Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trump opět udělal otočku: Byl to přeřek, Rusko se do voleb vměšovalo

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Byť se samozřejmě na světě dějí i jiné věci, musíme se ještě jednou vrátit k Donaldu Trumpovi. V úterý byli Američané a Západ mírně řečeno zaskočeni jeho vstřícným postojem k Vladimiru Putinovi na tiskovce po summitu v Helsinkách. A pohoršení, v němž padala slova jako vlastizrada, bylo tentokrát podle všeho příliš i na Trumpa, protože o dvacet čtyři hodin později svůj postoj “upravil” - přesně k tomu ho vyzýval třeba jeho dlouhodobý příznivec, republikánský matador Newt Gingrich. Takže ve skutečnosti americkým tajným službám plně důvěřuje a věří, že se Rusové skutečně vměšovali do průběhu amerických prezidentských voleb.

Podstata nedorozumění podle nové verze spočívá v jednoslovném přeřeknutí. Na tiskové konferenci prohlásil: “Přicházejí za mnou… a říkají: myslíme si, že to bylo Rusko. (Tedy že Rusko nabouralo servery demokratické strany, poznámka autora menu). A já mám prezidenta Putina a ten mi právě řekl, že to nebylo Rusko. Řeknu k tomu toto: nemám důvod si myslet, že by to (Rusko) mělo být.”

Podle opravy, čtené netypicky pečlivě z předem připraveného textu, chtěl ovšem Trump říci následující: “Přicházejí za mnou… a říkají: myslíme si, že to bylo Rusko. A já mám prezidenta Putina a ten mi právě řekl, že to nebylo Rusko. Řeknu k tomu toto: nemám důvod si myslet, že by to (Rusko) nemělo být”. V angličtině se jedná o nenápadnou záměnu pomocného slovesa would za wouldn’t. Prezident se vymluvil na to, že v souvětí jsou dva zápory, což je jev který dokáže některým (méně sečtělým) rodilým mluvčím zamotat hlavu.

Celá situace je pozoruhodná. Za prvé, Trump v poslední době otáčí zcela systematicky. Na schůzce zemí G7 nejdříve souhlasil se společným komuniké a o několik hodin později spustil z letadla litanii se zcela opačným vyzněním. Na schůzce NATO podle očitých svědků minimálně dvacet minut vyhrožoval a peskoval své spojence, takže světem letěly už děsivé titulky o tom, že Trump otevřeně zvažuje vystoupení z aliance, aby na tiskové konferenci zcela obrátil a vynášel význam NATO do nebes.

Protesty před Bílým domem • Autor: REUTERS
Protesty před Bílým domem • Autor: REUTERS

Krátce poté, v rozhovoru pro bulvární britský deník The Sun, tvrdě zkritizoval postoj Theresy May k vyjednávání o odchodu z EU s tím, že to v důsledku znemožní smlouvu o volném obchodu mezi Británií a Spojenými státy - ale v řádu hodin všechno popřel, označil rozhovor za “fake news”, a naopak premiérku téměř nosil na rukou. Na ruské piruetě stojí za povšimnutí, že tentokrát nechal vinu na sobě a řekl, že se spletl. To tedy Trump, který na tiskové konferenci po schůzce NATO sám sebe znovu označil za vyrovnaného génia, nedělá často.

Interpretovat Trumpovo chování každopádně není snadné. Možná úplně přesně neví, co dělá. Nebo to ví velmi dobře a zcela vědomě vysílá protichůdné signály tak, aby si z jeho chování mohl každý odnést to, co si z nich odnést chce. Američtí republikánští voliči ho mohou vnímat jako drsňáka, který rozvrací stávající pořádky, nebo jako odpovědného politika, který je nerozvrací.

Současní republikáni jsou slepení s “revolučního” křídla odmítajícího dnešní uspořádání světa a ze stále ještě dosti silného křídla tradičního, které si na pevných zahraničněpolitických postojích zakládá. Kritika za tragické vystoupení s Putinem byla opravdu silná i z nitra republikánů, ve Spojených státech se opět zcela otevřeně píše a mluví o tom, že se Trump z nějakého důvodu chová jako Putinův podřízený.

Na závěr ještě dodejme, že záměna jednoho slova sice mění význam věty směrem k americkým tajným službám a Trump teď přiznává, že se Rusové do voleb skutečně vměšovali. Ale celé vystoupení přesto vyznívá poměrně jednoznačně. Trump na něm mizerné vztahy mezi Moskvou a Washingtonem ani slovem nepřipsal útoku Ruska na Ukrajinu, ani jednou nezmínil novičok v Británii nebo ruskou podporu Asada, který používá chemické zbraně proti civilistům v Sýrii. Naopak, hlavním problémem rusko-amerických je vyšetřování případné spolupráce jeho kampaně s Moskvou, které opět nazval“honem na čarodějnice”.

Ale když teď Trump pod tlakem oficiálně přiznává, že Moskva do kampaně zasahovala, v čem je vlastně vyšetřování nepatřičné?

https://www.youtube.com/watch?v=008IVJyCbok

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].