0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu19. 5. 20172 minuty

Útoků jako WannaCry bude přibývat. Vydírat velké firmy se nevyplatí

Hackerství, ilustrační foto • Autor: Thinkstock

Hackerské vydírání je poslední dobou velmi oblíbené. Svým rozsahem bezprecedentní útok z minulého týdne pomocí viru WannaCry je jednou ukázkou. Dalším je vydírání firmy Disney, že hackeři zveřejní ještě před premiérou pátý díl Pirátů z Karibiku, pokud studio nezaplatí tučné výkupně.

Především vydírání velkých firem je logické, je to vlastně nejjednodušší způsob hackerského zločinu. Rozhodně přímočařejší než postupně, pomalu a po haléřích vysávat peníze z bankovních účtů. V případě krádeže filmu či dat nějaké velké organizace je to prosté: jedna oběť, jasné položený požadavek, velká suma peněz najednou.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jenže jak píše server Wired, je tu drobná potíž, protože se to nakonec nevyplácí. Z dlouhodobého hlediska je to marná strategie. Hackeři už totiž překročili jistou míru. V případě prvního takového útoku zavládne v napadané firmě panika, v případě druhé už menší - a ve všech dalších případech už oběti zvládají zločin vcelku s bravurou.

Navíc, nonšalance vyráží hackerům zbraně z rukou. Netflix byl vydírán, že pokud nezaplatí, unikne jeho seriál Orange is The New Black. Netflix byl odhodlán nezaplatit, hackeři hrozili, že to opravdu zveřejní. A protože Netflix nezaplatil, seriál unikl - a nic se vlastně nestalo. Další podstatná věc je publicita. Publicita vydírání škodí, nikdo nechce být viděn, jak vyjednává se zločinci.

Možná tedy vydírání velkých obětí odzvonilo. Což je dobrá zpráva pro velké oběti, ale možná ne pro oběti malé. Disney a jemu podobní už asi nezaplatí sto milionů dolarů výkupného. U malých jednotlivých obětí útoků je to jiné. Zaplatit sto dolarů a zbavit se starostí je lákavé a pochopitelné. Pokud takových lidí bude milion, z hlediska zločinců to vyjde nastejno. Útoků virem jako WannaCry tedy bude přibývat. Jak se jim bránit, to se dočtete v pondělním Respektu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].