmínění mnohem mladší hobiti.

Nejstarší památky na přítomnost člověka na Flores jsou přitom staré asi milion let. A to je další velká záhada. Mohl před milionem let na ostrov přicestovat Homo erectus, člověk vzpřímený, a během pouhých 300 tisíc let se zmenšit na velikost hobita? Možné to je; jiné biologické druhy, například sloni, se v podmínkách ostrova, kde není dost potravy, rovněž zmenšily. Rychlost, s jakou by musela miniaturizace těchto lidí proběhnout, je ale zarážející.

Kromě toho není jasné, jak se předkové hobitů na ostrov dostali. Většina antropologů je hluboce přesvědčena, že Homo erectus byl příliš primitivní na to, aby dokázal postavit jakékoliv plavidlo a urazit s ním desítky či stovky kilometrů po moři. Něco ale předky hobitů na Flores dopravit muselo, a tak je možné, že vědci člověka vzpřímeného podceňují.

Brexit bude Brity bolet.Alespoň to slibují Francouzi. List Politico.eu věnující se evropskému dění popisuje možné konsekvence britského výstupu pro Británii, pokud se tamní voliči příští týden 23. června v referendu rozhodnou pro brexit, a zmiňuje francouzské zdroje z nitra unijních institucí, které tvrdí, že Británie má počítat s tvrdou reakcí.

Jednak proto, že většina lídrů bude chtít mít vyjednávání vzájemných vztahů mezi Británií a EU rychle za sebou. Cílem je prý údajně maximálně zkrátit délku celého procesu stanoveného unijní smlouvou až na dva roky.

A pak je to údajně věc principu. „Pokud řekneme, že jste sice mimo Evropskou unii, ale můžete si nechat všechny její výhody, jako například přístup na vnitřní trh, vyšleme velmi špatný vzkaz zbytku EU. Bezbolestný brexit je nemožný, pokud chceme udržet zbytek EU pohromadě,“ cituje Politico vysoce postaveného evropského diplomata, který si nepřál být jmenován.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Počítat tak mají Britové s ukončením veškerých dotací z Bruselu, jež stále dostávají například britské farmy a také chudší oblasti Severního Irska, s revizí obchodních vztahů sektor po sektoru, s odejmutím britské supervize nad finančními operaci v rámci jednotného trhu, což bude zejména londýnské City mrzet, anebo se stanovením nových imigračních pravidel.

Jak ale Politico připomíná, věc možná nebude tak horká. Sami Evropané budou mít zájem na smíru: řada z nich má nainvestováno v britských bankách, koupili za kanálem nemovitosti a na tamních školách studují jejich děti. Také Británie začne k unijním občanům přistupovat jako k obyvatelům třetích zemí a nelze vyloučit, že například Britové víza zavedou – anebo jimi pohrozí – jako první, pokud by měl být evropsko-britský rozvod opravdu ošklivý.

Nakupovat jídlo on-line je pohodlné. Proto to dělá čím dál tím víc lidí -  i v Česku. A (mimo jiné) obchodní velkofirma Amazon samozřejmě tuší příležitost. Jeho služba Amazon Fresh, tedy rozvoz jídla, je ale opravdu špatný nápad, píše sloupkař listu The Guardian.

Účelný svět internetu. (Sklady firmy Amazon) • Autor: Profimedia.cz
Účelný svět internetu. (Sklady firmy Amazon) • Autor: Profimedia.cz
Účelný svět internetu. (Sklady firmy Amazon) • Autor: Profimedia.cz

Novinky, které přináší, jsou dvě. Od zavedených služeb, kterých je řada (v Česku třeba Rohlík nebo Koloniál), se liší tím, že je to … Amazon. tedy firma, která - jak známo - umí likvidovat menší konkurenci a ovládnout trh. A za druhé: i v Česku je možné si koupit on-line jídlo v některém z řetězců, třeba v Tescu. Ale za rohem pořád stojí kamenný obchod.

Žádný kamenný Amazon s jídlem ale nikde nestojí a stát nebude. A tak se další část našeho života bude - pokud bude Amazon Fresh úspěšný - přesouvat na internet, do světa účtů, hesel a osobních informací.

A to je vlastně velmi nejisté prostředí, píše Guardian. A také velmi nebezpečné: sice jsme si na to zvykli, ale všímáme si, kolik různých hesel, zabezpečení, autentifikací a tak dále v něm je? Svou vlastní, stále mohutnějící bezpečnostní hradbou vám internet dává najevo: jsem trochu divočina, dávejte pozor. Asi jako když u dveří baru stojí dva dvoumetroví svalnatí tetovaní muži. „Proč jsou tu asi potřeba,“ napadne vás.

A tak Guardian radí: jídlo sem netahejte. Každý nákup v kamenném obchodě, kde není nutné se přihlásit a kde je možné shnilou brokolici snadno reklamovat, je krokem k udržení svobody!Francouzský tisk probírá sobotní násilnosti v Marseille, které propukly mezi anglickými a ruskými fanoušky před zápasem Rusko-Británie. Reportéři na místě a citovaní experti na fotbalové rowdies se shodují, že mezi chováním obou skupin byl podstatný rozdíl.Zatímco Angličané byli vesměs podnapilí, nechali se vyprovokovat a poté házeli po policistech a svých protivnících lahvemi od piva nebo zapalovali popelnice, Rusové vykazovali profesionální přístup.Shlukovali se po deseti až patnácti a cíleně šli po Angličanech. Pokaždé si vybrali skupinku z nich, rychle na ni zaútočili teleskopickými tyčemi nebo obušky, poté naskákali do aut, kterými přijeli, a rychle odjeli pryč. Pod vlivem alkoholu byla podle svědectví místních naprostá menšina z nich.8def3779310890ae11231f489854_w1253_h836_ge8796e162fed11e6bff10025900fea04Autor: REUTERSMarseilleský prokurátor Brice Robin na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že útočící Rusové byli „dokonale vycvičení a extrémně násilní“. Jejich profesionální přístup k bitkám podle prokurátora vysvětluje také fakt, že ačkoli se jich do sobotních násilností zapojilo na 150, žádný z nich nebyl zatčen – ve vazbě skončilo šest Angličanů, jeden Rakušan a tři Francouzi, ale ani jeden Rus.„Byli připraveni na hyper-rychlé a hyper-násilné operace,“ prohlásil prokurátor Robin, „a podařilo se jim uniknout policejním složkám.“ Mimo jiné proto, že se vyhnuli kontrolám na letišti, protože, na rozdíl od Angličanů, přijeli do Marseille autem často s francouzskou espézetkou.Ronan Evain, specialista na ruské fotbalové fanoušky, v listu l´Équipe prohlásil, že jádro ruských rowdies jsou vojáci nebo bývalí vojáci mezi 25 a 35 lety, často s neonacistickou minulostí, vyškolení na boj muže proti muži. „Chovají se velmi organizovaně, jako komando. Dvacet třicet vteřin útočí, pak se stáhnou a iniciativu přebírají další. U Angličanů nic tak strukturovaného nebylo,“ tvrdí Evain.Video: Umělkyně Nazgol Ansarinia svými nástěnnými malbami vylepšuje Teherán.Kulturní tip: Podezření. Nova Cinema 13.6.2016  22:20https://www.youtube.com/watch?v=DzITUC1lJQ0

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].