Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Ještě nestojí a už se hroutí. Trumpovu zeď s Mexikem nechce nikdo zaplatit

Zeď na hranici s Mexikem
Zeď na hranici s Mexikem

Slib to byl zcela nesmyslný, přesto jej Donald Trump během kampaně často a za nadšení svých příznivců opakoval – nelegální imigraci omezí zeď postavená na hranicích s Mexikem. Nesmyslný proto, že praktické realizaci brání přírodní, zákonné či finanční překážky, ale také proto, že fyzická bariéra na hranicích s jižním sousedem Spojených států by ilegální migraci z Mexika ani dalších latinskoamerických zemí reálně nezastavila. Nejen proto, že každou zeď lze přelézt, ale zejména proto, že většina imigrantů, která na území USA pobývá ilegálně, prostě přiletěla letadlem nebo připlula lodí.

A pokud přes veškeré logické argumenty americký prezident stále o stavbě zdi uvažoval, vyléčil ho parlament, který ústy svých předních členů – a to jak z řad demokratů, tak republikánů - odmítl schválit financování stavby začleněné do federálního rozpočtu. A to i za cenu, že tím zablokují schválení rozpočtu jako celku.

Trumpova blízká spolupracovnice Kellyanne Conway nyní oznámila, že Bílý dům financování stavby z rozpočtu vyjme, nicméně jak ona, tak prezident sám při několika příležitostech zopakoval, že záměr stále platí, a dokonce je „mezi klíčovými prioritami“. Kdo ho ovšem zafinancuje, není jasné. Pokud byli členové Kongresu ochotni zablokovat celý rozpočet kvůli zdi, a jak se navíc ukazuje, tak úspěšně, pak přes parlament cesta zjevně nevede.

Jak zároveň zopakoval v dolní komoře amerického parlamentu před komisí pro mezinárodní otázky mexický ministr zahraničí Luis Videgaray, jeho země náklady neponese. Mexiko Trumpovy plány odmítá dlouhodobě,  Videgaray nicméně přidal zajímavý detail, když zmínil, že o zdi momentálně diplomaté obou zemí nevyjednávají. Shrnuto, podtrženo – Trumpovu klíčovou prioritu nechce nikdo zaplatit, ani o tom jeho vláda nevyjednává s těmi, kterých bych se týkala.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].