středa 26. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Slib to byl zcela nesmyslný, přesto jej Donald Trump během kampaně často a za nadšení svých příznivců opakoval – nelegální imigraci omezí zeď postavená na hranicích s Mexikem. Nesmyslný proto, že praktické realizaci brání přírodní, zákonné či finanční překážky, ale také proto, že fyzická bariéra na hranicích s jižním sousedem Spojených států by ilegální migraci z Mexika ani dalších latinskoamerických zemí reálně nezastavila. Nejen proto, že každou zeď lze přelézt, ale zejména proto, že většina imigrantů, která na území USA pobývá ilegálně, prostě přiletěla letadlem nebo připlula lodí.

A pokud přes veškeré logické argumenty americký prezident stále o stavbě zdi uvažoval, vyléčil ho parlament, který ústy svých předních členů – a to jak z řad demokratů, tak republikánů - odmítl schválit financování stavby začleněné do federálního rozpočtu. A to i za cenu, že tím zablokují schválení rozpočtu jako celku.

Reklama
Reklama

Trumpova blízká spolupracovnice Kellyanne Conway nyní oznámila, že Bílý dům financování stavby z rozpočtu vyjme, nicméně jak ona, tak prezident sám při několika příležitostech zopakoval, že záměr stále platí, a dokonce je „mezi klíčovými prioritami“. Kdo ho ovšem zafinancuje, není jasné. Pokud byli členové Kongresu ochotni zablokovat celý rozpočet kvůli zdi, a jak se navíc ukazuje, tak úspěšně, pak přes parlament cesta zjevně nevede.

Jak zároveň zopakoval v dolní komoře amerického parlamentu před komisí pro mezinárodní otázky mexický ministr zahraničí Luis Videgaray, jeho země náklady neponese. Mexiko Trumpovy plány odmítá dlouhodobě,  Videgaray nicméně přidal zajímavý detail, když zmínil, že o zdi momentálně diplomaté obou zemí nevyjednávají. Shrnuto, podtrženo – Trumpovu klíčovou prioritu nechce nikdo zaplatit, ani o tom jeho vláda nevyjednává s těmi, kterých bych se týkala.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Pojmy robotizace a automatizace pronikají do našich slovníků a také do každodenních životů. Není pochyb, že pokrok ve vývoji umělé inteligence ovlivní pracovní životy všech. Nicméně proces, během něhož lidi nejen u výrobních pásů nahradí roboti, bude mít v některých státech drtivější dopady než v jiných. Detailní analýzu šestačtyřiceti zemí, v nichž žije zhruba osmdesát procent světových pracovníků, vypracovala trojice autorů z McKinsey Global Institute, výzkumného tělesa stejnojmenné konzultantské firmy - a zajímala je právě „zranitelnost“ ekonomik těchto států vůči tomuto trendu.

Podle autorů je už dnes roboty nahraditelná asi polovina aktivit, které lidé vykonávají za peníze. Vzhledem k tomu, jak rychle jde vývoj v tomto směru dopředu, lze očekávat, že podíl ještě poroste. Z detailní analýzy pracovních činností převažujících v jednotlivých zemích pak vychází znepokojivá zpráva právě pro nás – žádná jiná země v Evropě není automatizací ohrožena tolik jako Česko. Jako v jediné evropské zemi se tu zmiňovaný podíl dokonce přehoupl přes polovinu a vycházíme ze srovnání dokonce hůře než některé africké země či Mexiko (na straně druhé jako zdaleka nejzranitelnější vychází překvapivě Japonsko).

Reklama
Reklama

Do dlouhotrvající tuzemské debaty o tom, proč je nevýhodné být montovnou Evropy, se tak k varování, že tento druh práce je nahraditelný levnějšími pracovními silami z jiných zemí, přidává i argument, že ji jednou zcela nahradí roboti. Analýza nedává jasný návod, jak trendu čelit, nicméně je jasné, že zasáhne víceméně všechny obory lidské činnosti.

Autoři však trend nevidí jen negativně – společně s klesajícím počtem lidí v produktivním věku, kteří tvoří pracovní sílu, by roboti mohli vyplnit mezeru, kterou demografické trendy otevírají. Navíc odhadují, že automatizace by mohla zvýšit růst globálního HDP ročně o téměř procento.