středa 11. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Technologie změnily nikoliv překvapivě také podobu kriminality. Ruka zákona obvykle dopadá na zločince nového střihu s jistým zpožděním, proto je důležitý každý rozsudek, který na nové poměry reaguje. Z Německa přišla zpráva o přelomovém výroku, v němž byl necelými pěti roky vězení potrestán muž, který si přes internet objednal zneužívání dětí a pak tento „akt“ streamovaně sledoval.

Podrobnosti případu, o němž informuje německá stanice Deutsche Welle, jsou šokující. Osmačtyřicetiletý Martin R. platil celkem dva roky nejmenované ženě žijící na Filipínách, že bude před webovou kamerou podle jeho podrobných instrukcí zneužívat svoje tři děti. Šlo o dvě děvčátka ve věku čtyři a osm let a sedmiletého chlapce. Za to postupně zaplatil celkem 10 tisíc eur. Pod tíhou důkazů zahrnující 120 stránek on-line konverzací a fotek doplněných o videa, se muž přiznal a omluvil. Přelomový je rozsudek také v tom smyslu, že odsouzený muž, jehož identitu chrání německé zákony, jde do vězení, přestože se sám žádného dítěte nedotkl.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=Cz36HuQJ4mA

Jak upozornil soudce Jürgen Zenkel, technologie výrazně zjednodušily a zrychlily sexuální turistiku, ale přitom neusnadnily dopadení pachatelů. Z asijských zemí jsou to právě Filipíny, které nesou nelichotivou přezdívku centra sexuálního zneužívání dětí k nejrůznějším „účelům“ od výroby porna po prostituci.

Podle filipínského ministerstva spravedlnosti obdrží tamní úřady každý měsíc na tři tisícovky zpráv z cizích zemí o vyšetřovaných případech, které zahrnují filipínské občany. Právě kyberzneužívání je v zemi na vzestupu - také proto, že jde o způsob, jak si chudé rodiny mohou rychle vydělat vcelku velké peníze. Filipínská vláda už vyzvala ostatní země, aby přísněji trestaly podobný typ trestné činnosti.

Do hry vstupují i další aktéři, třeba nizozemská organizace Terre des Hommes. Za pomoci virtuální panenky Sweetie, jež vypadá jako desetiletá filipínská dívenka a chatuje za ni pracovník organizace, láká sexuální predátory do pasti. Tisíce mužů z pětašedesáti zemí světa, kteří Sweetie požádali, aby před kamerou předvedla sexuální akty různého typu, pak organizace nahlásila policii v jejich příslušných zemích. A někteří z nich už byli odsouzeni.

https://www.youtube.com/watch?v=IJp2zzdn3wA

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Okamžik to byl v mnoha směrech výjimečný. Třeba tím, že jsme Marka Zuckerberga vůbec poprvé viděli v obleku - tmavomodrém s kravatou ve firemních barvách. Ale vážně. Zakladatel největší sociální sítě světa vůbec poprvé vystoupil za mimořádné pozornosti médií v americkém parlamentu. Téměř pět hodin odpovídal na otázky čtyřiceti členů dvou senátních výborů, hospodářského a právního.

Podle deníku The New York Times se šéf Facebooku zjevně pečlivě připravil a působil „klidným a uctivým dojmem“. Senátoři se jej ptali na konkrétní skandály poslední doby, zejména na zneužití osobních dat desítek milionů uživatelů poradenskou firmou Cambridge Analytica a na ruské zasahování do prezidentských voleb, případně na obecnější otázky týkající se regulace sociálních sítí. S uctivým vystupováním korespondovala i Zuckerbergova omluva za chyby, které jeho firma učinila.

Reklama
Reklama

Názory se nicméně rozcházejí v tom, jak ostré a fundované otázky politiků a političek byly - a tedy také v tom, zda slyšení vůbec k něčemu bylo. Technologické magazíny přišly se seznamem dotazů, které měly zaznít, ale nezazněly, a třeba britský deník The Guardian v komentáři napsal, že Zuckerberg mezi „nemožnými“ otázkami politiků v klidu „proplul“. To bylo částečně způsobeno i formátem slyšení. Každý z politiků měl vyhrazených pět minut. Někteří do vymezeného času natlačili více dotazů a Zuckerberg pak měl možnost odpovědět, na co chtěl. Magazín Wired do mozaiky doplňuje, že Zuckerbergova nejčastější odpověď zněla, že jeho tým se na věc podívá a politikům požadované informace dodá dodatečně.

Univerzální pochvalu si nicméně vysloužila kalifornská senátorka Kamala Harris, jejíž jméno se vynořilo mezi možnými kandidáty demokratů pro příští prezidentské volby a která se ptala úderně a k věci. Ve věci  Cambridge Analytica se tak třeba zeptala, zda se vedení Facebooku rozhodlo uživatele neinformovat o úniku informací, když o tom, že firma má k dispozici data desítek milionů uživatelů, se dověděli už v roce 2015.  Zuckerberg nepřiznal, že šlo o vědomé rozhodnutí, nicméně řekl, že byla chyba uživatele neinformovat.

Na straně druhé NYT přiznávají, že úterní grilování představuje významný posun ve vztahu amerických politických elit k technologickým firmám. Zatímco na Wall Street a dalších výdělečná odvětví Washington dlouhodobě přísně dohlíží, u mladých (kdysi) cool firem ze západního pobřeží fungovali politici dlouho spíše coby jejich „roztleskávačky“ než „hlídací psi“ a považovali je za politické spojence.

Kladně Zuckerbergův výkon zhodnotily „trhy“. V bezprostřední reakci hodnota akcií firmy, která se po skandálu s Cambridge Analytica prudce propadla, nabrala opačný směr. Zda si firma růst udrží, se rozhodně na dalším slyšení, které se koná už ve středu.