Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Tisíce lidí si připadají jako ve filmech od Wese Andersona

Ostel hotel, Berlín • Autor: Meunderwear
Ostel hotel, Berlín • Autor: Meunderwear

„Připadal jsem si jako ve filmu.“ Nebo: „Byla to taková až komiksová situace!“ Kdo z nás tahle slova nikdy nevyřkl nebo je aspoň neslyšel říci od někoho z přátel? Pak ale existují tvůrci nadaní tak specifickým stylem, že jejich fanoušci přirovnávají svět přímo k jejich dílům. Když někdo řekne „Tohle je jak z Davida Lynche“, ostatní budou rozumět, že se tím myslí surreálný bizár.

Podobně specifickým stylem disponuje americký režisér Wes Anderson. Pro jeho filmy jsou typické čisté, geometrické kompozice záběrů. Na scéně je uklizeno, často se v ní vyskytují tlumené, pastelové barvy; fialová, žlutá, bledě modrá. Celý dojem z obrazu je tak trochu retro.

Jednoho dne si tak někdo řekl: „Tady to vypadá jako ve filmu od Wese Andersona!“ Ten člověk měl u sebe fotoaparát, scenérii vyfotil a fotku dal na sociální síť Reddit. Vznikla skupina, která má název Accidental Wes Anderson. Jejím cílem je shromažďovat lokace z reálného světa, které jako by vypadly právě z filmů tohoto nezávislého amerického tvůrce. Fórum spustilo smršť kreativity a nostalgie: nyní už účet sleduje dvacet tisíc přispěvatelů, kteří ho zahrnuli množstvím fantaskního materiálu z celé planety.

Key Largo, Florida • Autor: Meunderwears
Key Largo, Florida • Autor: Meunderwears

Je tu oranžová nákladní loď se dvěma kulatými okny jemně připomínající Andersonův film Life Aquatic – Život od vodou. Lze se proklikat množstvím fotografií ubytovacích zařízení téhle planety, což je jistě reminiscencí snímku Grand Hotel Budapest. Nádraží ve Filadelfii osciluje mezi dvěma referencemi: na newyorský snímek Royal Tenenbaums (Taková zvláštní rodinka) a vlakový film The Darjeeling Limited.

Některé fotografie jsou dokonalé, jiné slabší. Ale jedno mají ale společné všechny: svět na nich vypadá jako docela poetické místo, kde stojí za to žít.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].