Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura, Politika, Redakce, Společnost

Média chytila syndrom vyšinutosti, ale Američané by Trumpa zřejmě volili podruhé

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Donald Trump tento týden dosáhne pověstné hranice sta dní v úřadu, o hodnocení tedy v průběhu nejbližších dní nebude nouze. The Washington Post si pospíšil a přinesl již o víkendu rozsáhlý průzkum spokojenosti. Jak je u Trumpa zvykem, výsledky jsou rozporuplné.

Na jedné straně je Trump nejméně oblíbeným prezidentem v této fázi úřadování od začátku podobných měření, to jest od éry Dwighta Eisenhowera. S jeho výkonem je spokojeno 42% lidí, nespokojeno je naopak 53% Američanů  (a z toho 43% silně).  Obama ve stejnou chvíli vykazoval poměr 69 ku 26. Na druhou stranu ti, kteří Trumpa volili, jsou nadále spokojeni a pravděpodobně by své rozhodnutí nezměnili - jen 2 procenta dotázaných litují svého rozhodnutí; naopak 96% Trumpových voličů by ho poslalo do Bílého domu podruhé.

Výsledek je vlastně pozoruhodný, protože se nedá říci, že by toho Trump během prvních tří měsíců mnoho dokázal. Nepodařilo se mu prosadit jediný významný zákon a jeho pokus o zrušení Obamovy zdravotní reformy spektakulárně ztroskotal. The Washington Post za jediný úspěch označuje jmenování konzervativního soudce Neila M. Gorsucha do Nejvyššího soudu. Když se voličů ptali, kdo za dosavadní neúspěchy může,  svalovalo 47% vinu přímo na Trumpa, 47% na republikány v Kongresu a jen zbývajících 6% na demokraty. Zajímavé také je, že voliči by znovu volili Trumpa  přesto, že ho zjevně nepovažují za důvěryhodného: pouze 38% odpovídá, že je možné věřit tomu, co říká.

Zdá se, že Američanům celkem vyhovují silové postoje prezidenta v zahraniční politice. V otázce Severní Koreje, zřejmě největší a nejnebezpečnější krize těchto dní, 46% Američanů Trumpovy postoje schvaluje, 37% je považuje za příliš agresivní a 7% za příliš opatrnické. Úplně nejvíc se však Američanům líbí Trumpův tlak na americké firmy, aby vyráběly a vytvářely pracovní místa ve Spojených státech. V tomto bodě je s prezidentem spokojeno 73 % dotazovaných, dokonce i 54 % demokratů.

Shrnuto a podtrženo, při sledování hlavních amerických médií může mít člověk snadno pocit, že Trump je úplně mimo, dokonce se začíná rozmáhá termín syndrom trumpovské vyšinutosti (Trump Derangement Syndrome) označující stav postihující komentátory a novináře, kteří propadají záchvatům nepříčetnosti, kdykoliv mají o prezidentovi ztratit slovo. Mimo média však stále přetrvává relativní vstřícnost - navzdory tomu, že z mnoha vyslovených slibů toho prezident zatím moc nesplnil. A kdyby byly volby zítra, nejspíš by Donalda Trumpa Američané zvolili podruhé.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].